Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσίευση Ν.4014/11 για τις Ρυθμίσεις Αυθαιρέτων


Recommended Posts

Ναι, έχω βγάλει άδειες για προσθήκη ή επισκευή σε προ του 55 , χωρίς νομιμοποίηση,απλά αποδεικνύοντας με συμβόλαια ή άλλα στοιχεία (αεροφωτογραφίες κ.ά.) οτι προυφίστανται.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος εαν μπορεί ο μηχανολόγος μηχανικός να υπογράψει την βεβαίωση αυθαιρέτων που απαιτείται για την μεταβίβαση ακινήτου???

 

Ε, μη τρελαθούμε κιόλας, δε νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ κι εγώ. Έχω κτίσμα προ του 55 που θέλει βεβαίωση κύριας χρήσης για να βγάλει άδεια λειτουργίας καταστήματος και μου είπαν στην πολεοδομία οτι το μόνο που θέλουν είναι βεβαίωση από τον δήμο για την χρονολογία προκειμένου να μου πιστοποιήσουν το νόμιμο περίγραμμα και να προβώ στα περαιτέρω χωρίς όμως καμία διαδικασία νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

ΤΑΣΑΚΟ....ετσι ειναι ....ειναι ΝΟΜΙΜΟ το κτισμα...απλα θελει το χαρτι οτι ειναι προ 55...και θα κανεις αποτυπωση του και αυτα τα σχεδια θα κατατεθουν στην πολεοδομια κατοψεις -οψεις-τομες για να υπαρχει το νομιμο περιγραμμα του κτιριου.......

Link to comment
Share on other sites

μα, τα προστιμα ανεγερσης και διατηρησης ΔΕΝ επιβαλλονται σε κατασκευες που ανεγερθηκαν με αδεια και κατοπιν ανακληθηκαν (χωρις υπαιτιοτητα του ιδιοκτητη). αρα ποιο ακριβως προβλημα λυνει το στε, απο τη στιγμη που αυτες οι κατασκευες ΔΕΝ θεωρουνται καν αυθαιρετες, κατα τον ορισμο τους απο τον 1337?

 

Το ΣτΕ με την απόφαση που παραθέτω λέει ότι και σε αυτές τις περιπτώσεις ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ! (ο νεος νόμος λέω ότι λύνει το πρόβλημα μετατρέποντας αυτά τα πρόστιμα σε παράβολο)

 

Μέχρι ποια ημερομηνία υπογραφής της Υ.Δ. ιδιοκτήτη είναι εμπρόθεσμη;

 

Ο νόμος βγήκε 04/03/1983 και έξη μήνες μετά (3 αρχικά και3 παράταση) κάνουν 04/09/1983. Υπολογίζω σωστά;

 

Οι εκπρόθεσμες δηλώσεις ΔΕΝ έγιναν δεκτές στην διαδικασία του 1983 (που κράτησε σχεδόν ως τα τέλη του 1984 αν δεν απατώμαι), δηλαδή δεν πήραν αριθμό δήλωσης, ούτε καταχώρηση στο ειδικό βιβλίο.

 

Με τον Ν.1512/85 έγινε νέα ειδική ρύθμιση για τα αυθαίρετα που δεν δηλώθηκαν το '83 και τα οποία βρίσκονται εντός σχεδίου και μπορούν να νομιμοποιηθούν. Αυτά είναι που μπορούσαν να υποβάλλουν "εκπρόθεσμη" δήλωση και αφού εκδοθεί απόφαση εξαίρεσης (με μικρό πρόστιμο) να νομιμοποιηθούν με έκδοση άδειας εντός μικρής προθεσμίας. Αν δεν εκδίδονταν η άδεια, επιβάλονταν τα "κανονικά" πρόστιμα διατήρησης. Για αυτές τις περιπτώσεις λέω και θα το ξέρουν οι ιδιοκτήτες καθόσον θα πληρώνουν πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελαθώ κι εγώ. Έχω κτίσμα προ του 55 που θέλει βεβαίωση κύριας χρήσης για να βγάλει άδεια λειτουργίας καταστήματος και μου είπαν στην πολεοδομία οτι το μόνο που θέλουν είναι βεβαίωση από τον δήμο για την χρονολογία προκειμένου να μου πιστοποιήσουν το νόμιμο περίγραμμα και να προβώ στα περαιτέρω χωρίς όμως καμία διαδικασία νομιμοποίησης.

 

εμενα σε άλλη πολεοδομία μου είπαν οτι δεν γίνεται αυτό,ειναι παράνομο να πέρνει απόφαση ο εκάτοστε δήμαρχος και οτι θέλει κανονικά να κάνεις φάκελο νομιμοποίησεις με αμοιβές αποτύπωσεις και στατίκων...και ενω σε πολεοδομια του ιδιου νομου βγαινει με αποφαση προιστάμενου σε αλλη του ίδιου νομού δεν το δέχονται,σιγα μην έκανα οι πελάτες κ να πλήρωναν την έλαχιστη αμοιβή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η ερώτηση μου είναι η εξής: Πελάτης έχει στην κατοχή του ισόγεια κατοικία πρό του 55. Το 2000 έκανε μια προσθήκη κατ' επέκταση, η οποία αφορά ένα χώρο κύριας χρήσης (δωμάτιο) εμβαδού 25 τμ. Μου ζήτησε λοιπόν να νομιμοποιήσουμε την προσθήκη (δωμάτιο) με τον 4014/11. Σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει πρώτα να γίνει νομιμοποίηση νομίμου περιγράμματος για το προ 55 και εν συνεχεία να νομιμοποιηθεί η προσθήκη με τον νέο νόμο?

Link to comment
Share on other sites

Πελατης μου θελει να πουλησει ισογεια κατοικια.το σπιτι κτιστηκε με βαση μια αδεια που εκδοθηκε το 1984 απο τον προεδρο της κοινοτητας και αναφερει οτι επιτρεπεται να κτιστει κατοικια 100 μ2(!).ομως η κατοικια κτιστηκε 150 μ2 και με λιγο διαφορετικο περιγραμμα....τι κανουμε τωρα? τακτοποιουμε τα 50 μ2 η ολο? σημ. σχεδια δεν υπαρχουν.εχετε ακουσει για τετοιες αδειες?

Link to comment
Share on other sites

Πελατης μου θελει να πουλησει ισογεια κατοικια.το σπιτι κτιστηκε με βαση μια αδεια που εκδοθηκε το 1984 απο τον προεδρο της κοινοτητας και αναφερει οτι επιτρεπεται να κτιστει κατοικια 100 μ2(!).ομως η κατοικια κτιστηκε 150 μ2 και με λιγο διαφορετικο περιγραμμα....τι κανουμε τωρα? τακτοποιουμε τα 50 μ2 η ολο? σημ. σχεδια δεν υπαρχουν.εχετε ακουσει για τετοιες αδειες?

 

από τη στιγμή που δεν υπάρχουν τα σχέδια της αδείας και εσύ θα πρέπει να καταθέσεις κάτοψη κατοικίας, αρχικά θα πρέπει να αποτυπώσεις όλο το κτίσμα. από εκεί και μετά λογικά θα βγει καμία εγκύκλιος τι γίνεται σε περιπτώσεις που έχουνε χαθεί σχέδια.

 

...αναφερει οτι επιτρεπεται να κτιστει κατοικια 100 μ2(!).ομως η κατοικια κτιστηκε 150 μ2 και με λιγο διαφορετικο περιγραμμα

αφού δεν έχεις σχέδια, πως το γνωρίζεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

επισκεφτηκα την οικοδομη και την μετρησα σε πρωτη φαση χοντρικα.το εντυπο αδειας του προεδρου εχει ενα σκαριφημα 10*10.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.