Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο... Γιαπί


Recommended Posts

Γεια χαρά. Είμαι συνάδελφος μεν, αλλά δεν ασχολούμαι με ιδιωτικά έργα, οπότε θα μου επιτρέψετε να κάνω και κανένα λάθος στην ορολογία.

Έχω ένα σταματημένο γιαπί από το 2001. "Σταματημένο" γιατί μέσα από διάφορες περίεργες νομικές φόρμουλες προκύπτει ότι είναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ.

Ο νόμος Σηφουνάκη προβλέπει ότι μπορώ να το τακτοποιήσω, όμως δεν προβλέπει ρητώς ή εμμέσως το αν μπορώ να το αποπερατώσω μετά την τακτοποίηση. Μόνο σε εργασίες επισκευών αναφέρεται αν κατάλαβα καλά.

 

Ο δικηγόρος μου λέει ότι η θεμελιώδης αρχή δικαίου λέει: "ότι ΔΕΝ απαγορεύεται ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ". Όμως στην Ελλάδα, με ευθύνη των πολεοδομικών υπηρεσιών που θέλουν να δουν κάτι γραμμένο για να το επιτρέψουν, αυτή η θεμελιώδης αρχή έχει μετατραπεί στο απολύτως χουντικό: "Επιτρέπεται μόνον ότι προβλέπεται ρητώς ότι... επιτρέπεται".

 

Ξέρετε αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη (π.χ. εγκύκλιος, διευκρίνηση κλπ) για το γιαπί μου;

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα

Ριξε μια ματια στο αρθρο 24

 

Αναστέλλεται για τριάντα (30) χρόνια η επιβολή κυρώσεων μετά την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου, το ύψος και η διαδικασία καταβολής του οποίου καθορίζεται στο παρόν άρθρο, ανάλογα με την κατηγορία παράβασης, για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28.7.2011 .... κλπ κλπ

 

Αυτο λογικα σε καλυπτει ; Βεβαια δεν το λεει στο σημειο που αναφερει περιπτωσεις που εξαιρουνται ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Κοίτα, από το "...για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός" προκύπτει ότι μπορώ να υπαχθώ στην ρύθμιση. Από κει και κάτω όμως δεν μου λέει αν μπορώ να το αποπερατώσω.

 

Δεν ρωτάω τυχαία, και εφιστώ την προσοχή σας.

 

Φίλος αξιωματικός της αστυνομίας μου είπε ότι "στην υπηρεσία του δεν ξέρουν τίποτα για ρυθμίσεις αυθαιρέτων. Ξέρουν μόνον αυτό που λέει ο νόμος: Ότι όποιος κτίζει, οφείλει να διαθέτει άδεια από την πολεοδομία για την οποία έχει ανακοινώσει την έναρξη εργασιών στο οικείο ΑΤ. Εάν δεν διαθέτει τέτοια άδεια, ο αστυνομικός που εντοπίζει οικοδομικές εργασίες ασκεί τα του νόμου. Τελεία και παύλα. Από κει και πέρα, αν αθωωθεί στο δικαστήριο γιατί έτσι λέει ο Παπακωνσταντίνου, αυτό είναι άλλη υπόθεση."

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ έτσι πρόχειρα να σκεφτώ είναι

Κάνεις νομιμοποίηση αφού το δικαιούσαι όπως λες

Οπότε ως νόμιμα υφιστάμενο βγάζει άδεια μικρής κλίμακας για εργασίες περάτωσης και φυσικά δεν χρησιμοποιείς σκαλωσιές.

Μπάζει από παντού μεν ως σκέψη αλλά όπως είπα πρόχειρα. Νομίζω δε ότι θα υπάρξουν πολλά μα πάρα πολλά που θα χρειαστούν περαιτέρω διευκρινίσεις με το άνοιγμα αυτού του κουτιού της Πανδώρας…..

 

Συνέστησε υπομονή στους πελάτες σου και προσοχή στις κινήσεις σου.

Να προπληρώνεσαι για τον κόπο σου και την ενασχόληση (ανεξάρτητα επιθυμητού από τους πελάτες αποτέλεσμα) ενημερώνοντας ότι σε πολλά πράγματα είναι ακόμα αβέβαια τα αποτελέσματα και φυσικά όχι υπ ευθύνη σου.

Ενημέρωνε τους σαφέστατα για αυτό για να μη υπάρχουν γκρίνιες μετά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και το έχω ψάξει πάρα πολύ...Βεβαια η δικη μου περιπτωση περιλαμβανει οικοδομημα που εχει μπετα και τουβλα αλλα ως εκει..Το μόνο που θα μας σώσει είναι μία διευκρινιστική εγκύκλιος αλλά δεν το βλέπω να καλύπτει την περίπτωσή μας..Λογικά από αυτά που διαβασα μετα την πληρωμη της 1ης δοσης θα βγει αδεια περι αποκαταστασης και υγειινης και θα ακολουθησει συνδεση με ΔΕΗ...αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο...αν βρεις καποια λυση στην πορεια σε παρακαλω ενημερωσε το θεμα η στειλε μου ενα μνμ το ιδιο θα κανω και εγω..

Link to comment
Share on other sites

Συνέστησε υπομονή στους πελάτες σου και προσοχή στις κινήσεις σου. Να προπληρώνεσαι για τον κόπο σου και την ενασχόληση

 

Αγαπητέ Didonis, ευχαριστώ για την απάντησή σου. Μόνο που ο πελάτης είναι η γυναίκα μου. Πάντως η ιδέα του ζητήσω να προπληρωθώ πολύ μου άρεσε. Θα πάθει ένα μικρό έμφραγμα ο ενοχλητικός πεθερός μου!

 

Πάντως, από τις συζητήσεις που κάνω, πολύς κόσμος θέλει να το τακτοποιήσει για να το αποπερατώσει ή να το επισκευάσει χωρίς μηνύσεις και δικαστήρια. Προσωπικά, δεν πρόκειται να το τακτοποιήσω το γιαπί αν δεν μου δώσουν δικαίωμα να το αποπερατώσω.

 

Τα σαΐνια του Σηφουνάκη καλά θα κάνουν να βγάλουν σχετική εγκύκλιο γιατί θα χάσουν πολλά λεφτά έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, από το "...για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός" προκύπτει ότι μπορώ να υπαχθώ στην ρύθμιση. Από κει και κάτω όμως δεν μου λέει αν μπορώ να το αποπερατώσω. "[/i]

 

η απορία μου είναι ότι αυτό που αναφέρει ο Ν.4014 είναι ότι πρέπει να έχει " ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων που έχουν εγκατασταθεί", άρα το να έχει ανεγερθεί μόνο ο σκελετός, δεν ξέρω κατά πόσο εύκολα μπορεί να ενταχθεί στη ρύθμιση(σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε πάντα)....και με βάση αυτό που ανέφερε ο Didonis, περί εργασιών επισκευής, υποθέτω ότι αν έχουν σε ένα ακίνητο έχουν ολοκληρωθεί ήδη όλες οι χρήσεις (να υπάρχουν στοιχεία πλήρωσης και όλα τα η/μ) τότε είσαι καταλυμένος με τις εργασίες επισκευής.

 

απορία, Paz, γιατί δε συνεχίζεις τη κατασκευή? μήπως πρέπει να τη συνεχίσεις για να φαίνονται οι χρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

η απορία μου είναι ότι αυτό που αναφέρει ο Ν.4014 είναι ότι πρέπει να έχει " ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων που έχουν εγκατασταθεί", άρα το να έχει ανεγερθεί μόνο ο σκελετός, δεν ξέρω κατά πόσο εύκολα μπορεί να ενταχθεί στη ρύθμιση(σύμφωνα με αυτά που διαβάζουμε πάντα)....και με βάση αυτό που ανέφερε ο Didonis, περί εργασιών επισκευής, υποθέτω ότι αν έχουν σε ένα ακίνητο έχουν ολοκληρωθεί ήδη όλες οι χρήσεις (να υπάρχουν στοιχεία πλήρωσης και όλα τα η/μ) τότε είσαι καταλυμένος με τις εργασίες επισκευής.

 

απορία, Paz, γιατί δε συνεχίζεις τη κατασκευή? μήπως πρέπει να τη συνεχίσεις για να φαίνονται οι χρήσεις?

 

Στην περίπτωση μου που υπάρχουν στοιχεία πλήρωσης αλλά όχι ημ μπορώ να θεωρήσω ότι έχουν εγκατασταθεί οι χρήσεις???Στις φωτο φαίνεται ένα κτίριο με μπετά και τούβλα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε θα γίνουμε καθηγητές νομικής.

 

Ας λέγανε στην τελική δώστε άλλα τόσα χωρίς να κάνουμε σπαζοκεφαλιές για μηχ/κου-νομικούς.

 

Στο θέμα:

 

Ερμηνεύοντας (που μου απαγορεύεται λόγω ιδιότητας), δεν μπορείς. Αλλά δεν θα ήθελε ο εισπράκτωρας να αναιρέσει σε χιλιάδες προβληματικά ακίνητα τις εισφορές από άδειες.

 

Εγκυκλίους ούτως ή άλλως θα δούμε. Υπομονή.

 

Πάντως στη λογική του ο νόμος θέλει να μπορούν να αποπερατώσουν όλοι. Εξάλλου είναι απίστευτα αντιφατικό να μπορείς να σώσεις αλλά όχι να χρησιμοποιήσεις. Τότε γιατί να σώσεις ?

 

Και να το θυμηθείτε πως ο νόμος αυτός θα μείνει στην ιστορία ενεργός όπως ο 1512.

 

Οπότε υπομονή !!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποτε θα προλαβουν μεσα σε 2 μηνες να βγαλουν εγκυκλιους για θεματα σαν και αυτο? Αν δεν ηταν το παραβολο στη μεση οκ αλλά τώρα να τους βαλεις τους ανθρωπους να πληρωσουν το παραβολο και μετα να τους πεις α συγγνωμη τελικά δεν υπαγεστε στη ρυθμιση δε θα μπορεσετε ποτε να αποπερατωσετε το κτιριο σας??ελεος..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.