Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αυθαίρετο... Γιαπί


Paz

Recommended Posts

Συνάδελφε kontegr

Στην ενημερωτική εκδήλωση που πραγματοποίησε το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ στις 17 Οκτωβρίου, η κ. Λεμπέση εξέφρασε την άποψη ότι, την οικοδομή σε σκελετό μπορείς να την τακτοποιήσεις, ΔΕΝ μπορείς όμως να την αποπερατώσεις. Απλά πληρώνεις γιά να αποφύγεις πρόστιμα που πιθανόν να σου επιβληθούν στο μέλλον. Την οικοδομή μπορείς να την διατηρήσεις ως έχει και να την καμαρώνεις (δική μου έκφραση), ή να την κατεδαφίσεις χωρίς πρόβλημα !

Εχω και εγώ αντίστοιχη περίπτωση και δεν ξέρω πως να το εξηγήσω στον πελάτη μου, ο οποίος με άπειρες στερήσεις, κατάφερε μετά από αρκετά χρόνια, το αυθαίρετο να το φτάσει στα τούβλα.

Ελπίζω να διευκρινιστεί το ζήτημα αυτό γιατί πιστεύω ότι αφορά πολύ κόσμο που μάλλον δεν έχει αντιληφθεί τι συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

......

β) και αν ναί, γιατί να πληρώσουμε το ίδιο ποσό που πληρώνει κάποιος που έχει εγκαταστήσει την χρήση (αποπερατωμένη κατοικία)???

γ) Μήπως πρέπει να πάει με αναλυτικό???

.......

 

Σωστά μάλλον το είχα υποψιαστεί... το πρόστιμο για οικοδομικό σκελετό υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό (500€ πρόστιμο ανά 5000€ κόστους), σύμφωνα με τον συλλογισμό της ερωτοαπάντησης 6 (Δ μέρος) που λέει για ανοικτούς στεγασμένους χώρους με υποστηλώματα, πιστεύω ότι είναι λογικότατο και δίκαιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα! Έχει κανείς καμία ενημερωση σχετικά με το πώς θα δηλώσουμε το ημιτελές κτίριο? Το πρόστιμο θα πληρωθεί κανονικά σαν να ήταν περατωμένο και στη συνέχεια θα ακολουθήσει αποπεράτωση εργασιών με ικα κτλ?

Έχει προχωρήσει κανεί σε υποβολή?

Link to comment
Share on other sites

margaritta

 

δεν δήλωσα, αλλά γενικά σ' ενημερώνω ότι προχωρείς

σε ολοκλήρωση χωρίς αύξηση του όγκου όμως και

χωρίς δυνατότητα αλλαγής χρήσης.

ΙΚΑ πληρώνεις για εργασίες απο εδώ και πέρα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Γνωρίζω ότι μπορείς να αποπερατώσεις νόμιμα πλέον..Απλά αναρωτιόμουν πώς το δηλώνεις στο σύστημα...Κανονικά υπολογίζεται το πρόστιμο σαν να ήταν τελειωμένο? Η υπάρχει καμία ευνοικότερη ρύθμιση? Αν και δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό...Λέω απλά μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι που δεν ξέρω!

 

Και μία ακόμα μία ερώτηση...¨Εχω ένα μιτελές δηλωμένο με Τρίτση α και β φάση που κανονικα΄εξαιρείται από το νόμο...Το ξαναδηλώνουν απο την αρχη για να μποροέσουν να το αποπερατώσουν? Η μπορούν να μπουν στον νομο χωρις να πληρωσουν και να αποπερατώσουν?

Edited by margaritta
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

θα ήθελα κι εγω να αναφερθώ στο θεμα των αυθαιρετων με προσωπικό παραδειγμα. Αυθαίρετη οικια 50τμ πριν το 1983 με ρεύμα και ευδαπ αλλα οχι τακτοποιημένη με νόμο τριτση και προσθήκη σε αυτήν 75 τμ σύνολο 125τμ , αποπληρωμή ολου του προστίμου και όμως η πολεοδομία περιοχης κατόπιν καταγγελια καλοθελητή συγγενη κρίνει οτι το κτισμα εχει κτιστεί μετα τις 27-07-2011 και ζητά δικαιολογιτικα για την κατασκευή οτι εχει γινει προγενέστερα της καταληκτικής ημερομηνιας για να μην πληρώσουμε προστιμο 77000 ευρώ.Επισης εξωτερικα βρισκετε στα επιχρίσματα οποτε αναμένουμε τα χαρτια για την αποπερατωση του κτιριου.Ποια τελικα θα ειναι αυτα ?, και που να βρεις αποδεικτικά για την αυθαιρετη κατασκευη οτι πραγματοποιηθηκε εντος του 2011.(καταθεσεις οικοδομων η αποδειξεις ειναι απιθανες κι οποιος εχει κτισει αυθαιρετο ξερει οτι κανενας δεν δινει).Οποτε

1)τι πρεπει να προσκομισω στην πολεοδομια για να πεισω οτι το κτισμα ειναι εντος της προθεσμιας και να απαλαχθω απο το προστιμο

2)Ενω εχω πληρωσει ολο το ποσο του προστιμου ποτε θα ανακοινωθει η διαδικασια για την αποπερατωση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πότε έγινε η προσθήκη των 75 μ2 ? Μήπως σε καλύπτουν αεροφωτογραφίες ? Τιμολόγια αγοράς υλικών (μπετόν)? Αλλά πότε πρόλαβε και έγινε η καταγγελία, ήρθε αυτοψία, κριθηκε αυθαίρετο απο την πολεο. , ραψανε και το κουστουμάκι των 70000€ ? Θα τρελαθούμε!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά μάλλον το είχα υποψιαστεί... το πρόστιμο για οικοδομικό σκελετό υπολογίζεται με αναλυτικό προϋπολογισμό (500€ πρόστιμο ανά 5000€ κόστους), σύμφωνα με τον συλλογισμό της ερωτοαπάντησης 6 (Δ μέρος) που λέει για ανοικτούς στεγασμένους χώρους με υποστηλώματα, πιστεύω ότι είναι λογικότατο και δίκαιο.

Σημ.

Αυτο ΔΕΝ ισχύει αφ' ης στιγμής έχεις κατασκευάσει τοιχοποιίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στον τύπο αυθαιρεσίας για ημιτελές αυθαίρετο που θα βγάλει άδεια αποπεράτωσης τι τύπο αυθαιρεσίας επιλέγουμε? Τακτοποίηση ή προς έκδοση οικοδομικ΄ς αδείας?

Link to comment
Share on other sites

Σημ.

Αυτο ΔΕΝ ισχύει αφ' ης στιγμής έχεις κατασκευάσει τοιχοποιίες.

 

σε περίπτωση που έχει κατασκευασθεί μόνο ο Φ.Ο. όμως πως το δηλώνω? με αναλυτικό και μετά άδεια αποπεράτωσης???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.