Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο... Γιαπί


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια χαρά. Είμαι συνάδελφος μεν, αλλά δεν ασχολούμαι με ιδιωτικά έργα, οπότε θα μου επιτρέψετε να κάνω και κανένα λάθος στην ορολογία.

Έχω ένα σταματημένο γιαπί από το 2001. "Σταματημένο" γιατί μέσα από διάφορες περίεργες νομικές φόρμουλες προκύπτει ότι είναι ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ.

Ο νόμος Σηφουνάκη προβλέπει ότι μπορώ να το τακτοποιήσω, όμως δεν προβλέπει ρητώς ή εμμέσως το αν μπορώ να το αποπερατώσω μετά την τακτοποίηση. Μόνο σε εργασίες επισκευών αναφέρεται αν κατάλαβα καλά.

 

Ο δικηγόρος μου λέει ότι η θεμελιώδης αρχή δικαίου λέει: "ότι ΔΕΝ απαγορεύεται ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ". Όμως στην Ελλάδα, με ευθύνη των πολεοδομικών υπηρεσιών που θέλουν να δουν κάτι γραμμένο για να το επιτρέψουν, αυτή η θεμελιώδης αρχή έχει μετατραπεί στο απολύτως χουντικό: "Επιτρέπεται μόνον ότι προβλέπεται ρητώς ότι... επιτρέπεται".

 

Ξέρετε αν υπάρχει κάποια πρόβλεψη (π.χ. εγκύκλιος, διευκρίνηση κλπ) για το γιαπί μου;

 

:mrgreen:

 

10. Μετά την υποβολή όλων των δικαιολογητικών που

προβλέπονται στις προηγούμενες παραγράφους ανα-

στέλλεται η επιβολή προστίμων και κάθε διαδικασία επι-

βολής κυρώσεων, που αφορούν τις κατασκευές ή χρή-

σεις που προβλέπονται στην παράγραφο 1 για τις οποίες

υποβλήθηκαν τα δικαιολογητικά μέχρι την παρέλευση

της προθεσμίας εξόφλησης των προστίμων.

 

Αν έχεις οικοδομική άδεια, η οποία δεν έναι σε ισχύη λόγο επιβολής κύρωσης, αφού ενταχθείς στον 4014 και γίνει αναστολή, δεν θα έχεις οικ. άδεια χωρίς κυρώσεις; συνεπώς ποιός ο λόγος να μην μπορείς να συνεχίσεις τις εργασίες;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις οικοδομική άδεια, η οποία δεν έναι σε ισχύη λόγο επιβολής κύρωσης, αφού ενταχθείς στον 4014 και γίνει αναστολή, δεν θα έχεις οικ. άδεια χωρίς κυρώσεις; συνεπώς ποιός ο λόγος να μην μπορείς να συνεχίσεις τις εργασίες;

 

Ο δικηγόρος μου λέει ότι αφού ανεκλήθη, δεν θεωρείται ότι εξακολουθώ να διαθέτω άδεια. Συνεπώς δεν μπορώ να υπαχθώ στην κατηγορία αυθαιρέτου με άδεια. Είμαι 100% παράνομος και πρέπει να το τακτοποιήσω για να εξαιρεθώ από την επιβολή μέτρων για 30 χρόνια.

 

Το ερώτημα είναι αν αποκτώ άμεσα ή έμμεσα δικαίωμα να αποπερατώσω.

 

Αν ναι, τότε πρέπει να βγάλω άδεια αποπεράτωσης. Έτσι δεν είναι; Αλλά σ' αυτή την περίπτωση, για ποιο λόγο με αντιμετωπίζει σαν τον διπλανό που το αποπεράτωσε και θα πληρώσει το ίδιο πρόστιμο; Δεν έπρεπε να μου βάλει μειωτικό συντελεστή ως "μη αποπερατωθέν";

 

Αν όχι, τότε γιατί προέβλεψαν το δικαίωμα στην επισκευή (άρα εργασίες μικρής κλίμακας χωρίς χρήση ικριωμάτων κλπ) και ξέχασαν την αποπεράτωση;

 

Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Μήπως απλά δεν έχω δικαίωμα να υπαχθώ στη ρύθμιση καν;

Κάποιος συνάδελφος λίγο πιο πάνω το επεσήμανε σαν ενδεχόμενο.

 

Πάντως, οι περιπτώσεις με τα γιαπιά είναι πάρα πολλές. Υπάρχουν περιοχές αυθαιρέτων όπου τα γιαπιά είναι περισσότερα από τα αποπερατωμένα. Αυτοί τι θα απογίνουν; Πιστεύω ότι πρέπει να υπαχθούν ρητώς στη ρύθμιση, και μάλιστα κατά προτεραιότητα γιατί και το τοπίο κακοποιείται, αλλά και στα τσιμεντένια υπόγεια των γιαπιών συσσωρεύονται σαν ποντίκια φουκαράδες οικονομικοί μετανάστες.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι εχω ενα αλλο θεμα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Εκτος σχεδιου κατοικια που εχει ενα ολοκληρο υπογειο βοηθητικο χωρο που δεν αναφερεται στην αδεια ( 50 τ.μ ) , υπερβασεις δομησεις στο ισογειο ( 35 τ.μ ) και επιπλεον αλλαγη χρησης στο ισογειο απο χωρο σταθμευσης σε κατοικια ( 20 τ.μ. ) , υπερβασεις στον οροφο ( 19 τ.μ. ) και μια σοφιτα ( στο 4ο επιπεδο δηλαδη ) η οποια κατασκευαστηκε αντι στεγης ( 15 τ.μ )....Πως θα υπολογισω το προστιμο ? θα παρω την καθε παραβαση χωριστα ? ο συντελεστης υπερβασης υψους θα αφορα μονο τα 15 τ.μ της σοφιτας ή το συνολο των υπερβασεων ? το παρανομο υπογειο θα παει με 0.5 επειδη προοριζεται για βοηθητικος χωρος ενω η αλλαγη χρησης στο ισογειο απο παρκινγκ σε κατοικια θα παει με 1,4 ;...όποιος μπορει να βγαλει μια ακρη με ολα αυτα ας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό πρέπει να το ανεβάσεις σε ξεχωριστό thread.

Εδώ μιλάμε για γιαπιά.

 

Πάντως για να σου απαντήσω στα γρήγορα, απ' όσο έχω διαβάσει το νόμο, για τα έχοντα άδεια συμπληρώνεις τις παρανομίες που έχει το έντυπο του νόμου το οποίο καλύπτει όλες τις περιπτώσεις που περιγράφεις. Απλώς θα έχει περισσότερες εγγραφές: μία για τις υπερβάσεις της δόμησης + μία για την αλλαγή χρήσης. Αθροίζονται όλα μαζί και πολλαπλασιάζονται με το 0,15.

Εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικηγόρος μου λέει ότι αφού ανεκλήθη, δεν θεωρείται ότι εξακολουθώ να διαθέτω άδεια. Συνεπώς δεν μπορώ να υπαχθώ στην κατηγορία αυθαιρέτου με άδεια. Είμαι 100% παράνομος και πρέπει να το τακτοποιήσω για να εξαιρεθώ από την επιβολή μέτρων για 30 χρόνια.

 

Το ερώτημα είναι αν αποκτώ άμεσα ή έμμεσα δικαίωμα να αποπερατώσω.

 

Αν ναι, τότε πρέπει να βγάλω άδεια αποπεράτωσης. Έτσι δεν είναι; Αλλά σ' αυτή την περίπτωση, για ποιο λόγο με αντιμετωπίζει σαν τον διπλανό που το αποπεράτωσε και θα πληρώσει το ίδιο πρόστιμο; Δεν έπρεπε να μου βάλει μειωτικό συντελεστή ως "μη αποπερατωθέν";

 

Αν όχι, τότε γιατί προέβλεψαν το δικαίωμα στην επισκευή (άρα εργασίες μικρής κλίμακας χωρίς χρήση ικριωμάτων κλπ) και ξέχασαν την αποπεράτωση;

 

Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Μήπως απλά δεν έχω δικαίωμα να υπαχθώ στη ρύθμιση καν;

Κάποιος συνάδελφος λίγο πιο πάνω το επεσήμανε σαν ενδεχόμενο.

 

Πάντως, οι περιπτώσεις με τα γιαπιά είναι πάρα πολλές. Υπάρχουν περιοχές αυθαιρέτων όπου τα γιαπιά είναι περισσότερα από τα αποπερατωμένα. Αυτοί τι θα απογίνουν; Πιστεύω ότι πρέπει να υπαχθούν ρητώς στη ρύθμιση, και μάλιστα κατά προτεραιότητα γιατί και το τοπίο κακοποιείται, αλλά και στα τσιμεντένια υπόγεια των γιαπιών συσσωρεύονται σαν ποντίκια φουκαράδες οικονομικοί μετανάστες.

 

 

Μήπως πρέπει να βγει μια αδεια επισκευης (που προβλέπεται από το νομο) αλλά στην ουσία να αποπερατωθεί το κτίσμα? Θα είανι εφικτό όμως να συμβεί κάτι τετοιο ή...

Link to comment
Share on other sites

Ο δικηγόρος μου λέει ότι αφού ανεκλήθη, δεν θεωρείται ότι εξακολουθώ να διαθέτω άδεια. Συνεπώς δεν μπορώ να υπαχθώ στην κατηγορία αυθαιρέτου με άδεια. Είμαι 100% παράνομος και πρέπει να το τακτοποιήσω για να εξαιρεθώ από την επιβολή μέτρων για 30 χρόνια.

...

...

Να το προσέξεις αυτό.

Άλλο ανάκληση οικοδομικής άδειας κι άλλο ακύρωση οικοδομικής άδειας.

Ανάκληση οικοδομικής άδεια είναι και όταν ένας από τους επιβλέποντες κάνει παραίτηση. Μέχρι να οριστεί άλλος επιβλέποντας η άδεια έχει ανακληθεί και ευκολότατα με τον ορισμό νέου επιβλέποντα επανέρχεται.

Ακίνητο με ανάκληση οικοδομικής άδειας έχει άδεια **.

Ακίνητο με ακύρωση οικοδομικής άδειας δεν έχει.

Μάλιστα για να είναι σε ισχυρή βάση η ακύρωση χρειάζεται και τελεσίδικες αποφάσεις διοικητικού συμβουλίου επικρατείας.

 

Οι πλέον αρμόδιοι να σου απαντήσουν για αυτά δεν είναι οι δικηγόροι αλλά οι νομικοτεχνικοί σε ΥΠΕΚΑ κλπ

 

 

 

υ.γ.

** Κι ας έχει παρανομίες με βάση αυτή την άδεια τις οποίες πιθανά θα πρέπει να άρει για να αποκτήσει άρση της ανάκλησης.

Οι παρανομίες που έχει είναι με σύγκριση της εν ισχύ αλλά σε ανάκληση οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Didonis και πώς επιτυγχάνεται επικοινωνία με νομοτεχνικούς σε υπεκα?? Πρέπει να πας από εκεί ή απαντούν σε ερωτήματα και μέσω τηλεφώνου? Και όταν λες κτλ τι εννοείς που αλλου θα μπορουσαν να απαντησουν σε ερωτηματα?

Link to comment
Share on other sites

margaritta, πρέπει να πας να τους βρεις.

Τηλεφωνικά αν δεν υπάρχει προσωπική γνωριμία δεν γίνεται.

Για έγγραφη απάντηση είναι μεγάλοι οι χρόνοι.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...¨Εστελα ένα ερώτημα αλλά πολύ αμφιβάλλω για το αν θα μου απαντήσουν. Υπάρχουν δηλαδή αρμόδιοι στο υπεκα που σε κατατοπίζουν? ΕΛπίζω να βρω κάποιον να μου απαντήσει επιτέλους..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.