Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετο... Γιαπί


Paz

Recommended Posts

Βασει του ΦΕΚ 43Β/20-1-12 μπορει καποιος να βγαλει "Εγκριση Εργασιων Επισκευης Αυθαιρετων Κατασκευων" ή "Εγκριση Εργασιων Επισκευης Αυθαιρετων Κατασκευων". Λαθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βασει του ΦΕΚ 43Β/20-1-12 μπορει καποιος να βγαλει "Εγκριση Εργασιων Επισκευης Αυθαιρετων Κατασκευων" ή "Εγκριση Εργασιων Επισκευης Αυθαιρετων Κατασκευων". Λαθος?

Σωστά!

Και "Έγκριση Εργασιών Αποπεράτωσης Αυθαίρετων Κατασκευών" σύμφωνα με το άρθρο 3 του ίδιου ΦΕΚ.

 

Ερώτηση προς όλους,

Πόσο δόκιμο είναι τελικά να δηλώσουμε Φ.Ο. από σκυρόδεμα (πλάκα και περιμετρικές κολώνες μόνο - δίχως τοιχοποιία) ως παράβαση κατηγορίας 13 με τα σημερινά δεδομένα?

Εκτιμάτε ότι θα υπάρχουν προβλήματα σε μελλοντική άδεια αποπεράτωσης μετά από τέτοια δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!

Και "Έγκριση Εργασιών Αποπεράτωσης Αυθαίρετων Κατασκευών" σύμφωνα με το άρθρο 3 του ίδιου ΦΕΚ.

 

Ναι, αυτο εννοουσα...εργασιες επισκευής + εργασιες αποπερατωσης...(μπερδευτηκα και εγραψα το πρωτο 2 φορες!).

 

Φανταζομαι yian οτι εννοεις, αν θεωρησεις μονο το σκελετο (σκυροδεμα) τελειωμενο, τοτε δεν υπαρχει "κλειστος χωρος", αρα μπορει να παει στην κατηγορια 13. Αργοτερα ομως που θα πας για εγκριση εργασιων αποπερατωσης αυθαιρετου, μηπως το βρεις μπροστα σου? Δε ξερουμε πως θα το ελεγξουν...

 

Και πηγαινοντας ενα βημα παραπερα : στη διαδικασια αυτη αποπερατωσης αργοτερα, τιθεται θεμα ΙΚΑ, ΕΚΚΟ για ρευμα κτλ ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Και πηγαινοντας ενα βημα παραπερα : στη διαδικασια αυτη αποπερατωσης αργοτερα, τιθεται θεμα ΙΚΑ, ΕΚΚΟ για ρευμα κτλ ή οχι?

Ναι ΙΚΑ υπάρχει.

Σύμφωνα με το ΦΕΚ οι όποιες εργασίες ακολουθήσουν τη διαδικασία αποπεράτωσης κοινοποιούνται αυτόματα και στο ΙΚΑ, αυτό το σημείο είναι ξεκάθαρο είτε πρόκειται για αποπεράτωση είτε για επισκευή.

Σημείωση πως οι όποιες εργασίες πρέπει να γίνουν δίχως προσαύξηση του όγκου.

 

Όσο για τον Φ.Ο. και την κατηγορία 13,και εγώ σκέφτομαι το ενδεχόμενο πρόβλημα σε μετέπειτα αποπεράτωση... οποιαδήποτε άποψη λοιπόν, καλοδεχούμενη!

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειωμάνο Φ.Ο. και τοιχοποιία περατωμένη κατά το 50% περίπου. Θα το δηλώσω κανονικά. ΑΠλά όπως ρώτησα και παραπάνω στον τύπο αυθαιρεσίας επιλέγουμε τακτοποιήση ή προς εκδοση οικοδοικής αδειας? Τακτοποίηση υποθετω...Μιας και αλλο η εκδοση αδειας αλλο η εκδοση αδειας αποπερατωσης. σωστα?

Και κατι αλλο...Σε τι σταδιο εργασιων πρεπει να βρισκεται καποιος ετσι ωστε να ζητησει αδεια επισκευης? Γιατι στην επισκευη περιλαμβανει και τοποθετηση κουφωματων δαπεδων κτλ

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση:

 

Έστω μια οικοδομή που έχει Ο.Α. στην οποία δεν έχει πληρωθεί ακόμα η επίβλεψη και στην οποία έχουν γίνει αυθαιρεσίες χωρίς να έχει αποπερατωθεί πλήρως η οικοδομή.Τί κάνουμε τότε?Προχωράμε σε ρύθμιση?Τι γινεται με τη ρευματοδότηση της οικοδομής και την υπευθυνη δήλωση μηχανικού οτι ολα εγιναν συμφωνα με την Ο.Α.? με το ΙΚΑ?

 

Μήπως είναι προτιμότερο να πληρωθεί πρώτα η επίβλεψη και εν συνεχεία να μπει στη ρυθμιση?...............

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός μάλλον θα υπογράψει ΥΔ ότι όλα έγιναν σύμφωνα με την ΟΑ, και ότι όλες οι αυθαίρετες κατασκευές πυθμίστηκαν με το 4014.

Η διαδικασία δεν είναι σαφής σε ότι αφορά με τις οικοδομές με άδεια σε ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τελειωμάνο Φ.Ο. και τοιχοποιία περατωμένη κατά το 50% περίπου. Θα το δηλώσω κανονικά. ΑΠλά όπως ρώτησα και παραπάνω στον τύπο αυθαιρεσίας επιλέγουμε τακτοποιήση ή προς εκδοση οικοδοικής αδειας? Τακτοποίηση υποθετω...Μιας και αλλο η εκδοση αδειας αλλο η εκδοση αδειας αποπερατωσης. σωστα?

Και κατι αλλο...Σε τι σταδιο εργασιων πρεπει να βρισκεται καποιος ετσι ωστε να ζητησει αδεια επισκευης? Γιατι στην επισκευη περιλαμβανει και τοποθετηση κουφωματων δαπεδων κτλ

 

Στην εκδοση αδειας (νομιμοποιηση) εφοσον πληρωσεις μονο το παραβολο και στην εγκριση εργασιων αποπερατωσης, απ οτι εχω καταλαβει, παιζει εντονα το ενδεχομενο να πληρωσει ο ιδιοκτητης και ΙΚΑ (εκτος εαν αποδεικνυεται οτι ο χρονος κατασκευης της αυθαιρεσιας ειναι μεγαλυτερος της 10ετιας, οποτε παραγραφεται ή απαιτηση για ΙΚΑ).

Στην τακτοποιηση, δεν τιθεται θεμα καταβολης εισφορων στο ΙΚΑ.

 

Η εγκριση εργασιων επισκευης αυθαρετου, αφορα τις εργασιες συντηρησης, αλλαγης και τοποθετησης, που περιγραφονται στο αρθρο 2 του ΦΕΚ 43Β/20-1-12.

Link to comment
Share on other sites

Alsterwasser

 

και τι τεχνικη εκθεση θα παει ο μηχανικος στη πολεοδομια αφου εχει αυθαιρεσιες και δεν εγιναν οπως προβλεποταν στην οικοδομικη αδεια....?

Νομιζω επιδη εχω ιδια περιπτωση και ψαχνω να δω τι θα κανω τακτοποιεις και μετα κλεινεις την επιβλεψη

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ έχω μια περίπτωση όπου το ακίνητο έχει Ο.Α, του 93 εντός σχεδίου. Έχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης και έτσι θα πάω με πληρωμή παραβόλου και έκδοση αδείας. Πρόστιμα για ΙΚΑ δεν έχει γιατί είναι πάνω από δεκαετία που έχουν σταματήσει οι εργασίες.

Εξωτερικά έχει αποπερατωθεί πλήρως, επιχρίσματα, ελαιοχρωματισμοί, κουφώματα, τα πάντα. Εσωτερικά όμως είναι γιαπί. Δηλαδή έχει μόνο τα επιχρίσματα και όλη την υδραυλική και ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Η λογική μου έλεγε να προχωρήσω με άδεια αποπεράτωσης, αλλά μετά από συζήτηση με την πολεοδομία καταλήξαμε σε αναθεώρηση με παράταση χρόνου ισχύος της ΟΑ και νομιμοποίηση των αυθαιρέτων τμημάτων βάση του άρθρου 22 /85.

 

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό? Αφού έχει λήξει η άδεια είναι εφικτό να κάνω αναθεώρηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.