Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο... Γιαπί


Recommended Posts

Αφού η πολεοδομία δεν έχει πρόβλημα, δε νομίζω ότι πρέπει να το ψάξεις περισσότερο.

Κάνεις αναθεώρηση και τελειώνεις. 'Αλλωστε και με την άδεια αποπεράτωσης περισσότερη δουλειά θα βγει, αφού θα υποχρεωθείς να υποβάλεις μελέτες που ίσως έχουν ήδη υποβληθεί.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπημένοι μου συνάδελφοι. Επανέρχομαι με μία υπόθεση που με προβληματίζει και λόγω πίεσης και άγχους από τον ιδιοκτήτη ζητάω τη βοήθεια σας...(Το ΤΕΕ από ότι ενημαρώθηκα σταμάτησε να ενημαρώνει τους μηχανικούς.)

Ημιτελής κατοικία (μπετά και τούβλα) είναι έτσι από το 1983. Οι ιδιοκτήτες την είχαν δηλώσει και με τον Τρίτση α και β φάση. Τώρα θέλουν να την αποπερατώσουν.

Τι κάνω εγώ??

Δηλώνω τα μέτρα του κτίσματος συνολικά και βγάζω το πρόστιμο σαν να ήταν κανονική τελειωμένη αυθαίρετη κατοικία? Δλδ θα πληρώσει όσα θα πλήρωνε αν ήταν αποπερατωμένο

Η κάνω αναλυτικό προυπολογισμό για τα μπετά και τα τούβλα?

Το ότι έχουν κάνει α και β φ'αση με επηρεάζει σε τίποτα ή δεν το λαμβάνω καθόλου υπόψιν μου?

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχει φάση β' δε χρειάζεται να μπει στον 4014. Αν είναι εντός σχεδίου (και δεν έχει άλλες αυθαιρεσίες) προχωράς σε γ' φάση και σε άδεια αποπεράτωσης εργασιών. Στην πολεοδομία της γειτονιάς...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εϊναι εκτός...!!Πρόσφατα άκουσα ότι εξαίρεση μπορούν να πάρουν και τα εκτός. Μου φαίνεται παράλογο. Ο νόμος το λέει ξεκάθαρα ότι για να πάρει εξαίρεση πρέπει να έχει μπει στο σχέδιο. Έχει κανείς άλη άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.