Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Βεβαίωση για ένα διαμέρισμα που στα σχέδια της αδείας είναι 2 διαμερίσματα και χωρίς να γίνει ενημέρωση φακέλου φυσικά έχει γίνει ένα??

Δεν έχουμε υπέρβαση ούτε κάλυψης ούτε δόμησης ούτε ύψους!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω σε οικόπεδο που υπάρχει κατασκευή από λαμαρίνες για την προστασία ξυλείας μικρού ύψους μπορεί να δωθεί βεβαίωση περί αδομήτου?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα γρήγορη!Μετά την πάροδο των 2 μηνών ξανακάνουμε από την αρχή καινούρια βεβαίωση για την ίδια ιδιοκτησία με 0 αμοιβή και στα πρόσθετα στοιχεία απλά αναφέρουμε ότι έχει παρέλθει το δίμηνο?Έχει κάνει κανείς συνάδελφος κάτι αντίστοιχο?

 

Κακό είναι δηλαδή να εκτυπώσουμε ξανά την βεβαίωση, να διορθώσουμε την ημερομηνία χειρόγραφα (με την σφραγίδα μας δίπλα) και να την δώσουμε στον συμβολαιογράφο??

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα γρήγορη!Μετά την πάροδο των 2 μηνών ξανακάνουμε από την αρχή καινούρια βεβαίωση για την ίδια ιδιοκτησία με 0 αμοιβή και στα πρόσθετα στοιχεία απλά αναφέρουμε ότι έχει παρέλθει το δίμηνο?Έχει κάνει κανείς συνάδελφος κάτι αντίστοιχο?

κανεις μια νεα εργασια

πρεπει να κανεις αυτοψια

και να αναλαβεις την ευθυνη ως μηχανικος οτι στους 2 μηνες δεν εγιναν παρανομιες

 

ουτε να διορθωσεις χειρογραφα ημερομηνιες πρεπει (δεν νομιζω οτι γινεται αποδεκτη)

ουτε απλά αναφέρουμε ότι έχει παρέλθει το δίμηνο

 

η αμοιβη σου ειναι ελευθερη βαλε 0 δεν μπορει κανεις να σου πει τιποτα

 

Βεβαίωση για ένα διαμέρισμα που στα σχέδια της αδείας είναι 2 διαμερίσματα και χωρίς να γίνει ενημέρωση φακέλου φυσικά έχει γίνει ένα??

Δεν έχουμε υπέρβαση ούτε κάλυψης ούτε δόμησης ούτε ύψους!

 

 

δεν νομιζω οτι μπορεις

πρεπει να εκδοσεις 2 βεβαιωσεις για τα 2 διαμερισματα

Edited by myri
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κακό είναι δηλαδή να εκτυπώσουμε ξανά την βεβαίωση, να διορθώσουμε την ημερομηνία χειρόγραφα (με την σφραγίδα μας δίπλα) και να την δώσουμε στον συμβολαιογράφο??

Αυτό ας το κάνει ο ιδιοκτήτης ή ο συμβολαιογράφος

Link to comment
Share on other sites

Κακό είναι δηλαδή να εκτυπώσουμε ξανά την βεβαίωση, να διορθώσουμε την ημερομηνία χειρόγραφα (με την σφραγίδα μας δίπλα) και να την δώσουμε στον συμβολαιογράφο??

 

Έχω την γνώμη

ότι ούτε υπογραφή μηχανικού δεν χρειάζεται στην βεβαίωση

ούτε διορθώσεις μπορούν να γίνονται

 

και αυτό γιατί αποτελούν δημόσια έγγραφα

 

(απλώς οι συμβ/φοι πρέπει να αναφέρουν τον κωδικό που φαίνεται στην βεβαίωση- όλα τα άλλα μηχανικός και κλπ φαίνονται από τον κωδικό μέσω του συστήματος εκτύπωσης ΤΕΕ)

 

Αυτό ας το κάνει ο ιδιοκτήτης ή ο συμβολαιογράφος

 

Δεν πρόκειται να το κάνουν (πιστεύω ότι και αυτοί τα θεωρούν δημόσια έγγραφα με τον τρόπο που απεικονίζονται όπως εκτυπώνονται ΥΠΕΚΑ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω περιπτωση που έγινε χειρόγραφη διόρθωση στην βεβαίωση διότι δηλώθηκε λάθος δήμος κατά τον γεωγραφικό εντοπισμό.

Λογικά το συμβόλαιο έχει γίνει και δεν ζητήθηκε από τον μηχανικό νέα βεβαίωση...προς το παρόν.

Βέβαια δεν είναι το ίδιο ακριβώς με το να παρέλθει το 2μηνο αλλά κι εμένα η απορία μου είναι, αν βγάλεις καινούργια βεβαίωση παίρνει καινούργιο "μοναδικό" αριθμό το ακίνητο;

τότε πως ειναι μοναδικός;

Link to comment
Share on other sites

Ν 4030 άρθρο 50

 

16. Οι βεβαιώσεις των μηχανικών που προβλέπονται

στο άρθρο 23 παρ. 4 του ν. 4014/2011 έχουν ισχύ δύο (2)

μηνών.

Οι παραπάνω βεβαιώσεις πριν τη σύνταξη των

συμβολαίων υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Τεχνικό Επι-

μελητήριο Ελλάδος και λαμβάνουν μοναδικό αριθμό,

που αφορά το ακίνητο. Στα συμβόλαια προσαρτάται η

βεβαίωση και ο μοναδικός αριθμός του ακινήτου.

 

Η βεβαίωση παίρνει μοναδικό αριθμό και όχι το ακίνητο

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

giorgosv : Μοναδικός σημαίνει ότι με αυτόν τον αριθμό θα μπαίνει στο συμβόλαιο όσο αφορά τη νομιμότητά του. Αν ξαναμεταβιβαστεί μετά από 2 χρόνια θα γίνει άλλο συμβόλαιο με άλλη βεβαίωση (εφόσον εξακολουθεί να ισχύει ο νόμος με τις βεβαιώσεις) και άλλο μοναδικό αριθμό 'νομιμότητας' που θα συνοδεύει τον τίτλο ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω περιπτωση που έγινε χειρόγραφη διόρθωση στην βεβαίωση διότι δηλώθηκε λάθος δήμος κατά τον γεωγραφικό εντοπισμό.

Λογικά το συμβόλαιο έχει γίνει και δεν ζητήθηκε από τον μηχανικό νέα βεβαίωση...προς το παρόν.

Βέβαια δεν είναι το ίδιο ακριβώς με το να παρέλθει το 2μηνο αλλά κι εμένα η απορία μου είναι, αν βγάλεις καινούργια βεβαίωση παίρνει καινούργιο "μοναδικό" αριθμό το ακίνητο;

τότε πως ειναι μοναδικός;

 

giorgosv είναι "μοναδικός" στην σφαίρα της φαντασίας του ΥΠΕΚΑ και του Σπιρτζή... υποτίθεται ότι αργότερα (δεν ξέρω πότε..) θα συνοδεύει αυτός ο αριθμός το ακίνητο σε όλες τις πράξεις που θα γίνονται σε αυτό και μέσω αυτού του αριθμού θα υπάρχει το πλήρες "φακέλωμα" της ιδιοκτησίας.... μόνο που το ολο αυτό σκεπτικό είναι στη φάση της ιδέας... που τείνει να γίνει ανέκδοτο, διότι όλες οι συμβολαιογραφικές και λοιπές πράξεις δεν μπορούν να σταματήσουν να πραγματοποιούνται μέχρι "να ωριμάσουν τα φρούτα του ΤΕΕ και να πέσουν"... πολύ απλά όταν (και άν) γίνει αυτό, η κάθε ιδιοκτησία θα έχει αποκτήσει καμιά δεκαριά "μοναδικούς" αριθμούς...

 

Ν 4030 άρθρο 50

 

16. Οι βεβαιώσεις των μηχανικών που προβλέπονται

στο άρθρο 23 παρ. 4 του ν. 4014/2011 έχουν ισχύ δύο (2)

μηνών.

Οι παραπάνω βεβαιώσεις πριν τη σύνταξη των

συμβολαίων υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Τεχνικό Επι-

μελητήριο Ελλάδος και λαμβάνουν μοναδικό αριθμό,

που αφορά το ακίνητο. Στα συμβόλαια προσαρτάται η

βεβαίωση και ο μοναδικός αριθμός του ακινήτου.

 

Η βεβαίωση παίρνει μοναδικό αριθμό και όχι το ακίνητο

 

Συνάδελφε συγγνώμη για την διόρθωση αλλά νομίζω ότι έχεις λάθος... καταρχήν αυτή η φράση υπάρχει στο άρθ.49 του Ν.4030 και πέραν ότι το λέει όσο πιό ξεκάθαρα το επιτρέπει η ελληνική γλώσσα (δες τα σημεία που έχω κοκκινήσει), το γεγονός ότι ο αριθμός αυτός αφορά το ακίνητο και όχι την ίδια την βεβαίωση επιβεβαιώνεται από οποινδήποτε αρκεί να διαβάσει ενα πρόσφατο συμβολαιο.... και οι συμβολαιογράφοι (όσα συμβόλαια έχω τύχει να διαβάσω μέχρι στιγμής), έτσι περιγράφουν τον αριθμό αυτόν στις μεταβιβάσεις, ώς μοναδικό αριθμό που αφορά το ακίνητο...

 

giorgosv : Μοναδικός σημαίνει ότι με αυτόν τον αριθμό θα μπαίνει στο συμβόλαιο όσο αφορά τη νομιμότητά του. Αν ξαναμεταβιβαστεί μετά από 2 χρόνια θα γίνει άλλο συμβόλαιο με άλλη βεβαίωση (εφόσον εξακολουθεί να ισχύει ο νόμος με τις βεβαιώσεις) και άλλο μοναδικό αριθμό 'νομιμότητας' που θα συνοδεύει τον τίτλο ιδιοκτησίας.

συνάδελφε επισυνάπτω καΙ την δικιά σου απάντηση αφού είναι ομοίως λανθασμένη με την παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.