Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

ωχ...

[προχτες τα λεγαμε ξανα...]

ΔΔ εχεις οταν στην αδεια εχεις δυο ΟΙ 60 και 60 τμ.

Στα συμβολαια και την συσταση εγιναν "ατυπα"  σε 55/65 τμ. Αρα υπαρχει νομιμος τιτλος, απλα πρεπει να πληρωθει ενα χαρατσι 250 ευρω απο μερους σου για να μπορεσεις να πουλησεις.

Ομως, στην δικη σου περιπτωση εχεις στην αδεια 60/60 και στην συσταση 60/60

  ΑΡΑ δεν υπαρχει καμμια αυθαιρεσια, απο πολεοδομικης αποψης

Στην πραγματικοτητα,  εχεις καταλαβει "παρανομα" μια λωριδα απο τον διπλανο..αλλά το θεμα ειναι οτι δεν εχεις "τιτλο" για αυτην, αρα το θεμα ειναι "ιδιοκτησιακο".

 Οπότε, στη συνεχεια θα πρεπει να γινει και  τροποποιηση της συστασης, για να αποκτησεις την λωριδα αυτη,  διοτι,  διαφορά  δεν εχεις  μεταξυ αδειας και συστασης...αυτα ειναι σωστα, 

 Διαφορα εχεις "ιδιοκτησιακη".

Ασε που πρεπει και τα ΔΤ και ΤΑΠ  να διορθωσεις

και τον ΕΝΦΙΑ να διορθωσεις

και ο διπλανος να κανει  τις δικες  του τροποποιησεις στην  συσταση ΟΙ και σε ΔΤ/ ΤΑΠ/ ΕΝΦΙΑ και ποσα αλλα  ακομα  δξ...

[ρωτα την συμβ/φο, αν κανεις μια ΔΔ... θα σου κανει συμβολαιο?]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στη σύσταση φαίνεται ότι έχει πάρει από το δίπλα διαμέρισμα. Νομίζω πως είμαι στην πρώτη περίπτωση που αναφέρετε.

Με ΔΔ θα πρέπει να γίνει τροποποίηση της σύστασης;

Link to comment
Share on other sites

εάν η συσταση, διαφερει απο την αδεια, αλλά  ειναι ιδια με την σημερινη κατασταση

εχεις ΔΔ

και ξεμπερδεψες.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω ότι έχεις ΔΔ, διαφορά στην σύσταση δεν ξέρω αν έχεις διότι φαίνεται ότι έγινε από κατασκευής η καταπάτηση ντουλάπας :)

οπότε τα εμβαδά στην σύσταση μπορεί να φαίνονται αυτά που υλοποιήθηκαν.

Συνιστώ μια προσοχή με την συμβολαιογράφο γιατί κρασάρουν εύκολα :) ζήτα, αν δεν το έχεις να μάθεις στην σύσταση πόσο γράφει το κάθε διαμέρισμα και μέτρησε την κατάσταση εμβαδόν διαμερίσματος άδειας και κατασκευασμένο να ξέρεις τι έχεις.

Link to comment
Share on other sites

 

5 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

'Ωστε "ντουλάπα" είναι αυτό το πράμα...... Ωραία δουλειά!!! Θα μάθω κι εγώ να τις φτιάχνω έτσι....

Ε ναι! πολιτικέ μου... ντουλάπα!  και συγκεκριμένα η ραγα στον διαμήκη αξονα της και οι κρεμάστρες να αποδίδονται με καλλιτεχνική ελευθερία με λοξές γραμμές πάχους 0,2 :)

5 ώρες πριν, dimitris GM said:

ΔΔ εχεις οταν στην αδεια εχεις δυο ΟΙ 60 και 60 τμ.

Στα συμβολαια και την συσταση εγιναν "ατυπα"  σε 55/65 τμ. Αρα υπαρχει νομιμος τιτλος, απλα πρεπει να πληρωθει ενα χαρατσι 250 ευρω απο μερους σου για να μπορεσεις να πουλησεις.

Ομως, στην δικη σου περιπτωση εχεις στην αδεια 60/60 και στην συσταση 60/60

Προσωπικά δεν εχω καταλάβει ποιο ειναι το προβλημα Νο1, το πλατος του διαδρόμου... το 1,50 έχει γίνει 1,30; Αν ναι, δεν θεωρείται ως παράβαση.

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

jbosdas:

"Ομως, στην δικη σου περιπτωση εχεις στην αδεια 60/60 και στην συσταση 60/60

  ΑΡΑ δεν υπαρχει καμμια αυθαιρεσια, απο πολεοδομικης αποψης"

Στην πραγματικοτητα,  εχεις καταλαβει "παρανομα" μια λωριδα απο τον διπλανο..αλλά το θεμα ειναι οτι δεν εχεις "τιτλο" για αυτην, αρα το θεμα ειναι "ιδιοκτησιακο".

Αυτο διαφερει απο το αποσπασμα  που κατεβασες.

Οσο για το πλατος του διαδρομου, δεν ειπε οτι μικρυνε τον διαδρομο και μεγαλωσε το...μπανιο εντος του διαμερισματος, οπότε θα πηγαινε σε εσωτερικη διαρρυθμιση

αλλα οτι η διαφορα στα τμ. ειναι γιατι μια ντουλαπα μπηκε/βγηκε  απο το διαμερισμα.... ξερωγωτιεκανε..[και οι συρταριερες ειχαν σφηνώσει.... και οι κρεμαστρες ηταν αναποδα και ειχαν χασει και το κλειδι και δεν ανοιγε...].😀

 Αρα δεν εχει εσωτερικη διαρρυθμιση αλλά ΔΔ, εφοσον αυτο φαίνεται  και στην κατοψη.
 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

'Ωστε "ντουλάπα" είναι αυτό το πράμα...... Ωραία δουλειά!!! Θα μάθω κι εγώ να τις φτιάχνω έτσι....

 

7 ώρες πριν, Arche said:

 η καταπάτηση ντουλάπας 

Golden posts.

@ΙΑΣΟΝΑΣ

Αυτές οι random γραμμουλες που δεν είναι ακριβώς παράλληλες είναι κρεμασμένα κουστούμια. Καλή ιδέα, πρωτότυπη. Αν αφήσουμε τη φαντασία μας να καλπάσει, μπορούμε να σχεδιάσουμε πολλες ιδέες σε διάφορους χώρους ανάλογα τη χρήση τους.

 

Όσο για την καταπάτηση ντουλάπας, τι να πω, θα βγουν μαχαίρια. Αλλά κ πάλι, το κόστος της χαρτουρας για μια καταπάτηση ντουλάπας συνεχιζει να είναι μικρότερο από το να την αγόραζες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, dimitris GM said:

αλλα οτι η διαφορα στα τμ. ειναι γιατι μια ντουλαπα μπηκε/βγηκε  απο το διαμερισμα.... ξερωγωτιεκανε..[και οι συρταριερες ειχαν σφηνώσει.... και οι κρεμαστρες ηταν αναποδα και ειχαν χασει και το κλειδι και δεν ανοιγε...].😀

 

Αυτό. χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.