Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Λιγότερα τιμολογείς τη δουλειά μας δηλαδή σε σχέση με τον δικηγόρο; Ο κόπος μας παίζει να είναι 2πλάσιος, και η ευθύνη μας 10πλάσια. (Το τονίζω). Δεν μας τα λες καλά akius νομίζω...

 

 

500 θεωρω την ελαχιστη πχ για μια θεση σταθμευσης πουναι να υπογραψω.......εγω ξεκινω απο πιο πανω τις τιμες ...στην τελικη ο αγοραστης οτι πληρωνει περνει....θελει εναν που θα κανει βιομηχανια δηλωσεων ας το παρει απο εκει........για θεματα που αυριο μεθαυριο ο αγοραστης θα με κυνηγα για ενδεχομενο δολο και μειωση της αξιας του ακινητου του δεν το κανω.....

 

500 - 1000 - 1500 και ανω για εκτος σχεδιου....εκει θα πηγαινω και με τοπογραφο να δω αν στηθηκε σωστα το οικημα......

 

στην τελικη τοχω ξαναπει εγω στα εξοδα μου εχω προυπολογισει τα λεφτα που ξοδεψε η οικογενεια μου σχολειο και πανεπιστημιο....πρεπει να τα κανω αποσβεση.....δεν ειμαι απο χομπυ μηχανικος

 

 

υγ εγω υπογραφη σε αυτη την Υ.Δ δεν βαζω με ΤΙΠΟΤΑ......υποβαθμιζει την δουλεια μου....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Inzaghi, και (με βάση την δήλωση που παραθέτεις) τι θα κάνεις όταν έχεις διαμέρισμα σε οικοδομή των 30 διαμερισμάτων;

 

Θα μπεις σε όλα με τα σχέδια της αδείας;

 

Προφανώς ο νόμος ενδιαφέρεται για την εφαρμογή του ΓΟΚ και των όρων δόμησης. Από την στιγμή όμως που δεν αναφέρεται ρητά ο περιορισμός, νομιμότητα σημαίνει νομιμότητα σε όλα.

 

Η δήλωση πάντως αυτή είναι ένας σίγουρος τρόπος για να καταλήξουμε σύντομα στην φυλακή...

 

akius, δεν θα ήθελα να επεκταθώ, αλλά πόσο πάει στην πιάτσα η δήλωση του 651;

Link to comment
Share on other sites

Αλεξη δε διαφωνω επι του θεματος αλλα εσυ τι προτεινεις δηλαδη?

Σε διαμερισμα οικοδομης 30 διαμερισματων, θα μπεις με τα σχεδια σε καθε διαμερισμα και αν καποιο εχει αυθαιρεσιες, ολο το κτισμα θα ειναι αυθαιρετο αφου θα εχει υπερβασεις του ΣΔ και αρα δε θα δωσεις τη δηλωση για το ενα που θα ειναι ΟΚ?

 

Αν εχει παραβιασει τις πλευρικες αποστασεις, ολο ειναι αυθαιρετο, χωρις υπαιτιοτητα του ενος...

 

Αν εχει παραβιαστει το υψος? Ας πουμε αθροιστικα 1μ παραπανω, 20εκ σε καθε οροφο, για ενδεχομενη 5οροφη οικοδομη. Η οικοδομη εχει αυθαιρεσιες, το διαμερισμα? Θα πρεπει να υπαχθει στο νεο νομο, ρυθμιζοντας τη συνολικη αυθαιρεσια του 1μετρου και πληρωνοντας προστιμο για τα τετραγωνικα του μονο?

 

Μπερδευτηκα....

Link to comment
Share on other sites

...Μπερδευτηκα....

 

Εγώ να δεις...

 

Κι αν δεν έχουν εφαρμοστεί τα στατικά; Τι θα κάνεις για να το ελέγξεις; Και τι συνέπειες θα έχεις αν δεν το βρεις;

 

Κι αν έχει χαθεί ο φάκελος της αδείας; αποτύπωση και νέο σχέδιο κάλυψης; Ξέρεις τι προέβλεπε ο ΓΟΚ '55 ή ο ΓΟΚ '73 ή το διάταγμα της Θεσσαλονίκης;

(να μην μιλήσω για οικοδομή με διαδοχικές άδειες)

 

Κι αν κάπου στην οικοδομή υπάρχει παράνομη χρήση;

 

Και με τα δώματα στα οποία άλλοι κάναν διαμερισματάκια και άλλοι απλώς ένα στέγαστρο και μία ψησταριά;

 

Και, αν έχει ενεργητική, θα ελέγξεις και την ημερομηνία λήξης των πυροσβεστήρων;

 

Και, μετά από χρόνια, όταν (και αν) θα υπάρχουν αυθαιρεσίες, πως διασφαλίζεσαι ότι είναι μεταγενέστερες της δήλωσής σου;

 

Γιαυτό λέω, αν δεν βγει πρότυπο κείμενο, οδηγίες και διευκρινήσεις, δεν μπορεί να προχωρήσει το πράγμα...

Link to comment
Share on other sites

Και, μετά από χρόνια, όταν (και αν) θα υπάρχουν αυθαιρεσίες, πως διασφαλίζεσαι ότι είναι μεταγενέστερες της δήλωσής σου;

Αυτο ειναι κατι που σκεφτομουν κι εγω πολυ....

Εστω δηλαδη οτι κανεις τη δηλωση σου και μεταγενεστερα γινουν αυθαιρεσιες... Ποιος σε εξασφαλιζει οτι δε θα υποστηριξουν οτι αυτες γινανε μεταγενεστερα της ημερομηνιας δηλωσης σου, ουτως ωστε να υπαχθουν σε καποιο νομο, με αποτελεσμα να εχεις εσυ νομικες κυρωσεις?

Φωτογραφιες?

 

Ενταξει, στατικα και πυροπροστασιες ειναι πραγματα που δεν απασχολουν τον παροντα νομο, ενω, τοσο το ΦΕΚ οσο και το κειμενακι στην υπευθυνη δηλωση που επισυναψα σε διασφαλιζουν σχετικα με το τι δηλωνεις υπευθυνα...

 

Απο κει και υστερα, και μονο που η αναζητηση του φακελου απο την πολεοδομια θα παρει το λιγοτερο μια βδομαδα ουτως ωστε να εχω στα χερια μου το διαγραμμα καλυψης, δε νομιζω πως το συμβολαιο μπορει να γινει αυριο, οπως επιθυμουν αυτοι που κωλυσιεργουσαν χτες και προχτες, γνωριζοντας οτι οπου να ναι θα βγει ο νομος και δεν το κανανε νωριτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οι πονηροί να σκέφτεστε - να υπογράψετε την δήλωση και να δηλώσετε μετά ότι οι αυθαιρεσίες γίναν μεταγενέστερα :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αυτό θα γίνει...

 

αφού το πρόβλημα σε αυτή την χώρα είναι πάντα το law enforcement...

 

αν το σκεφτεί κανείς αντίστοιχες υπεύθυνες δηλώσεις υπογράφουμε τόσα χρόνια ως επιβλέποντες οτι όλα έγιναν ακριβώς όπως προβλέπονται από την μελέτη... :mrgreen:

Edited by achille
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το κείμενο που όπως είπε ο συνάδελφος προτείνουν οι συμβολαιογράφοι και το θεωρώ λάθος.

Κατ αρχήν και το σημαντικότερο δεν αναφέρει σύμφωνα με ποια άδεια (αριθμό) έγινε ο έλεγχος νόμιμου υφιστάμενου.

 

Αν θέλετε να συντάξω ένα κείμενο – πρόταση σαν βάση και να το συμπληρώσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.