Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Η υπευθυνη δήλωση του ινζακι είναι πλήρης αντιγραφή από το κείμενο του Ν4014 αρθρο 23 παρ 4 , με τη διαφορά ότι συνεχίζει από εκεί και κάτω:

 

Με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας

και Κλιματικής Αλλαγής και Δικαιοσύνης, Διαφάνειας και

Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων μπορεί να καθορίζεται το ειδι-

κότερο περιεχόμενο της δήλωσης και της βεβαίωσης

του προηγούμενου εδαφίου

 

Αρα θα πρέπει μάλλον να περιμένουμε την ΚΥΑ για τις λεπτομέρειες.Μπορεί να χρειαστούν βέβαια και καμιά ντουζίνα εγκυκλίους απο εκεί και μετά! :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η υπευθυνη δήλωση του ινζακι είναι πλήρης αντιγραφή από το κείμενο του Ν4014 αρθρο 23 παρ 4 , με τη διαφορά ότι συνεχίζει από εκεί και κάτω:....

...

Κάκιστη αντιγραφή φίλε

 

Ανθρώπων που δεν έχουν ιδέα από έλεγχο πολεοδομικής νομιμότητας ακινήτου αλλά έχουν την μέγιστη ιδέα πώς να μεταθέτουν ευθύνες σε άλλους.

 

Αν δεν προσέξουμε έγκαιρα θα φάμε καπέλωμα πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 26

 

"4. Οι αυθαίρετες κατασκευές σε κτίσματα με οικοδομι-

κή άδεια κρίνονται αυτοτελώς και δεν επηρεάζουν, για

κάθε συνέπεια, όπως η σύνδεση με Δίκτυα Κοινής Ωφέ-

λειας και η δυνατότητα μεταβίβασης, τα νόμιμα τμήματα

αυτών που είναι λειτουργικά άσχετα με την αυθαίρετη

κατασκευή και αποτελούν ξεχωριστές οριζόντιες ή κάθε-

τες ιδιοκτησίες."

Μήπως αυτό μας λύνει την απορία για το άν θα πρέπει να μπούμε και στα 30 διαμερίσματα με σχέδια κ.λ.π. και μας λύνει τα χέρια?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ακουσα πριν μία ώρα περίπου στο ραδιόφωνο (σκαι) οτι δεσμεύτηκε ο Σπίρτζης σήμερα, να φτιάξει το έντυπο της δήλωσης για να βοηθήσει την κατάσταση. Αρα μάλλον σύντομα θα εχουμε κάποιο πρότυπο από το ΤΕΕ.

 

Στο ίδιο ρεπορτάζ βέβαια, έλεγε οτι η αμοιβή του μηχανικού θα είναι, όταν καθοριστεί, κάτω από 200 ευρώ ( :|Χριστός και Παναγία). Ελπίζω να μην έχει ψήγματα αλήθειας....

Link to comment
Share on other sites

...

δεσμεύτηκε ο Σπίρτζης σήμερα, να φτιάξει το έντυπο της δήλωσης

....

....

Ελπίζω να εννοεί ότι δεν θα το συντάξει ο ίδιος, δεν είχε και μεγάλη σχέση με το αντικείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Για ποια δήλωση γίνεται κουβέντα τόση ώρα? Του ιδιοκτήτη?

Γιατί εμείς βεβαίωση θα υπογράφουμε και όχι υπ. δήλωση!

επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίω-

ση μηχανικού

 

...δεν έχει εκτελεστεί άλλη αυθαίρετη κατασκευή ή δεν

έχει εγκατασταθεί άλλη αυθαίρετη χρήση, σύμφωνα με

τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια

Άρα για αυτή την βεβαίωση (σε περίπτωση που τα εγκεκριμένα σχέδια περιλαμβάνουν θέρμανση, ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις, κλιματισμό, ενεργητική κλπ) θα πρέπει να συνυπογράψουν και μηχανολόγοι.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει τίποτα. Είναι δυνατόν να ισχύει σήμερα κάτι για τις μεταβιβάσεις και να μην υπάρχει υπόδειγμα από το ίδιο το Υπουργείο? Από το ΤΕΕ (??)? από κάποιο σύλλογο έστω?

Οσο αφορά για το τι μπορεί να υπογράψει κανείς και τι μπορεί να αποδείξει (πριν και μετά), θέλει μεγάλη συζήτηση....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ακουσα πριν μία ώρα περίπου στο ραδιόφωνο (σκαι) οτι δεσμεύτηκε ο Σπίρτζης σήμερα, να φτιάξει το έντυπο της δήλωσης για να βοηθήσει την κατάσταση. Αρα μάλλον σύντομα θα εχουμε κάποιο πρότυπο από το ΤΕΕ. . . . . . . .

Ο ίδιος αυτοπροσώπως? Μεγάλη η χάρη του, μας υποχρέωσε.

. . . .Στο ίδιο ρεπορτάζ βέβαια, έλεγε οτι η αμοιβή του μηχανικού θα είναι, όταν καθοριστεί, κάτω από 200 ευρώ ( :|Χριστός και Παναγία). Ελπίζω να μην έχει ψήγματα αλήθειας....

Όταν λες στο ίδιο ρεπορτάζ? Στο ρεπορτάζ ελέχθη γενικά κι αόριστα ή ο Σπίρτζης το είπε?

 

Για ποια δήλωση γίνεται κουβέντα τόση ώρα? Του ιδιοκτήτη?

Γιατί εμείς βεβαίωση θα υπογράφουμε και όχι υπ. δήλωση!......

Η αμοιβή είναι για τη βεβαίωση, όχι για την Υ.Δ. του ιδιοκτήτη, άλλο αν πάνε πακέτο. Βάσει βεβαίωσης θα δηλώνει και ο ιδιοκτήτης. Φαντάζεστε να πηγαίνει στο συμβολαιογράφο ο ιδιοκτήτης με Υ.Δ και βεβαίωση να έρχονται σε αντίφαση?

Link to comment
Share on other sites

στην τελικη τοχω ξαναπει εγω στα εξοδα μου εχω προυπολογισει τα λεφτα που ξοδεψε η οικογενεια μου σχολειο και πανεπιστημιο....πρεπει να τα κανω αποσβεση.....δεν ειμαι απο χομπυ μηχανικος

 

υγ εγω υπογραφη σε αυτη την Υ.Δ δεν βαζω με ΤΙΠΟΤΑ......υποβαθμιζει την δουλεια μου....

 

Πολύ πολύ σωστός!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτό μας λύνει την απορία για το άν θα πρέπει να μπούμε και στα 30 διαμερίσματα με σχέδια κ.λ.π. και μας λύνει τα χέρια?

 

Ξεκίνησα να γράφω επιχειρήματα, αλλά δεν θα έχει νόημα... Γιαυτό βάζω πραγματικό παράδειγμα διαμερίσματος που μου έτυχε πρόσφατα:

 

Οικοδομή προπολεμική, με προσθήκη ορόφου το '60, υπάγεται σε δύο κανονισμούς και έχει χαθεί ο φάκελος.

 

Άρα, ξεκινάμε με ανασύσταση φακέλου και απόδειξη νομιμότητας...

 

Ένας ιδιοκτήτης έχει ακριβές αντίγραφο του τυπικού ορόφου. Η αποτύπωση έχει αποκλίσεις στις διαστάσεις μέχρι 5cm... Αυτό "επηρεάζει την επιφάνεια της ιδιοκτησίας", άρα στην δήλωση τι γράφω;

 

Η διαρρύθμιση είναι σωστή, εκτός από τον χώρο του αποχωρητηρίου... Αυτό δεν είναι "άλλη αυθαίρετη κατασκευή";

 

Η οικοδομή έχει καταφανείς βλάβες λόγω διάβρωσης... Αυτό δεν είναι αυθαιρεσία, αλλά αν γράψω ότι όλα είναι Ο.Κ. δεν έχω πρόβλημα;

 

Στο κοινόχρηστο υπόγειο υπήρχε καταφύγιο (ήταν υποχρεωτικό τότε) το οποίο σήμερα έχει σφραγιστεί για Χ λόγους... Ανήκει στα αδιαίρετα μέρη της οικοδομής. Τι γράφω με βάση το άρθρο 26;

 

Στο δώμα υπήρχαν πλυσταριά και αποθήκες... Άλλα κοινόχρηστα, άλλα παρακολουθήματα. Έχουν γίνει κάποιες εργασίες, ανούσιες μεν, αυθαίρετες δε... Τί γράφω;

 

Γενικώς, τι γράφω σε αυτή την μία παράγραφο που είναι η δήλωση;

Πόσα λεφτά ζητάω για αυτή την δουλειά; Εννέα όροφοι επί πέντε διαμερίσματα, μας ενδιαφέρει διαμέρισμα 60m² με τίμημα πώλησης 75.000€. 15.000€ για αμοιβή είναι πολλά;

 

 

Το παράδειγμα το βάζω για την οικονομία της συζήτησης, αλλά είναι πραγματικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.