Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

καλησπέρα και από μένα

εγώ ρε παιδιά γιατί δεν τα βλέπω τόσο μπερδεμένα τα πράγματα?

 

"στο ακίνητο δεν έχουν εκτελεστεί αυθαί-

ρετες κατασκευές που να επηρεάζουν την επιφάνεια και

το ύψος της ιδιοκτησίας, τη δόμηση, την κάλυψη και το

ύψος του κτιρίου και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις

χωρίς άδεια ή ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευ-

ές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν

σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2, καθώς και

ότι δεν έχει εκτελεστεί άλλη αυθαίρετη κατασκευή ή δεν

έχει εγκατασταθεί άλλη αυθαίρετη χρήση, σύμφωνα με

τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια"

 

παίρνεις τα σχέδια της οικοδομικής άδειας και κάνεις μια σωστή αποτύπωση

το πόσο χρόνο θα σου πάρει είναι άλλο θέμα

ζήτα όσα λεφτά θες

 

είναι όλα σύμφωνα με την άδεια?τότε καλώς

δεν είναι? τότε κακώς

 

προς το παρόν δεν μας έχει εκχωρηθεί δικαίωμα βεβαίωσης παραβάσεων

με τον καινούριο τρόπο έκδοσης αδειών ίδωμεν

 

αλλά προς το παρόν δεν μπορεί ο μηχανικός να βεβαιώσει παράβαση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είναι όλα σύμφωνα με την άδεια?τότε καλώς

δεν είναι? τότε κακώς

 

ΟΚ, συνάδελφε, ας υποθέσουμε ότι είναι τόσο απλό. Όταν λες "όλα σύμφωνα με την άδεια" τι εννοείς; Πόσο "σύμφωνα", και πόσο "όλα";

 

Γιατί, αν εννοείς απολύτως σύμφωνα και τα παντα όλα, δεν θα βρεθεί διαμέρισμα που να είναι ΟΚ...

 

5cm απόκλιση επιτρέπεται; 20cm; Μήπως στο λουτρό επιτρέπεται περισσότερο;

Link to comment
Share on other sites

5cm απόκλιση επιτρέπεται; 20cm; Μήπως στο λουτρό επιτρέπεται περισσότερο;

 

ρε συ οκ αυτό που λες σωστό

προφανώς και θα βγουν διευκρινίσεις

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ακόμα δεν βγήκε ο νόμος εμείς γκρινιάζουμε

τώρα θα μου πεις δεν έχουμε και τα καλύτερα παραδείγματα από το παρελθόν

 

εμένα το δικό μου πρόβλημα είναι αυτό το άτιμο το ΤΕΕ

 

εντάξει ο Σηφουνάκης και ο κάθε υπουργός Σηφουνάκης είναι δικαιολογημένοι στο να νομοθετούν εκτρώματα άλλωστε ΑΝΕΠΑΓΓΕΛΤΟΙ είναι δεν την ξέρουν την αγορά

 

ο επίσημος θεσμοθετημένος τεχνικός σύμβουλος του κράτους γιατί δεν έχει δυναμική παρέμβαση κάθε φορά που γίνεται κάτι που αφορά όλον τον κλάδο?

 

οι ταξιτζήδες τα έκαναν όλα ******* πριν ψηφιστεί ο νόμος για την απελευθέρωση, οι φαρμακοποιοί το ίδιο, οι.....

 

τα βόδια τα δικά μας που είναι να τους πούνε μάγκες εδώ ο νόμος έχει ελλείψεις

πχ η κατασκευή δεν φτιάχνεται σαν να είναι φωτοτυπία

έχουμε κάποιες αποκλίσεις βάλτε μέσα στο νόμο και κάποιες προδιαγραφές

 

αλλά που? περιμένει ο ευγενής και κουλτουριάρης πρόεδρος να τον ρωτήσουν

Link to comment
Share on other sites

Η υπεύθυνη δήλωση , αν τελικά χρησιμοποιηθεί αυτή , προς ποιόν θα γίνεται ; προς τον συμβολαιογράφο την πολεοδομία την εφορία ή κάποιον άλλον .

Link to comment
Share on other sites

 

5cm απόκλιση επιτρέπεται; 20cm; Μήπως στο λουτρό επιτρέπεται περισσότερο;

 

εγω θεωρω οτι κατα τον γοκ καλυπτομαστε με 1% αποκλιση της διαστασης του κτιριου και οχι μεγαλυτερη των 10 cm.

 

επισης, μην ψαρωνετε, ουσιαστικα περιγραμμα κοιτατε. στις οριζοντιες ιδιοοκτησιες ΔΕΝ κοιτατε τους κοινοχρηστους, παρα μονο αν η υπερβαση εγινε στη σταθμη της υπο μεταβιβαση ιδιοκτησιας ( που ουσιαστικα στο διαγραμμα καλυψης ΕΚΕΙ θα ηταν και η υπερβαση). στατικα και μηχανολογικα δεν κοιτατε, μονο περιγραμμα και υψος.

 

επισης, αν δεν ζητειται υπευθυνη δηλωση, μην τη δινετε. η ψευδης θεωρειται ποινικο, κ αν αναρωτιεστε ποιος θα σας βρει, ειναι πιθανο να σας βρει η εφορεια, καθως ειναι η μονη υπηρεσια που κανει αυτοψιες σε μεταβιβασεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνη δήλωση με τίποτα, είναι ξεφτίλα. Σημείωση πάνω στα σχέδια του συμβολαίου (όπως στον 651) μου φαίνεται καλύτερο.

 

 

μην ψαρωνετε...

Καλά, εσύ τα συμβολαιογραφικά τα ξέρεις από μέσα, πως έχεις τέτοια άποψη;

 

Άμα γίνει η αγωγή, τότε θα δούμε αν είναι καλό να ψαρώνει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι ξακάθαρα όσον αφορά την Υπεύθυνη Δήλωση, αυτή την υπογράφει ο ιδιοκτήτης.

 

Εμείς Βεβαίωση υπογράφουμε, τύπος και περιεχόμενο της οποίας θα καθοριστεί με ΥΑ, ενώ η νόμιμη (κατά την ένοια του ν.3919) αμοιβή μας για την βεβαίωση αυτή επίσης ΘΑ καθοριστεί.

 

Μέχρι τότε τι κάνουμε; Άντε, φτιάξαμε μία καλή βεβαίωση και την δέχτηκε ο συμβολαιογράφος, η αμοιβή μας ποια θα πρέπει να φαίνεται; Κάνουμε ένα συμφωνητικό λόγω απελευθερωσης και είμαστε οκ όσο κι αν συμφωνήσουμε, όμως οι κρατήσεις (ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ) που υπολογίζονται επι της νόμιμης;

 

Αυτό που κατάλαβα είναι πως δεν ξαναγίνεται μεταβίβαση αυτό τον μήνα έτσι όπως πάμε, έχει 8 μέρες που ψηφίστηκε ο νόμος - άρχισε κιόλας η ισχύς του - και ούτε μία εγκύκλιος, ΥΑ, ΚΥΑ ή ο,τιδήποτε που να βοηθάει απο ΥΠΕΚΑ ή ΤΕΕ..

Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνη δήλωση με τίποτα, είναι ξεφτίλα. Σημείωση πάνω στα σχέδια του συμβολαίου (όπως στον 651) μου φαίνεται καλύτερο.

 

 

Καλά, εσύ τα συμβολαιογραφικά τα ξέρεις από μέσα, πως έχεις τέτοια άποψη;

 

Άμα γίνει η αγωγή, τότε θα δούμε αν είναι καλό να ψαρώνει κανείς...

 

νομιζω οτι εχω καταλαβει το πνευμα του νομου: κανενα αυθαιρετο δεν θα ξαναμεταβιβαστει, αν δεν πληρωθει η αντιστοιχη εισφορα που θελουν τωρα να εισπραξουν. ουτε ενα τ.μ. αποθηκης με λαμαρινοσκεπη και τσιμεντολιθους. αυτο ειναι το πνευμα του νομου.

 

απο κει κ περα: οποιος συναδελφος κλεισει τα ματια, ειναι αρκετα πιθανο να τσεκουρωθει. δωστε σημασια σε τετραγωνικα δομησης και υψος και τιποτε αλλο. εγω προσωπικα μονο περιγραμματα, υψος και χρηση θα κοιταζω, για να ειμαι μεσα στο κοστος της εργασιας μου. κ μην καμαρωνετε σαν κοκορες.....ηδη αυτοι που μεταβιβαζουν εχουν να πληρωσουν αυξημενο φορο, ΠΕΑ, και καινουριες παπαροεφευρεσεις, για μια βεβαιωση ΠΟΣΟ πιστευετε οτι θα προτιθενται να διαθεσουν!!!!!"??????????? ειδικα για οριζοντιες ιδιοκτησιες η δουλεια θα ειναι ΠΑΡΑ πολυ ευκολη. οσο για το μεσα στα πραγματα, επιτελους μουφεξε κ εμενα, θα γυρισει ο τροχος, θα δει και χαρα στα σκελια του ο φτωχος!!! :D

 

περα απο την πλακα, μεινετε στο πνευμα του νομου, στατικα μηχανολογικα κλπκλπ δεν ειναι στο πνευμα του νομου, σας προτεινω να τα αμελησετε και να προσαρμοσετε τη δηλωση σας πανω στο πνευμα του νομου κ μονο. κ μην ξεχνατε το πνευμα του νομου....ΞΑΝΑυπενθυμιζω οτι η εφορεια ειναι η μοναδικη υπηρεσια που ενδεχεται να κανει αυτοψιες σε μεταβιβασεις.

 

επισης, να τονισω εδω οτι η μητερα μου ειναι συμ/φος "δικαστινα", ο κερβερος ο ιδιος, με ψυχαναγκαστικη τελειομανια, κατα καιρους με εχε βασανισει περισσοτερο και απο το λοχαγο μου (καταδρομεας), οποτε δεν ειμαι και πολυ large στο να κλεινω τα ματια....και κανενας πελατης δεν εχει το παραμικρο παραμικρο προβλημα ΠΟΤΕ του σε καμια υπηρεσια (διαφημιση). οπως ειπα και στο παραδειγμα, ακομη και αποθηκες με τσιμεντολιθους και λαμαρινοσκεπη ενος τ.μ. εχω μαθει να τις δειχνω κ ας κοψει ο αλλος το λαιμο του.....

Link to comment
Share on other sites

ξεκιναω με τα βασικα.....150 προσωπικα κοστιζει η σφραγιδα μου για εγγραφο που παει για δανειο σε τραπεζα......ολα τα υπολοιπα ειναι ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ......

 

και για τους πονηρους....σιγουρα δνε γινεται να υπογραψεις χωρις να ενημερωσεις τον αγοραστη...θα σε κυνηγα στα δικαστηρια....

 

επισης οταν μπαλκονια αντι για 15 τ.μ ειναι 25 τ.μ πως θα πεις οτι εγινε μετα? αφου ειναι μια σκυροδετηση......

 

 

επισης οταν υπογραφεις θα πρεπει να ελεγχεις και για ακταγγελιες στην πολεοδομια.....

 

με τα 200 ευρω να πανε να κονομησουν οσοι νομιζουν......χαλαλι τους καλυτερα νακανα η/χ με 150 ευρω παρα αυτο

 

 

οσο για τον σπιρτζη αν πηγαινε κανε κανα ενσημο να μαθεις πως ειναι εξω η δουλεια γιατι εκει μεσα ολοι του καναπε μηχανικοι πηρατε πτυχιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.