Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Παίδες μια ερώτηση...

 

Συντάσσοντας ένα τοπογραφικό για συμβόλαιο,στο οποίο έχει ουκ ολίγες παραβάσεις/αυθαιρεσίες ως προς την κατασκευή, πχ προσθήκες, κτίσματα άνευ Ο.Α. , συντάσσω εγώ την Υ.Δ. και αναφέρω απλά χρήση/τετραγωνικά αυθαιρεσιών;

 

Η εγώ απλά μένω στο κομμάτι του τοπογραφικού,αναφέροντας όλα τα κτίσματα και συνάδελφος πολ/μηχ ασχολείται με την Υ.Δ. ;

Εχω λίγο μπερδευτεί και έχω 2-3 περιπτώσεις που "τρέχουν".

 

εξαρτάται τι θα σου ζητήσουν kane, όσο αναφορά το τοπογραφικό κομμάτι, αποτυπώνεις ότι υπάρχει και μένεις όπως είπες στο κομμάτι του τοπογραφικού....

αν σου ζητήσουν να συντάξεις και τη βεβαίωση ότι δεν έχει "αυθαίρετη κατασκευή και χρήση....κτλ,κτλ," τότε εκεί είναι άλλο κομμάτι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια, συμβολαια γινονται ή εχουν παγωσει εν αναμονη της ΚΥΑ?

Καποιος μου ειπε οτι οι συμβολαιογραφοι εχουν ετοιμασει προτυπο-βεβαιωση (copy-paste το σχετικο αρθρο στο ΦΕΚ) και οτι προχωρανε με μηχανικους που υπογραφουν αυτη τη βεβαιωση...

Εχετε πληροφορηση ή ραδιο-αρβυλα?

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογράφος μου είπε έκανε Παρασκευή συμβόλαιο, αντέγραψε τη διατύπωση του νόμου και υπέγραψε ο Μηχανικός. Κόστος δεν έμαθα

Link to comment
Share on other sites

εξαρτάται τι θα σου ζητήσουν kane, όσο αναφορά το τοπογραφικό κομμάτι, αποτυπώνεις ότι υπάρχει και μένεις όπως είπες στο κομμάτι του τοπογραφικού....

αν σου ζητήσουν να συντάξεις και τη βεβαίωση ότι δεν έχει "αυθαίρετη κατασκευή και χρήση....κτλ,κτλ," τότε εκεί είναι άλλο κομμάτι....

 

To θέμα είναι φίλτατε,πως οι συμβολαιογράφοι πράττουν τάχιστα (όπως πάντα,για να μην πανε πίσω οι δουλειές τους) και ήδη έχουν ετοιμάσει φωτοτυπίες απο τη κλασσική δήλωση αυτή που αναφέρθηκε για να την υπογράφει ο μηχανικός.

Έλα όμως που στις περιπτώσεις αυτές,εγώ δε θέλω να ασχοληθώ με...παράθυρα,πόρτες, κτλ μιας και δεν με ενδιαφέρει το αντικείμενο, πέρα απο την αποτύπωση όλων των κτισμάτων, παρανόμων ή μη.

Στη περίπτωση που αναφέρω μόνο τα κτίσματα ώς γενικώς αυθαίρετα, καλύπτομαι; Δηλαδή κτίριο Χ, αποθήκη , Ψ τ.μ. άνευ αδείας, Β ισόγειος κατοικία αρ.Αδ. ΧΧΧΧ 100τ.μ. ,υπέρβαση δόμησης 10τμ. και πάει λέγοντας...

Ξέρω πως γενικεύω, αλλα πρέπει να γνωρίζω τι να λέω στους πελάτες, δηλαδή να τους προτείνω να επισκέπτοντε μηχανικό που ασχολείται με κτιριακά για τα περαιτέρω , να διαχωρίζω αμοιβές κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Στη περίπτωση που αναφέρω μόνο τα κτίσματα ώς γενικώς αυθαίρετα, καλύπτομαι; Δηλαδή κτίριο Χ, αποθήκη , Ψ τ.μ. άνευ αδείας, Β ισόγειος κατοικία αρ.Αδ. ΧΧΧΧ 100τ.μ. ,υπέρβαση δόμησης 10τμ. και πάει λέγοντας...

Ξέρω πως γενικεύω, αλλα πρέπει να γνωρίζω τι να λέω στους πελάτες, δηλαδή να τους προτείνω να επισκέπτοντε μηχανικό που ασχολείται με κτιριακά για τα περαιτέρω , να διαχωρίζω αμοιβές κτλ.

 

kane, για να καταλάβω και μην λέω άσχετα,όταν σύντασσες (μέχρι πριν από 2 μήνες)τοπογραφικό ενός ακινήτου, μέσα στο οποίο υπήρχαν π.χ 4 κτίσματα, έγραφες πάνω στο τοπογραφικό ,ποιο έχει άδεια και ποιό όχι? ποιό είναι αυθαίρετο και ποιο όχι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, συμβολαια γινονται ή εχουν παγωσει εν αναμονη της ΚΥΑ?

Καποιος μου ειπε οτι οι συμβολαιογραφοι εχουν ετοιμασει προτυπο-βεβαιωση (copy-paste το σχετικο αρθρο στο ΦΕΚ) και οτι προχωρανε με μηχανικους που υπογραφουν αυτη τη βεβαιωση...

Εχετε πληροφορηση ή ραδιο-αρβυλα?

 

Όντως κάποιοι κάνουν συμβόλαια και κάποιοι μηχανικοί υπογράφουν βεβαιώσεις. Κάποιος μάλιστα για να πουληθεί υπόγεια αποθήκη υπέγραψε ότι όλο το κτίριο δεν έχει αυθαιρεσίες. Τώρα δεν κατάλαβε τι υπέγραφε, δεν έχει διαβάσει τις κυρώσεις του νόμου, ποιος ξέρει? Εγώ έχω πει στους πελάτες μου να περιμένουν λίγο ακόμα. Πιστεύω ότι σύντομα κάτι θα ανακοινώσει το ΤΕΕ για να είμαστε καλυμμένοι νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Συμβολαιογράφος μου είπε έκανε Παρασκευή συμβόλαιο, αντέγραψε τη διατύπωση του νόμου και υπέγραψε ο Μηχανικός. Κόστος δεν έμαθα

 

Δεν νομίζω όμως να έγινε η δουλειά γιατί θα ξεκινήσουν οι μεταβιβάσεις απο 1 / 10 /2011 όπως και για τα αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι, μου ετυχε το εξης.προκειται να πωληθει διαμερισμα 2ου οροφου σε τριοροφη οικοδομη με πυλωτη.στο διαμερισμα εχει κλεισει ο η/χ και θα προχωρησουμε σε τακτοποιηση.ομως οι η/χ ειναι κλειστοι και στους αλλους οροφους.εγω στη βεβαιωση θα αναφερθω μονο στο διαμερισμα η σε ολο το κτιριο?αν η βεβαιωση αφορα ολο το κτιριο ,οπου οι η/χ ειναι κλειστοι και δεν εχουν τακτοποιηθει τοτε γινεται η μεταβιβαση?τι πληροφοριες εχετε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω όμως να έγινε η δουλειά γιατί θα ξεκινήσουν οι μεταβιβάσεις απο 1 / 10 /2011 όπως και για τα αυθαίρετα.

 

Απο που προκυπτει κατι τετοιο?

Οι μεταβιβασεις γινονται κανονικοτατα, απο τη στιγμη που υπαρχουνε μηχανικοι και υπογραφουν οτι τους υπαγορευει ο εκαστοτε συμβολαιογραφος.

 

Και σε φιλο και συναδελφο μου, συμβολαιογραφος του εδωσε βεβαιωση copy-paste του ΦΕΚ στο επιμαχο σημειο να συμπληρωσει, να σφραγισει και να υπογραψει ελαφρα τη καρδια και φυσικα αρνηθηκε....

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΥΘΑΙΡΕΣΙΑ ΒΑΣΕΙ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ

 

Η βεβαιωση που θα χορηγησω μεθαυριο για συνταξη συμβολαιου θα πιστοποιει ΑΠΛΩΣ οτι δεν υπαρχει καμια εγκατεστημενη αυθαιρετη χρηση ή κατασκευη που να επηρεαζει το εμβαδον και το υψος της ιδιοκτησιας και κατ επεκτασιν την καλυψη, τη δομηση ή/και το υψος ολου του κτηριου και οτι δεν εχει γινει αλλαγη χρησης του χωρου βασει της εκδοθεισας οικοδομικης αδειας...

 

Ακομα και τα αρχιτεκτονικα σχεδια να παρεις για να κανεις μια τυπικη αυτοψια, δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις συμφωνια με την πραγματικη κατασταση. Ειτε ενα κουφωμα θα ειναι αλλαγμενο, ειτε ενας τοιχος γκρεμισμενος, ειτε καποιος χωρος θα εχει μετατοπιστει σε αλλο σημειο του διαμερισματος (βλ. κουζινα, τουαλετα), ειτε θα υπαρχει ασυνεχεια σε μπαλκονι (μου συνεβη και αυτο...), οποτε ειναι δυσκολο ακομα και να πιστοποιηθει η ακολουθια με τα εγκεκριμενα αρχιτεκτονικα και μονο σχεδια....

 

 

συναδελφοι, μου ετυχε το εξης.προκειται να πωληθει διαμερισμα 2ου οροφου σε τριοροφη οικοδομη με πυλωτη.στο διαμερισμα εχει κλεισει ο η/χ και θα προχωρησουμε σε τακτοποιηση.ομως οι η/χ ειναι κλειστοι και στους αλλους οροφους.εγω στη βεβαιωση θα αναφερθω μονο στο διαμερισμα η σε ολο το κτιριο?αν η βεβαιωση αφορα ολο το κτιριο ,οπου οι η/χ ειναι κλειστοι και δεν εχουν τακτοποιηθει τοτε γινεται η μεταβιβαση?τι πληροφοριες εχετε?

Σε ενδιαφερει ΜΟΝΟΝ η δικη σου ιδιοκτησια....

Αν οι υπολοιπες ιδιοκτησιες δεν εχουν τακτοποιημενους Η/Χ, τοτε αυτες ειναι που αυξανουν τη δομηση και οχι η δικη σου ιδιοκτησια, που, ουσα νομιμη κατα τα λοιπα, θα μπορεσει να παρει βεβαιωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.