Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ για τον τρόπο αμοιβής. Χτές μου ήρθε στο γραφείο κάτοικος απομακρυσμένου χωριού που ήθελε την εν λόγο βεβαίωση κατά εντολή του συμβολαιογράφου του. Η πλάκα ήταν ότι την ήθελε εδώ και τώρα Αφού του εξήγησα τι συμβαίνει και ότι έπρεπε να μου φέρει τα στοιχεία της άδειας του και να κάνω αυτοψία, συμφώνησε . Τον ρώτησα αν έχει κτισματα πέραν της άδειας και μου είπε όχι Λοιπόν παρόλο που με διαβεβαίωσε είμαι σίγουρος από την εμπειρία μου ότι θα έχει έστω και ένα γουρουνο-κάλυβο Δεν έχω κάνει τοπογραφικό στην περιοχή χωρίς να συμβαίνει αυτό και μου φαίνεται απίστευτο να είναι αυτός η εξαίρεση Επομένως πρέπει ή να κάνω ιδιωτικό συμφωνητικό που γράφει και ο συνάφελφος στο προηγούμενο ποστ , ή να πληρωθώ εκ των προτέρων ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα της αυτοψίας. Θα τον ενημερώσω για το αποτέλεσμα αν δω και μετρήσω κάτι διαφορετικό και ελπίζω έτσι να μην έχω παρεξηγήσεις μετά γιατί δυστυχώς ή ευτυχώς εδώ δεν ήμαστε απρόσωποι και οι σχέσεις είναι άλλου είδους από ότι σε μια μεγάλη πόλη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπάρχει κτίσμα στο οικόπεδο? αν ναι( και έχει κάποια αυθαιρεσία εννοείτε), δεν της δίνεις καμία βεβαίωση

 

αν το οικόπεδο είναι αδόμητο. δεν γράφεις τίποτα πάνω στο τοπογραφικό, απλά συστάσεις εσύ βεβαίωση, ότι το οικόπεδο είναι αδόμητο, επισυνάπτεις και μια φωτογραφία του οικοπέδου με ημερομηνία πάνω της...ή όπως προείπε και ένας συνάδελφος σε προηγούμενο post, πας και στην αστυνομία να σου βεβαιώσει την ημερομηνία της φωτογραφίας και είσαι καλυμμένος. με αυτό το πράγμα εσύ βεβαιώνεις , ότι μέχρι τη μέρα που έβαλες την υπογραφή σου δεν υπήρχε κανένα κτίσμα. από κει και μετά δεν σε ενδιαφέρει τι θα γίνει στο μέλλον στο οικόπεδο.

 

πως σου ακούγεται?

 

δεν υπάρχει πρόβλημα στο να δώσω βεβαίωση ότι το οικόπεδο είναι αδόμητο, αλλά στο ότι δεν εμπίπτει στο Ν.4014. Γιατί έτσι όπως είναι γραμμένος ο νόμος και μέχρι να δοθεί διευκρινιστική, πιστεύω ότι εμπίπτει!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει όλη αυτή η διαδικασία να συντονίζεται από το ΤΕΕ προκειμένου να είναι αδιάβλητη.

 

Δηλαδή, μέσα από ένα σύστημα (όπως αυτό των αμοιβών) να φαίνεται ο κάθε μηχανικός που αναλαμβάνει να κάνει έλεγχο νομιμότητας ακινήτου,

να προαμοίβεται ανεξάρτητα αποτελέσματος,

και να καταχωρείται και ηλεκτρονικά η βεβαίωση (θετική ή αρνητική).

 

Έτσι θα αρχίσει να κτίζεται και μια βάση δεδομένων - ρουφιάνος - με όλα τα λαθραία...

 

Μόνο που θα πρέπει να δοθεί μία διευκρίνηση πως ελέγχουμε μόνο δόμηση, όγκο, ύψος, περίγραμμα και χρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω και δικαιωνομαι οταν λεω σε συναδελφους οτι ο 4014 δεν ειναι ευκολα λεφτα οπως ο 3843......

 

υποθετικα σε καλει συμφωνειται να ολοκληρωσεται την διαδικασια του 4014 για τις ''ΟΠΟΙΕΣ'' αυθαιρεσιες εχει .......

 

αν σου ξεφυγει καποια και ΔΕΝ την δεις μπορουν να συμβουν τα εξης.....

 

1 δεν την διαπιστωνεις ποτε και αν το πουλησει ο αγοραστης θα εχει αλλο μηχανικο που θα την βρει........η πωληση ακυρωνεται και τοτε ο πωλητητς σε κυνηγα με ενδικα μεσα....

 

2. την διαπιστωνει ο αλλος μηχανικος δεν υπογραφει εκεινος και αναγκαζεσαι να υπογραψεις εσυ αλλιως ειπαμε ενδικα μεσα

Link to comment
Share on other sites

....

....

Επομένως στο ιδιωτικό συμφωνητικό θα πρέπει να αναφέρεται και ότι η αμοιβή είναι για βεβαίωση για το αν υπάρχουν αυθαιρεσίες, και όχι για βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών.Επίσης η πληρωμή να αναφέρεται καθαρά ότι πραγματοποιείται κατά την παράδοση της βεβαίωσης αυτής χωρίς να έχει δημοσιοποιηθεί το αποτέλεσμα στους ενδιαφερόμενους. Αρκεί κάτι τέτοιο?Καμιά πρόταση?

...

...

Πληρωμή όλο το ποσό στην ανάθεση.

 

Το κόστος υπάρχει για την όλη διαδικασία και όχι για το ευτυχές αποτέλεσμα.

Σαν να πάει ο άλλος στον γιατρό επειδή έχει συνάχι, να του πει ο γιατρός ότι δεν έχει τίποτα και μπορεί με ένα τσαγάκι να κοιμηθεί και να μη τον πληρώσει.

Μη τρελαθούμε δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Σαν να πάει ο άλλος στον γιατρό επειδή έχει συνάχι, να του πει ο γιατρός ότι δεν έχει τίποτα και μπορεί με ένα τσαγάκι να κοιμηθεί και να μη τον πληρώσει.

Μη τρελαθούμε δηλαδή

 

σωστός ο didonis:p

Link to comment
Share on other sites

symbolaiografoi Εγκύκλιος 63 Αυθαίρετα.doc

δεν υπάρχει πρόβλημα στο να δώσω βεβαίωση ότι το οικόπεδο είναι αδόμητο, αλλά στο ότι δεν εμπίπτει στο Ν.4014. Γιατί έτσι όπως είναι γραμμένος ο νόμος και μέχρι να δοθεί διευκρινιστική, πιστεύω ότι εμπίπτει!

 

δείξε στο συμβολαιογράφο το ακόλουθο κείμενο(τέλος πρώτης σελίδας και αρχή δεύτερης, που αναφέρει που γεννάται ανάγκη για βεβαίωση μηχανικου) symbolaiografoi Εγκύκλιος 63 Αυθαίρετα.doc , και πες μου τι σου απάντησε:P

Link to comment
Share on other sites

αυτο που γράφει ο συνάδελφος είναι σωστό δηλαδή αν σου διαφύγει από την αποτύπωση ένα αυθαίρετο κτισμα επειδή δεν το είδες Εμένα στο παρελθόν μου έτυχε να μη δω ένα καλύβι ύψους 1 μ για σκύλο , γιατί ήταν σε ένα σημείο με δέντρα και δεν το είδα Εγινε καταγγελία για το κεντρικό κτίσμα το οποίο δεν είχε πρόβλημα , όμως τον έγραψαν για το καλύβι του σκύλου το οποίο δεν υπήρχε φυσικά στο τοπογραφικό του συμβόλαιου και βρέθηκα κατά κάποιο τρόπο εκτεθειμένος Τώρα όμως τα πράγματα τυπικά είναι πιο σοβαρά αφού πρόκειται για βεβαίωση με συνέπειες κατά τον νόμο

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα το ξαναπώ ακόμα μία φορά.

Αν το κείμενο του νόμου ήταν το παρακάτω

με τις οποίες δηλώνεται και βεβαιώνεται αντίστοιχα ότι δεν έχουν εκτελεσθεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν την επιφάνεια και το ύψος της ιδιοκτησίας, τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος του κτιρίου και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια ή ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3.

 

Χωρίς δηλαδή την φράση

καθώς και ότι δεν έχει εκτελεσθεί άλλη αυθαίρετη κατασκευή ή δεν έχει εγκατασταθεί άλλη αυθαίρετη χρήση, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια

 

τα πράγματα θα ήταν πιο απλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογραφικός σύλλογος Αθηνών έβγαλε την παρακάτω ερμηνευτική εγκύκλιο ας το έχουμε υπ' όψιν μας.

 

http://www.hellenicnotaryassociation.gr/el/egkuklioi/egkuklioisintonistikis/item/268-e%CF%81%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-n%CF%8C%CE%BC%CE%BF%CF%85-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-a%CF%85%CE%B8%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B5%CF%84%CE%B1.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.