Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, σε οικόπεδο υπάρχει από το '75 κατοικία με Ο.Α.

πριν από 15 χρόνια έφτιαξαν ψησταριά και την έκλεισαν με τοίχους και την κάλυψαν με στέγη. Εφάπτεται στην κατοικία.

Πριν 2 χρόνια έκαναν μεταβίβαση και κατόπιν συνενοήσης με τον συμβολαιογράφο απέκρυψαν την αυθαίρετη προσθήκη.

Τώρα θέλουν να ξανακάνουν μεταβίβαση. Ο συμβολαιογράφος πρότεινε στον ιδιοκτήτη να πει στον μηχανικό, να δηλώσει ότι το αυθαίρετο κατασκευάστηκε τον τελευταίο χρόνο, δηλαδή μετά την μεταβίβαση.

Τι γίνεται;

Εαν δηλώσω ότι το αυθαίρετο κατασκευάστηκε προ 15ετίας, θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το συμβόλαιο της μεταβίβασης που έγινε πριν 2 χρόνια;

 

 

επί την ευκαιρία, ψησταριές, φούρνοι, χρειάζονται Ο.Α.; πρέπει να συμπεριληφθούν στην δήλωση σαν αυθαίρετες κατασκευές;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

geogregaleos, είσαι τελείως λάθος. Δεν ασχολούμαστε με τίποτα άλλο παρά μόνο με το μεταβιβαζόμενο ακίνητο. Γι'αυτό και περιμέναμε τη δημοσιοποίηση της βεβαίωσης. Μην κουράζεις το μυαλό σου τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω μια βεβαίωση για ακίνητο που δεν έχει παραβάσεις. Η βεβαίωση πρέπει να θεωρηθεί; Στο άρθρο 5 αναφέρει ότι "απαιτείται η θεωρηµένη βεβαίωση του άρθρου 2 παρ. 1 της παρούσας". Τι εννοεί ο ποιητής; Τι θα πρέπει να υποβάλω ηλεκτρονικά για να πάρω βεβαιώση;

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/nomothesia/YA.pdf

 

 

 

Μετά τον έλεγχο της πληρότητας του φακέλου και την εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου εκδίδεται από το πληροφοριακό σύστημα βεβαίωση περαίωσης της διαδικασίας.

 

Ο νομοθέτης εννοεί θεωρημένη βεβαίωση περαίωσης για να την προσαρτήσεις στο συμβόλαιο όταν το κτίσμα είναι αυθαίρετο. Κακώς ο νόμος λέει σε κάθε ακίνητο αφού κάθε ακίνητο δεν είναι αυθαίρετο ενώ η όλη διαδικασία αφορά τον νόμο 4014/2011 σε ισοζύγιο περιβαλλοντικών επιπτώσεων και αυθαίρετα.

 

Όσον αφορά την δική σου περίπτωση επειδή έχω μία ίδια αρκεί η έντυπη βεβαίωση προσαρτημένη στο συμβόλαιο μετά την αυτοψία. Χωρίς θεώρηση και χωρίς υπαγωγές αφού το κτίσμα είναι νόμιμο.

 

Φυσικά και σε αυτήν την χώρα όλα τα κτίσματα είναι παράνομα! Γι αυτό και τα διορθώνουμε με νόμους...

Link to comment
Share on other sites

geogregaleos, είσαι τελείως λάθος. Δεν ασχολούμαστε με τίποτα άλλο παρά μόνο με το μεταβιβαζόμενο ακίνητο. Γι'αυτό και περιμέναμε τη δημοσιοποίηση της βεβαίωσης. Μην κουράζεις το μυαλό σου τζάμπα.

 

Σ' ευαχριστώ πολύ misidir γιατί με αυτά που γενικότερα γίνονται κοντεύουμε να το "κάψουμε"!!

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos

Και δηλαδη αν φυτευτηκαν τα δεντρακια που βλεπεις αλλα μαραθηκαν στην πορεια λογω κακου ποτισματος, θα πληρωσουν προστιμο οι ιδιοκτητες?

Η δε θα πουλησουν τα διαμερισματα τους?

 

Μην τρελαθουμε τελειως, εχεις μπει οντως σε ασχημο τρυπακι και βγες γρηγορα απο κει :P

Link to comment
Share on other sites

@georgegaleos

Και δηλαδη αν φυτευτηκαν τα δεντρακια που βλεπεις αλλα μαραθηκαν στην πορεια λογω κακου ποτισματος, θα πληρωσουν προστιμο οι ιδιοκτητες?

Η δε θα πουλησουν τα διαμερισματα τους?

 

Μην τρελαθουμε τελειως, εχεις μπει οντως σε ασχημο τρυπακι και βγες γρηγορα απο κει :P

 

Ναι ρε φίλε, γιατί μειώνεται το ποσοστό του πρασίνου ανά κάτοικο !!! :P

Link to comment
Share on other sites

misidir oταν λεμε "περιμέναμε τη δημοσιοποίηση της βεβαίωσης"

η υπαρχουσα του ΥΠΕΚΑ δεν φτανει ????????

ευχαριστω

Αυτό εννοούσα. Δημοσιεύτηκε από το ΥΠΕΚΑ και λύθηκε το πρόβλημά μας.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αρχισαν τα παρατραγουδα.....εχω πελατη με αμεση αναγκη πωλησης του διαμερισματος του.....του λεει η συμβολαιογραφος θελω βεβαιωση απο μηχανικο.....οκ της λεει...ερχεται και μου λεει θελω μια βεβαιωση γιατι την παρασκευη κανω συμβολαια μετα απο 3 χρονια παζαρεματος και αγγελιων...οκ του λεω φερε μου τα εγκεκριμενα σχεδια απο πολεοδομια και ερχομαι για αυτοψια και αν ειναι ολα οκ...στην δινω...απαντηση ο φακελος εχει καταστραφει και εχω χαρτι απο την πολεοδομια ....τι κανουμε ανασυσταση?????χαιρετισματα και πες σε αυτην την περιπτωση που ειναι 6-7 διαμερισματα κατι γινεται....ξερω ομως και πολυκατοικιες με 40-50 τι κανουμε??????

πηρα τλφ στο υπουργειο και τους ειπα εχω σχεδιο συμβ/γραφου μου λεει τι να σου πω καντο αλλα δεν θα εισαι καλυμενος 100% ααααα και κατι αλλο του λεω με τις εσωτερικες μεταδιαρυθμισεις που εχουν κανει σχεδον ολα τα παλια τι γινεται???μου λεει ανα ασχολουμαστε και με αυτο δεν προκειται να συνταχθει συμβολαιο ποτε.....να κοιταζεται τα τμ ανα ειναι σωστα και αυτο...

Link to comment
Share on other sites

...

...οκ του λεω φερε μου τα εγκεκριμενα σχεδια απο πολεοδομια και ερχομαι για αυτοψια και αν ειναι ολα οκ...στην δινω...απαντηση ο φακελος εχει καταστραφει και εχω χαρτι απο την πολεοδομια ....τι κανουμε ανασυσταση?????χαιρετισματα και πες σε αυτην την περιπτωση που ειναι 6-7 διαμερισματα κατι γινεται....ξερω ομως και πολυκατοικιες με 40-50 τι κανουμε??????

...

...

Ή ανασύσταση ή τακτοποίηση.

 

 

Χωρίς να μπορεί να επιδειχτεί η οικοδομική άδεια το κάθε κτίριο είναι αυθαίρετο.

Σε αυθαίρετο δεν δίνεις Βεβαίωση ότι είναι νόμιμο.

 

Αν θες να δώσεις οι ευθύνες δικές σου. Ούτε ο πελάτης σου ούτε ο συμβολαιογράφος θα έχουν ευθύνη.

Ο μηχανικός ότι μας είπε (και βεβαίωσε γραπτά) κάναμε θα λένε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.