Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

 

Ακομα και αν απο λαθος του Μηχανικου περασει ο φακελος, μου ειπανε, εγω δεν ειμαι κατοχυρωμενος στο να δωσω βεβαιωση νομιμοτητας γιατι το διαμερισμα δε θα ειναι νομιμο, ακομα και με βεβαιωση περαιωσης απο 3843, λογω λαθους του υπαλληλου!

 

 

 

Υπερβολικό; Δηλαδή η σφραγίδα περαίωσης της διαδικασίας τι ρόλο παίζει;

 

Πρακτικά να το εξετάσουμε προκύπτουν διάφορα θέματα. Πχ έρχεται ιδιοκτήτης με νόμιμο κτίσμα και στέλεχος άδειας από Πολεοδομία. Θα ελέγξουμε εμείς αν ο υπάλληλος μηχανικός δεν έπρεπε να θεωρήσει την άδεια επειδή αντί για 3 δένδρα φυτεύθηκαν 2;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εμενα υπερβολικο μου ακουστηκε αλλα σκεψου..... ειναι οντως ακυρη η τακτοποιηση αυτου του τμηματος, αν περασει κατα λαθος....

Διοικητικη πραξη που δυναται να ακυρωθει....

Και αν ακυρωθει, θετει υπο αμφισβητηση και τη δικη σου βεβαιωση νομιμοτητος...

 

Το ρισκαρεις?

Link to comment
Share on other sites

Δέχομαι ότι αν εκτιμάς ότι υπάρχει το παραμικρό ρίσκο στην υπόθεση δεν την ακουμπάς, τουλάχιστον δεν την χειρίζεσαι με το συνήθη τρόπο.

 

Προσωπικά πάντως και επειδή στη βεβαίωση αναφέρεις ότι "στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της παρ. 2 του άρθρου 23 του νόμου 4014/2011" θεωρώ ότι είσαι σύμφωνος πλήρως με την πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα είναι ότι η αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία έχει βάλει σφραγίδα περαίωσης της διαδικασίας τακτοποίησης σύμφωνα με το νόμο 3843/2010. Αν κάποια στιγμή αργότερα για κάποιο λόγο (πχ καταγγελία) ακυρωθεί η απόφασή της εσύ δεν το ξέρεις αυτό από τώρα και προφανώς δεν σε αφορά σήμερα. Για μένα συνεπώς δεν υπάρχει ρίσκο.

 

Όλο το παραπάνω σκεπτικό βέβαια προϋποθέτει ότι θα εξεταστεί ο φάκελος που έχει υποβληθεί και θα εγκριθεί, οπότε μετά την πληρωμή του προστίμου θα τεθεί και η σφραγίδα περαίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να θέσω κι εγώ το πρόβλημά μου και να μου πείτε τη γνώμη σας.

Αν σας καλούσαν σε διαμέρισμα πολυκατοικίας όπου ως προς δόμηση, κάλυψη και ύψος είναι καθόλα νόμιμο, όμως έχει την εξής διαφορά σε σχέση με την ΟΑ: Η κουζίνα έχει μεταφερθεί στην άλλη άκρη του διαμερίσματος και στην θέση της είναι δωμάτιο.

 

Μπορεί κανείς να υπογράψει οτι δεν υπάρχουν εμφανής αυθαίρετες κατασκευές???

 

Σε υπάλληλο πολεοδομίας που ρώτησα η γνώμη της ήταν οτι υπογράφω!!!

 

Προσωπικά θεωρώ οτι δεν πρέπει να υπογράψω και οτι κα΄λυτερο είναι να βγάλω άδεια νομιμοποίησης με 4014 σε 3 χρόνια. (συμφωνεί και ο ιδιοκτήτης στο μόνιμο-νόμιμο)

 

Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Εξηγούμαι: Εάν όλα όσα πρέπει να βεβαιώσουμε είναι νόμιμα -> βεβαιώνουμε. Εάν από τον έλεγχο που κάνουμε παρατηρήσουμε εμφανείς ασυμφωνίες σχεδίων μελετών - πραγματικότητας αλλά σε πράγματα που δεν χρειάζεται να βεβαιώσουμε (βλέπε και χρήσιμες ερωτο-απαντήσεις ΥΠΕΚΑ τεύχος Β' ερώτηση 29) δεν επηρεάζεται η βεβαίωση που πρέπει να δώσουμε.

 

Πραγματική περίπτωση: Σε αυτοψία για τη χορήγηση της βεβαίωσης για μεταβίβαση διαμερίσματος παρατηρήθηκε ότι ένα υποστύλωμα είχε κατασκευαστεί σε απόσταση 30 cm περίπου πιο μακριά από εκεί που το έδειχνε η κάτοψη του ορόφου. Χορηγήθηκε η βεβαίωση με όλο το αναγκαίο περιεχόμενο και προστέθηκε η εξής παράγραφος: Το υποστύλωμα Κ7 έχει κατασκευαστεί 30 cm πιο κοντά στο υποστύλωμα Κ8 σε αναντιστοιχία με τα εγκεκριμένα αρχιτεκτονικά σχέδια, πλην όμως η παραπάνω διαφοροποίηση δεν αντίκειται στα ζητούμενα του νόμου 4014/2011.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως η χορήγηση της βεβαίωσης δεν αναιρεί τη δυνατότητα που έχει ο ιδιοκτήτης να νομιμοποιήσει την αλλαγή της διαρρύθμισης που ανέφερες, ώστε να είναι πλήρως σύμφωνη η κατασκευή με τα εγκεκριμένα σχέδια της Πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Εξηγούμαι: Εάν όλα όσα πρέπει να βεβαιώσουμε είναι νόμιμα -> βεβαιώνουμε. Εάν από τον έλεγχο που κάνουμε παρατηρήσουμε εμφανείς ασυμφωνίες σχεδίων μελετών - πραγματικότητας αλλά σε πράγματα που δεν χρειάζεται να βεβαιώσουμε (βλέπε και χρήσιμες ερωτο-απαντήσεις ΥΠΕΚΑ τεύχος Β' ερώτηση 29) δεν επηρεάζεται η βεβαίωση που πρέπει να δώσουμε.

 

Πραγματική περίπτωση: Σε αυτοψία για τη χορήγηση της βεβαίωσης για μεταβίβαση διαμερίσματος παρατηρήθηκε ότι ένα υποστύλωμα είχε κατασκευαστεί σε απόσταση 30 cm περίπου πιο μακριά από εκεί που το έδειχνε η κάτοψη του ορόφου. Χορηγήθηκε η βεβαίωση με όλο το αναγκαίο περιεχόμενο και προστέθηκε η εξής παράγραφος: Το υποστύλωμα Κ7 έχει κατασκευαστεί 30 cm πιο κοντά στο υποστύλωμα Κ8 σε αναντιστοιχία με τα εγκεκριμένα αρχιτεκτονικά σχέδια, πλην όμως η παραπάνω διαφοροποίηση δεν αντίκειται στα ζητούμενα του νόμου 4014/2011.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως η χορήγηση της βεβαίωσης δεν αναιρεί τη δυνατότητα που έχει ο ιδιοκτήτης να νομιμοποιήσει την αλλαγή της διαρρύθμισης που ανέφερες, ώστε να είναι πλήρως σύμφωνη η κατασκευή με τα εγκεκριμένα σχέδια της Πολεοδομίας.

Βρίσκω απόλυτα σωστή την απάντηση που δίνεις στο παραπάνω ερώτημα.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για ποιο λογο μπαινετε σε τετοιες διαδικασιες...?

 

Οι αλλαγες εσωτερικων διαρρυθμισεων δεν επηρεαζουν επ ουδενι λογω ουτε καλυψη, ουτε δομηση, ουτε υψος της οριζοντιας ιδιοκτησιας μας...

Ποιος ενδιαφερεται για το υποστυλωμα που αλλαξε θεση....?

Σιγα να μην κατσω να κανω αποτυπωση και καθε σπασιματος για να δωσω βεβαιωση....

 

Το συνολικο εμβαδον με ενδιαφερει και τιποτα παραπανω... Αν βγαινω εκτος περιτυπωματος, αν υπαρχουν αυθαιρετες ΧΡΗΣΕΙΣ και οχι κατασκευες...

 

Εγω να ρωτησω το αλλο....

 

Εχω περιπτωση διαμερισματος καθολα νομιμου, πεντακαθαρου, σε οικοδομη ομως η οποια ειναι τοποθετημενη σε λανθασμενο σημειο εντος του οικοπεδου, με αποτελεσμα να παραβιαζει τις πλαγιες αποστασεις και, θεωρητικα παντα, να βγαινει αυθαιρετο ενα τμημα της οικοδομης...

 

Παρολα αυτα, δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες η χρησεις οι οποιες να επηρεαζουν δομηση, καλυψη η και υψος, μιας και αυτα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως μελετηθηκαν, με τη διαφορα οτι τοποθετηθηκαν σε λανθασμενο σημειο....

Οποτε βρισκετε πουθενα ασαφεια και αναληθεια στη βεβαιωση εν προκειμενω?

 

Συναδελφος που ανελαβε την υποθεση την παρατησε για αυτο το λογο, ενω αφου μου εξηγησαν εμενα την υποθεση, μπορει μεν να βρισκω αυθαιρεσια, δεν επηρεαζει αυτη ομως το περιεχομενο της βεβαιωσης και δεν μπλοκαρει την αγοραπωλησια....

 

Που διαφωνειτε?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση μόνο για θέση στάθμευσης στο υπόγειο(ξεχωριστή οριζόντια ιδιοκτησία με1 χιλιοστό επί του οικοπέδου), προκειμένου να μεταβιβαστεί?

Ή θα πρέπει να εκδοθεί συνολική βεβαίωση μαζί με το διαμέρισμα στο οποίο ανήκει η θέση?

kcorsak, αν έχει χιλιοστά η θέση (ή η αποθήκη), αποτελεί χωριστή οριζόντια ιδιοκτησία (με ΚΑΕΚ), και θέλει ανεξάρτητη βεβαίωση. Αν είναι παρακολούθημα του διαμερίσματος, μπαίνει στη βεβαίωση του διαμερίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Οι αλλαγες εσωτερικων διαρρυθμισεων δεν επηρεαζουν επ ουδενι λογω ουτε καλυψη, ουτε δομηση, ουτε υψος της οριζοντιας ιδιοκτησιας μας...

Ποιος ενδιαφερεται για το υποστυλωμα που αλλαξε θεση....?

Σιγα να μην κατσω να κανω αποτυπωση και καθε σπασιματος για να δωσω βεβαιωση....

 

Το συνολικο εμβαδον με ενδιαφερει και τιποτα παραπανω... Αν βγαινω εκτος περιτυπωματος, αν υπαρχουν αυθαιρετες ΧΡΗΣΕΙΣ και οχι κατασκευες...

 

Εγω να ρωτησω το αλλο....

 

Εχω περιπτωση διαμερισματος καθολα νομιμου, πεντακαθαρου, σε οικοδομη ομως η οποια ειναι τοποθετημενη σε λανθασμενο σημειο εντος του οικοπεδου, με αποτελεσμα να παραβιαζει τις πλαγιες αποστασεις και, θεωρητικα παντα, να βγαινει αυθαιρετο ενα τμημα της οικοδομης...

 

Παρολα αυτα, δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες η χρησεις οι οποιες να επηρεαζουν δομηση, καλυψη η και υψος, μιας και αυτα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως μελετηθηκαν, με τη διαφορα οτι τοποθετηθηκαν σε λανθασμενο σημειο....

Οποτε βρισκετε πουθενα ασαφεια και αναληθεια στη βεβαιωση εν προκειμενω?

 

Θα ήθελα τη γνώμη σου...Μίλησες φέρνοντας παράδειγμα το υποστύλωμα. Σε περίπτωση που το κλιμακοστάσιο άλλαξε θέση;

 

Επίσης μια διευκρίνηση. Τα φύλλα καταγραφής αναφέρονται σε "υπέρβαση δόμησης/κάλυψης". Μιλούν για υπέρβαση = εξάντληση της δόμησης/κάλυψης ενός οικοπέδου ή αυτών που αναγράφονται στην Ο.Α.;

 

Πχ. Οικόπεδο με δόμηση 400 τ.μ. και κάλυψη 300 τ.μ. έχει κτίσματα των 100 τ.μ. και των 150 τ.μ. εξ αποτυπώσεως. Υποθέτουμε πως οι Ο.Α. αναγράφουν 85 τ.μ. και 130 τ.μ.

 

Έχουμε δηλαδή, υπέρβαση δόμησης/κάλυψης των Ο.Α., αλλά όχι του μεγίστων τιμών του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.