Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

tpanag ευχαριστώ

θα κάνουμε δηλαδή συμφωνητικο για 300 ευρώ βεβαίωση;

και σε περίπτωση τακτοποίησης αυθαιρέτων και μετα βεβαίωσης για μεταβίβαση τι κάνεις;

συμφωνητικό για την τακτοποίηση, ΑΠΥ για την τακτοποίηση, κρατήσεις ΦΕΜ......, συμφωνητικό για βεβαίωση, ΑΠΥ, συμφωνητικό για τοπογραφικό συμβολαίου, ΑΠΥ ;

 

Ε γιατί όχι; Το χαρτί λυπάσαι ή το toner που θα τυπώσεις; :smile:

Για τη βεβαίωση που θα δώσεις αφού γίνει τακτοποίηση δεν ξέρω αν χρειάζεται, καθώς μάλλον θα πρέπει να είναι αυτή που βγαίνει από το σύστημα αυτόματα. Στην τελική κάνε ένα συμφωνητικό για όλες συνολικά τις υπηρεσίες που θα παράσχεις. Δεν είναι ανάγκη να είναι ξεχωριστά!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν η βεβαίωση μη αυθαιρεσιών αφορά και τα παρακολουθήματα ή τις αποκλειστικές χρήσεις ενός διαμερίσματος;

Αφορα την οριζοντια ιδιοκτησια σου....

Εφοσον το παρακολουθημα δεν εχει ξεχωριστα χιλιοστα επι του οικοπεδου, δεν μεταβιβαζεται αυτουσιο και ακολουθει τις μεταβιβασεις του διαμερισματος....

Κοινως, αν το παρακολουθημα δεν ειναι καθαρο, δεν δινεις βεβαιωση....

 

Εχω περιπτωση παρακολουθηματος σε υπογειο που στην αδεια δεν φαινεται, κοινως ειναι ΟΛΟ αυθαιρετο....

 

Και απο τη στιγμη που διαδικασια νομιμοποιησης ΟΛΟΥ του υπογειου απλως δεν τη σκεφτομαστε, η μονη λυση ειναι συμβολαιογραφικα να αποσυνδεθει το παρακολουθημα με καποιον τροπο απο το διαμερισμα μου ουτως ωστε να μεταβιβαστει το τελευταιο αυτουσιο και μονο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικός, ευχαριστώ!

 

Η δικιά μου περίπτωση αφορά θέση στάθμευσης στον περιβάλλοντα χώρο η οποία δεν απεικονίζεται στο σχέδιο κάλυψης της αδείας, φυσικά όμως απεικονίζεται στο σχέδιο του συμβολαιογράφου. Μάλιστα συγκρίνοντας τα δυο αυτά σχέδια, φαίνεται ότι μέρος της θέσης στάθμευσης βρίσκεται εκτός Οικοδομικής αλλα εντός ρυμοτομικής γραμμής. Υπάγεται στον 4014/2011;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Να κάνω μια πιθανά χαζή ερώτηση. Όταν έχω Ο.Α. που δείχνει ότι υπάρχει στο υπόγειο αποθήκη και επίσης ότι υπάρχουν ισόγεια κλειστά βοηθητικά κτίσματα ενώ τελικά η αποθήκη δεν έχει γίνει (δεν υπάρχει καν υπόγειο και δε πρόκυται να γίνει ποτέ) και τα βοηθητικά κτίσματα τελικά δεν είναι κλειστά από τη μια μεριά (και χρησιμοποιούνται κατά κύριο λόγο σαν ανοιχτή αποθήκη και γκαράζ) τότε μπορώ να δώσω βεβαίωση;; ή πρέπει να δηλωθεί ότι αυτά τα δύο δεν είναι σύμφωνα με την άδεια (αλλά δεν είναι και αυθαιρεσίες);;; Εχει κανείς ιδέα;;

Link to comment
Share on other sites

Για το ύψος δεν μας είπες... το υπόγειο στην άδεια είχε υπερύψωση από το έδαφος?

Άν δεν είχε και το περίγραμμά σου είναι σωστό (ή με τις επιτρεπτές αποκλίσεις), είσαι ΟΚ, αφού δεν εχεις θέμα με : χρήση-δόμηση-κάλυψη-ύψος-όγκο... άρα δεν βλέπω τον λόγο να μήν δώσεις βεβαίωση, σημειώνοντας ίσως στην βεβαίωση ότι δεν έχει κατασκευασθεί το υπόγειο που δεν επηρεάζει τα παραπάνω μεγέθη...

Link to comment
Share on other sites

Τι λες συναδελφε?

Να βεβαιωσει οτι ολα ειναι νομιμα ενω δεν εχει κατασκευαστει υπογειο...?

Και αν το διαμερισμα που δηλωνουμε εχει παρακολουθημα στο υπογειο? Που ειναι αυτο δηλαδη?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παρ' τ' αυγο και κουρεφ' το....

 

Ως τι να υπαχθει στο Νομο?

 

Ως βοηθητικός χώρος; ώς λοιπές παραβάσεις; π.χ. το πλακόστρωτο σε περιβάλλοντα χώρο ως τι τακτοποιείται;

 

Έχω δοκιμάσει να πάρω το ΤΕΕ αρκετές φορές και φυσικά έχω πάρει τα τρία "μουυυυυυ"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.