Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Δεν έχουν ιδέα-δεν έχουν ενημερωθεί. Μην ακούτε τις σας λένε. Έχουν στο μυαλό τους τα συμφωνητικά που πάντα κάναμε για παροχή ανεξαρτήτων υπηρεσιών προς άλλους μηχανικούς και εταιρείες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξης θέμα:

Για μια γκρσονιέρα που όπου η μόνη αυθαιρεσία έιναι ο εξώστης κατά 30 εκ. μεγαλύτερος και δεν υπάρχει καμια αυθαιρεσία που να επηρεάζει επιφάνεια, ύψος,δόμηση,κάλυψη δίνουμε βεβαίωση για να γίνει η μεταβίβαση ότι δεν υπάρχει καμια αυθαιρεσία ή πρέπει να ρυθμστεί πρώτα ο επιπλεον εξώστης?Εγώ θεώρησα ότι πρέπει πρώτα να ρυθμιστεί ο εξώστης και κατέληξα να χάσω τη δουλεια εφοσον την πήρε άλλος μηχανικός που έβγαλε κατευθείαν βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, πολύ καλά έκανες.

Πάντα θα υπάρχουν οι "λιγούρηδες" για να μην γράψω κάτι άλλο. "Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασει τι ποιούσοι".

 

Και να στο πω και διαφορετικά:

Θα ήθελα να ήσουν εσύ ή έγώ ή ...ο μηχανικός αυτού που π.χ. θ' αγοράσει το διαμέρισμα και να με βάλει να δω αν όλα είναι όπως πρέπει (ελέγχοντας άδεια, βεβαιώσεις κ.λπ.). Ας ..."ξυπνήσουμε", ας το διαδίδουμε προς κάθε κατεύθυνση και το σημαντικότερο ...ας το "ψάχνουμε".

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θεωρώ ότι καλά έκανα.Αλλά έχει αρχίσει να με απασχολεί κατά πόσο μια τέτοιου είδους αυθαιρεσία μπορεί να επηρεάσει ένα συμβόλαιο εφόσον δεν περιγράφουν ποτέ τους εξώστες ή μια πέργκολα ή ένα BBQ αν μπορούν όλα αυτά να θεωρηθούν παρόμοιες περιπτώσεις....Και γιαυτό προβληματίζομαι για το αν θα μπορούσα να βγάλω τελικά την βεβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

Μη συγχύζεσαι θα γεράσεις γρήγορα! :smile:

Από τη στιγμή που δεν έχει οριστεί νόμιμη αμοιβή και δεν υπάρχει καν δυνατότητα (μην ακούς χαζομάρες κάποιων περιφερειακών ΤΕΕ περί 1000λ-να το ανακοινώσει το κεντρικό ΤΕΕ γραπτά με σφραγίδες και υπογραφές πρέπει) να περάσεις αμοιβή στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, ΑΠΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Παρ'όλα αυτά εγώ έχω ξαναπροτείνει να κάνετε συμφωνητικό σε κάθε περίπτωση για δική σας διασφάλιση. Δεν το καταθέτετε πουθενά όμως. Κάντε το και κρατήστε το στο συρτάρι σας.

Καλημέρα..σε παρακαλώ συνάδελφε μιας και βλέπω έχεις αποσαφηνίσει το θέμα.Θέλω να εκδόσω βεβαιωση σε αδόμητο αγροτεμάχιο. Θα μπω θα το κάνω ηλεκρονικα και θα δηλώσω την συμφωνηθείσα αμοιβλη όποια κι αν είναι αυτή. Κρατήσεις φεμ κλπ δεν θα πρέπει να πάω να πληρώσω εκτός από το να κόψω απλά την ΑΠΥ? Συμφωνητικό θεωρώ περιττό να κάνω εφόσον δεν υπάρχει καθορισμένη νόμιμη αμοιβη..

Link to comment
Share on other sites

EVAIER

 

ρώτα καλύτερα και τον συμβολαιογράφο.εμένα προ 3 εβδομάδων που με έτυχε παρόμοια περίπτωση δεν μπήκα στο σύστημα

και δεν έμπλεξα με τεε.μια απλή βεβαίωση ότι δεν έχει καθόλου δόμηση, με σφραγίδα και υπογραφή.

μου είχε ήδη πει βέβαια ο συμβολαιογράφος ότι το έιχε ξανακάνει και το υποθηκοφυλάκιο το δέχεται...

 

α! και χωρίς συμφωνητικό και ιστορίες.

Edited by logicone
Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, πολύ καλά έκανες.

Πάντα θα υπάρχουν οι "λιγούρηδες" για να μην γράψω κάτι άλλο. "Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασει τι ποιούσοι".

Γιατι λιγουρηδες φιλε Ιασονα?

 

Απαντησα και στο αναλογο thread αλλα το βαζω και εδω

 

Γιατι δε ριχνεις μια ματια τι συμπεριλαμβανεται στον ορο "οριζοντια ιδιοκτησια"...?

Μονο το διαμερισμα ΕΝΤΟΣ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΟΓΚΟΥ ΚΤΗΡΙΟΥ και τυχον παρακολουθηματα...

Ριξε μια ματια η συμβολαιογραφος τι μεταβιβαζει... Βαζει και γραμματακια στο περιγραμμα της κατοψης για να δηλωσει τι μεταβιβαζει...

ΔΕΝ συμπεριλαμβανει εξωστες...

Οι εξωστες δεν ειναι της οριζοντιας ιδιοκτησιας σου, ειναι κοινοχρηστοι χωροι της πολυκατοικιας. Τουλαχιστον ετσι μου ανεφερε χαρακτηριστικα υπαλληλος της Πολεοδομιας...

Αποτελει αυθαιρεσια το να μεγαλωσει ο εξωστης, ειδικα αν ανηκει σε οικοδομη η οποια υποκειται σε ΓΟΚ που περιειχε ποσοστο της δομησης ως μεγιστο επιτρεπομενο εξωστων και πρεπει να ρυθμιστει.

Αλλα αυτο δε μπλοκαρει την εκδοση της βεβαιωσης επ ουδενι λογω

 

Δεν βλεπω κανενα "λιγουρι" που θα υπογραψει τετοια περιπτωση

 

Λαθος?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω δυο ερωτήσεις:

1. περίπτωση : Συμβολαιογράφος μου ζητάει Υπευθυνη Δήλωση μη αυθαιρέτου για μεταβίβαση διαμερίσματος, για το οποίο όμως στην αρμόδια πολεοδομία υπάρχει μόνο το στέλεχος της αδείας και τίποτα άλλο. Συνεπώς θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος συνάδελφος τι κάνω (και αν μου πειτε και κάποιες προτάσεις για αμοιβή όλων αυτών που πρέπει να κάνω δεν θα με πειράξει)

2. περίπτωση : με πήρε ο τραπεζικό υπάλληλος που βγάζει το δάνειο για να κτίσει ένας πελάτης το σπίτι που του έβγαλα άδεια και μου ζητάει πιστοποιητικό μη αυθαιρεσιών για το οικόπεδο. Γνωρίζει κάποιος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

1. Θα πρέπει να γίνει ανασύσταση φακέλου πρώτα.

2. Εχει ξανασυζητηθεί αυτό. Ο υπάλληλος λέει εξυπνάδες. Ο 4014 προβλέπει βεβαιώσεις για "μεταβίβαση ή τη σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο". Το δάνειο δεν είναι τίποτε από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

έχω διαβάσει τόσα πράγματα και έχω μπερδευτεί. Μπορεί κάποιος να μου πεί που βρίσκεται το υπόδειγμα του τεε για την βεβαίωση?

Στα σχόλια πρέπει να αναφέρουμε ότι ισχύει για 2 μήνες?

Εάν όλα είναι όπως η ο.α χρειάζονται φωτογραφίες?

 

Από τα σχέδια της αδείας μόνο τις κατόψεις και τις τομές δεν ελέγχουμε?

Το διάγραμμα κάλυψης πρέπει να το ελέξουμε?

Edited by 1975
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.