Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδια να ρωτησω κατι και γω...μου χει προκυψει μια μεταβιβαση ακινητου και χρειαζονται βεβαιωση μηχανικου.Οκ μαυτο.εφτιαξα μια βεβαιωση τυπου.Θελω να ρωτησω χρειαζεται και τοπογραφικο σπιτιου??Γιατι το εν λογω ακινητο γραφτηκε στον τωρινο ιδιοκτητη του πριν 5 χρονια και ειχε κατατεθει τοπογραφικο ηδη(με τακτοποιημενοο ημιυπαιθριο).Το ιδιο τοπογραφικο μπορω να το κανω χρηση??Και επισης χρειαζονται φεμ και λοιποι φοροι??Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι και γω...μου χει προκυψει μια μεταβιβαση ακινητου και χρειαζονται βεβαιωση μηχανικου.Οκ μαυτο.εφτιαξα μια βεβαιωση τυπου.Θελω να ρωτησω χρειαζεται και τοπογραφικο σπιτιου??Γιατι το εν λογω ακινητο γραφτηκε στον τωρινο ιδιοκτητη του πριν 5 χρονια και ειχε κατατεθει τοπογραφικο ηδη(με τακτοποιημενοο ημιυπαιθριο).Το ιδιο τοπογραφικο μπορω να το κανω χρηση??Και επισης χρειαζονται φεμ και λοιποι φοροι??Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Τοπογραφικό σπιτιού??Μάλλον εννοεις τοπογραφικό οικοπέδου..τέλος πάντων έχει προκύψει μεγάλο θέμα γιατί οι συμβολαιογράφοι ζητάνε εξαρτημένο από ΕΓΣΑ διαβάζοντας το γράμμα του νόμου (σύμφωνα με την τελευταία τροπολογία) ακόμα και στα εντός σχεδίου!Πράγμα παράλογο.Φεμ και λοιποί φόροι όχι για βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ROKY κανε χρηση του παλιου ειδικα αν εχει συντεταγμενες ΕΓΣΑ 87

δεν πληρωνεις τιποτα

 

 

 

και εγω εχω ρε παιδια μια ερωτηση

εχω χρησιμοποιησει το συστημα ΤΕΕ για βεβαιωση για αδομητο πριν τις αλλαγες

τωρα η βεβαιωση ειναι ιδια (η λαθος) απλα εχει προσθεσει τον μοναδικο αριθμο

 

θα αλλαξει και η βεβαιωση σε σωστη για αδομητα??

υπαρχει πουθενα καποια βεβαιωση για αδομητα για να την εχω ως προτυπο

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι χαζό ίσως. Μέχρι σήμερα είχα πάντα πλήρη κυριότητα στις βεβαιώσεις που έβγαλα.

Αν έχω ψιλή και επικαρπια πως το δηλωνω;

 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, σε γήπεδο με κτίσμα προ του 55 που δεν μου έχουν δώσει ούτε άδεια ούτε τίποτα τι γίνεται με την default βεβαίωση του ΤΕΕ που γράφει οτι τα έχω λάβει?

Link to comment
Share on other sites

στο τεε πάντως λένε ναι φεμ για τις βεβαιώσεις

Στο ΤΕΕ να διαβασουν το φορολογικο νομο που ισχυει μεχρι σημερα να ξεστραβωθουν...

Ταγαρια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.