Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Αν δε γίνει sticky στην 1η σελίδα του φόρουμ αυτό (και ορισμένα άλλα παρόμοια θέματα που επικρατεί λανθασμένη αντίληψη), κάθε λίγες μέρες θα μπαίνει κάποιος συνάδελφος και θα τα μπερδεύει πάλι και φτου και από την αρχή θα προσπαθούμε να ξεκαθαρίζουμε τα ίδια και τα ίδια...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα, είμαι νέος μηχανικός και προσπαθώ να βγάλω κι εγώ μια βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας. προκειτε για ακίνητο του πατέρα μου που προκειτε να το κάνει γονικη παροχή σε μένα και την αδερφή μου και πρέπει να βγαλω τη βεβαίωση. στο γεωγραφικό εντοπισμο του ακινήτου εφοσον είναι σε συγκρότημα καταστηματων πρέπει να επιλέξω το ακίνητο που θα βγει η βεβαίωση η όλο το συγκρότημα? αν πρεπε να γίνει επιλογη μόνο του ακινήτου για το οποίο θα βγει η βεβαίωση πως θα το επιλέξουμε ωστε να είμαστε ακριβης και να βγουν και τα τετραγωνικά οσα είναι στη πραγματικότητα? στο "περίπου" ας πούμε? στη συνέχεια συμπληρώνουμε τα στοιχεία άδειας, οτι είναι εντός οικισμού, ποια είναι η χρήση του (υπηρεσίες για καταστήματα) και τα υπόλοιπα τα αφήνουμε ως έχουν? στην περιγραφή γράφουμε "βεβαίωση για τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιών"? στα οικονομικά στοιχεία τι συμπληρώνουμε?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το τίτλο ΔΕΝ θα έγραφα σε καμία περίπτωση "βεβαίωση για τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιών".

Προσωπικά ως τίτλο γράφω

"Βεβαίωση γαι συμβολαιογραφική πράξη"

(σύμφωνα με τα άρθρα 23 & 24 του Ν.4014/2011 και με τα άρθρα 49 & 51 του Ν.4030/2011)

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το τίτλο ΔΕΝ θα έγραφα σε καμία περίπτωση "βεβαίωση για τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιών".

Προσωπικά ως τίτλο γράφω

"Βεβαίωση γαι συμβολαιογραφική πράξη"

(σύμφωνα με τα άρθρα 23 & 24 του Ν.4014/2011 και με τα άρθρα 49 & 51 του Ν.4030/2011)

 

 

ok σε ευχαριστώ, ίσως θα πρέπει για το συγκεκριμένο θεμα να ρωτήσω και τη συμβολαιογράφο αν θέλει κάτι παραπάνω. για τα υπόλοιπα κανείς? :)

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάτι αντίστοιχο χρησιμοποιώ

Βεβαίωση Μηχανικού

(Σύμφωνα με την παρ.4 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011)

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση με δύο αγροτεμάχια κολλητά εκτός σχεδίου, που στο ένα έχει χτιστεί σπίτι κανονικά με άδεια και το άλλο χρησιμοποιείται σαν μέρος του κήπου με κάποιες διαμορφώσεις (φύτευση, πλακόστρωτα μονοπάτια και σκαλάκια, ασφαλτοστρωμένος δρόμος που οδηγεί στο γκαράζ του άλλου αγροτεμαχίου και μάντρα με γκαραζόπορτα) τα οποία κατασκευάστηκαν χωρίς άδεια. Μπορεί κανείς να ισχυριστεί ότι είναι αδόμητο επειδή δεν έχει κλειστούς χώρους ή όχι; Τι λέει η βεβαίωση μηχανικού για τα αδόμητα;

Link to comment
Share on other sites

Για μένα είναι αδόμητο συνάδελφε. Κάνε μια δοκιμαστική στο ΤΕΕ και δες τι γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν είναι αδόμητο! Έχει αυθαιρεσίες για τις οποίες δεν υπάρχει η αντίστοιχη άδεια. Έστω κι έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας (τώρα).....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.