Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

καλημέρα, είμαι νέος μηχανικός και προσπαθώ να βγάλω κι εγώ μια βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας. προκειτε για ακίνητο του πατέρα μου που προκειτε να το κάνει γονικη παροχή σε μένα και την αδερφή μου και πρέπει να βγαλω τη βεβαίωση. στο γεωγραφικό εντοπισμο του ακινήτου εφοσον είναι σε συγκρότημα καταστηματων πρέπει να επιλέξω το ακίνητο που θα βγει η βεβαίωση η όλο το συγκρότημα? αν πρεπε να γίνει επιλογη μόνο του ακινήτου για το οποίο θα βγει η βεβαίωση πως θα το επιλέξουμε ωστε να είμαστε ακριβης και να βγουν και τα τετραγωνικά οσα είναι στη πραγματικότητα? στο "περίπου" ας πούμε? στη συνέχεια συμπληρώνουμε τα στοιχεία άδειας, οτι είναι εντός οικισμού, ποια είναι η χρήση του (υπηρεσίες για καταστήματα) και τα υπόλοιπα τα αφήνουμε ως έχουν? στην περιγραφή γράφουμε "βεβαίωση για τη μη ύπαρξη αυθαιρεσιών"? στα οικονομικά στοιχεία τι συμπληρώνουμε?

 

Η διαδικασία είναι η εξής: Πρώτα συμπλήρώνεις την περιγραφή. Εκεί γράφεις για το ακίνητο που γίνεται η βεβαίωση, π.χ οριζόντια ιδιοκτησία καταστήματος....Στη συνέχεια κάνεις γεωγραφικό εντοπισμό, στο περίπου το οικόπεδο-γήπεδο.Κατόπιν συμπληρώνεις την οικοδομική άδεια αν έχει , τη χρήση (υπηρεσίες για καταστήματα). Στα φύλλα καταχώρησης δεν ακουμπάς.Τωρα συμπληρώνεις ακόμα αν θες στα πρόσθετα στοιχεία μερικά λόγια στην τεχνική έκθεση ή στα σχόλια, τη συμφωνημένη αμοιβή και την ημερομηνία αυτοψίας.βάζεις τους ιδιοκτήτες και μετά ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.την κάνεις υπαγωγή 2 φορές αφού κάνεις κλικ στα σωστά κουτάκια ανάλογα με την ερώτηση και τέρμα..Την τυπώνεις μέσα από τα πρόσθετα στοιχεία και το πεντάφυλο απο την αρχική σελίδα δίπλα από το συμβολάκι του €.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι ομως... στα φυλλα καταχωρησης θελει να "πειραξεις" κατι...

Δε δεχεται αδειο φυλλο καταχωρησης που η χρηση του κτηριου ειναι διαφορετικη απο αυτην που δηλωθηκε στην 1η καρτελα με τα γενικα στοιχεια...

Δηλάδη δεν μπορει ο συναδελφος απο εδω να δηλωσει το ακινητο ως "υπηρεσιες" και στο φυλλο καταχωρησης να το εχει δηλωμενο μς "Πρωτη και κυρια κατοικια"

 

Ειναι το μοναδικο που πρεπει να ελεγξει στο φυλλο καταχωρησης... Τιποτα αλλο απο παραβασεις...

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι η εξής: Πρώτα συμπλήρώνεις την περιγραφή. Εκεί γράφεις για το ακίνητο που γίνεται η βεβαίωση, π.χ οριζόντια ιδιοκτησία καταστήματος....Στη συνέχεια κάνεις γεωγραφικό εντοπισμό, στο περίπου το οικόπεδο-γήπεδο.Κατόπιν συμπληρώνεις την οικοδομική άδεια αν έχει , τη χρήση (υπηρεσίες για καταστήματα). Στα φύλλα καταχώρησης δεν ακουμπάς.Τωρα συμπληρώνεις ακόμα αν θες στα πρόσθετα στοιχεία μερικά λόγια στην τεχνική έκθεση ή στα σχόλια, τη συμφωνημένη αμοιβή και την ημερομηνία αυτοψίας.βάζεις τους ιδιοκτήτες και μετά ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.την κάνεις υπαγωγή 2 φορές αφού κάνεις κλικ στα σωστά κουτάκια ανάλογα με την ερώτηση και τέρμα..Την τυπώνεις μέσα από τα πρόσθετα στοιχεία και το πεντάφυλο απο την αρχική σελίδα δίπλα από το συμβολάκι του €.

 

ευχαριστώ! για τη συμφωνηθείσα αμοιβή θα πρέπει να κάνω και κάποιου είδους συμφωνητικό το οποίο ίσως μου χρειαστεί αργότερα σε κάποιον ελέγχο? η ενδέχεται να μου ζητηθεί από τη συμβολαιογράφο ας πούμε?

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως... στα φυλλα καταχωρησης θελει να "πειραξεις" κατι...

Δε δεχεται αδειο φυλλο καταχωρησης που η χρηση του κτηριου ειναι διαφορετικη απο αυτην που δηλωθηκε στην 1η καρτελα με τα γενικα στοιχεια...

Δηλάδη δεν μπορει ο συναδελφος απο εδω να δηλωσει το ακινητο ως "υπηρεσιες" και στο φυλλο καταχωρησης να το εχει δηλωμενο μς "Πρωτη και κυρια κατοικια"

 

Ειναι το μοναδικο που πρεπει να ελεγξει στο φυλλο καταχωρησης... Τιποτα αλλο απο παραβασεις...

 

 

ευχαριστώ :)

 

έχει κανείς κάποιο υπόδειγμα βεβαίωσης την οποία να επικολλήσουμε στην τεχνική έκθεση της ηλεκτρονικής δήλωσης ώστε να είναι πιο πλήρης η βεβαίωση που εκδιδετε από το σύστημα?

 

αυτό ας πούμε ανάλογα τη περίπτωση?

 

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:U29R6Ibe3G0J:www.tovima.gr/files/1/2011/09/29/bebaiwshmhxanikou29.pdf+%CE%A3%CF%8D%CE%BC%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1+%CE%BC%CE%B5+%CF%84%CE%B7%CE%BD+%CF%80%CE%B1%CF%81.4+%CF%84%CE%BF%CF%85+%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF%CF%85+23+%CF%84%CE%BF%CF%85+%CE%9D.4014/2011&hl=el&gl=gr&pid=bl&srcid=ADGEESjcVF5vQRb5pZ35_3TLoM8Y9UaBqhLMmwHXkDE8bl0P18orXtOE_VhR6HK6dv_53J5IotEHuJxwyvs1oY_Wnxp9QWQkqTHM1a8EcZ_V9pNj_NwA5KEOR1LMggjI4qofttdT7EaS&sig=AHIEtbR7WIuay6PTPKztvlSTHmBEMgT_RA&pli=1

Edited by onyx
Link to comment
Share on other sites

Κατι εχω κανει, απλως, οπως καταλαβαινεις, δεν ειναι και τοσο ευκολο απο μερους μου να εκθεσω ολα τα προσωπικα στοιχεια του πελατη μου που αναγραφονται πανω σε αυτην, ουτε και τις φωτογραφιες του ακινητου του....

 

Οταν επιστρεψω στη βαση μου θα δω τι μπορω να σου στειλω...

Link to comment
Share on other sites

για έκδοση Βεβαίωσης μεταβίβασης μέσα από το σύστημα του ΤΕΕ πρέπει να συμπληρώσουμε και "Α/Α ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΜΟΙΒΩΝ" ;;;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

μου εστελαν ενα mail απο το τοπικο ΤΕΕ οτι για έκδοση Βεβαίωσης μεταβίβασης μέσα από το σύστημα του ΤΕΕ πρέπει να συμπληρώσουμε και "Α/Α ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΑΜΟΙΒΩΝ"

 

αλλα η βεβαιωση βγαινει χωρις να το κανεις αυτο

 

και Α/Α για ποια αμοιβη ?

εχει βαλει επιλογη : αμοιβες για βεβαιωσεις??

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ Α/Α ΑΜΟΙΒΩΝ ΤΟΥ ΤΕΕ ΓΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ

 

Αφηστε τους να λενε, μονο για τις εισφορες ενδιαφερονται...

 

Οταν θα μαθουν να προασπιζουν τα συμφεροντα του Μηχανικου, ως επισημος φορεας μας, τοτε θα προασπισουμε κι εμεις τα δικα τους...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πες τα ρε παιχτουρα Inzaghi !!

 

μου εστελαν ενα mail και ψαρωσα γαμωτο.

 

(1200 post το thread προβλεπω να ξεπερναμε το υπερthread περι παγκοσμιοποίησης :mrgreen: :mrgreen: )

Edited by st2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.