Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

τη τιμή ζώνης δε τη συμπληρώνουμε σωστά?

Εγω τη συμπληρωνω... δεν παιζει καποιο ρολο ετσι κι αλλιως... Ειναι στα γενικα στοιχεια του ακινητου....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα χρειαστεί τακτοποίηση; μπορεί να γίνει συνολικά ως πολυκατοικία ή μπορεί να γίνει και αυτοτελής ρύθμιση;

Αν η ερώτηση είναι αν μπορεί να γίνει με έναν φάκελο όλη η πολυκατοικία τότε η απάντηση είναι κατηγορηματικά όχι.

ο κάθε ιδιοκτήτης θα υποβάλει ξεχωριστό φάκελο

Οι εξώστες τους δεν είναι αντικείμενο της βεβαίωσης που δίνει ο μηχανικός για μεταβίβαση άρα παρόλο που πολεοδομικά είναι παράβαση η μεταβολή των εξωστών, πρόβλημα στη μεταβίβαση από αυτό δε θα έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν πάει στην Θεσσαλία ένας μηχανικός του ΤΕΕ Ορεστιάδας, που ελέγχεται από εκείνο το ΤΕΕ, θα μπορεί να κάνει μείωση στην αμοιβή ενώ οι ντόπιοι μηχανικοί θα βαράνε μύγες.

Αυτό το έχει σκεφτεί ο πρόεδρος του ΤΕΕ Θεσσαλίας ή μάλλον ακόμα καλύτερα, το έχουν συνειδητοποιήσει οι μηχανικοί του τμήματος Θεσσαλίας;

Link to comment
Share on other sites

http://portal.tee.gr.../logismiko2.doc

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Κατά τη διαδικασία υποβολής «Δήλωσης Αυθαιρέτου» ή «Βεβαίωσης», ο μηχανικός πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα το παρακάτω σημείο:

Πεδίο «Περιγραφή»: Αναγράφονται τα ειδικότερα στοιχεία της συγκεκριμένης ιδιοκτησίας, π.χ.: «Οριζόντια Ιδιοκτησία (διαμέρισμα) Α3 Α’ ορόφου πολυκατοικίας, ....»

Επισημαίνεται στους μηχανικούς ότι πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί στην καταχώρηση των δεδομένων αλλά και σε όλα τα στάδια προώθησης των δηλώσεων και βεβαιώσεων του Ν. 4014/2011.

 

Ποιό είναι αυτό το πεδίο «Περιγραφή»? Αυτό που έχει στην πρώτη σελίδα το πρόγραμμα αυθαιρέτων του ΤΕΕ? Μα το πεδίο αυτό είναι τόσο μικρό και στενό, τι να γράψεις εκεί μέσα, στο τέλος θα στραβωθούμε κιόλας!

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα αμοιβών έχει κουτάκι με ημερήσια εργασία μηχανικού . Θα μπορούσε να πάει εκεί η βεβαίωση , αλλά δυστυχώς έχει την ελάχιστη των 5000 λ . Θα πρέπει εκεί να έχει μιά αλλαγή .

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο Φαέθων

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/amoibes

στο τέλος της σελίδας έχει αυτό που λέει.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφοι εχω μια ισογεια κατοικια αδειας του 56,απο σχεδια στην πολεοδομια υπηρχε ενα σκαριφημα σαν διαγραμμα καλυψης χωρις διαστασεις, σε κλιμακα, χωρις να αναφερεται το εμβαδον του κτισματος ,εγω το το υπολογιζα 80.30τ.μ. . Σε προσφατο τοπογραφικο το ιδιο κτισμα αποτυπωθηκε 78.20τ.μ. δηλαδη 2 τ.μ λιγοτερο απο την αδεια.... ολες οι διαστασεις κ η θεση του κτισματος ταιριαζουν εκτος απο μια διασταση που στο τοπογραφικο ειναι 7.30μ. ενω στο σκαριφημα της αδειας ειναι 8.00μ. ο πελατης μου ζηταει βεβαιωση για να το πουλησει,να του την δωσω ή λετε να εχω καποιο προβλημα στο μελλον....ακομη κ αν ηθελε να υπαχθει στον 4014,με ποιο τροπο θα μπορουσα να υπολογισω το προστιμο?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δεν ταιριάζει τίποτα

όταν λέω τίποτα, μα τίποτα

άλλο τ.δ άλλο αρχιτ σκαρίφημα-άλλο στατικά

Τι κάνουμε;

Θα τα βάλω σύμφωνα με το πώς νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.