Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχω περάσει το τοπογραφικό απο το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ και πλέον συμπληρώνω και τυπώνω εντολή πληρωμής για τοπογραφικο με την συμφωνηθείσα τιμή.

Όταν θα πάω στο σύστημα αυθαιρέτων για την έκδοση βεβαίωσης στην επιλογή <συμφωνηθείσα αμοιβή> θα βάλω μόνο την συμφωνηθείσα αμοιβή της βεβαίωσης ή βεβαίωσης+τοπογραφικού? πρέπει να συμπληρώσω και τον α/α έργου-τοπογραφικού απο το σύστημα αμοιβών του τεε?

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται α/α αμοιβής τοπ/κού για την βεβαίωση μετ/σης

Βάζεις μόνο την αμοιβή που συμφ/σες για την βεβαίωση και μόνο

(τώρα με ΦΠΑ ή χωρίς ΦΠΑ ένας θεός ξέρει-εγώ βάζω την αμοιβή χωρίς ΦΠΑ)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι να κάνω και εγώ μια ερώτηση γιατί με την αναζήτηση δεν βρίσκω κάτι και έχω χαθεί λιγάκι. Σε αποθήκη στο υπόγειο με δικά της χιλιοστά (ανεξάρτητη ιδιοκτησία) η οποία είναι σωστή σε τετραγώνικα αλλά έχει αλλάξει θέση ως προς την εγκεκριμένη κάτοψη (βασικά έχει αλλάξει όλη η διαρρύθμιση του υπογείου) θα δίνατε βεβαιωση?Μήπως πρέπει να γίνει τακτοποίηση πρώτα ως διαφορετική διαμερισμάτωση?Την γνώμη σας παρακαλώ!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έδινα βεβαίωση, άσχετα που καλούμαστε να βεβαιώνουμε για δόμηση, κάλυψη, ύψος και χρήση. Μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος από άλλες διατάξεις γιατί ενώ το είδες, δεν το εντόπισες και είχες ενδεχόμενο δόλο δίνοντας βεβαίωση.Ποίος ξέρει τι μας επιφυλάσσει το μέλλον. Διαμερισμάτωση φαίνεται ως προκρινόμενη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, συγνώμη αν εχει ηδη απαντηθεί αλλα τι κανετε σε περίπτωση κτιρίου που στην πραγματικότητα εχουν κατασκευασθει λιγοτερα τετραγωνικά από ότι στην αδεια? ειναι γενικά μικρότερες οι διαστασεις του - διαφορετικες από την αδεια. Θα δινατε βεβαιωση? αν οχι, θεωρειτε πως χρειαζεται τακτοποιηση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχο θέμα απεύθυνα ερώτημα στην αντίστοιχη πολεοδομία, όπου υπάλληλος είχε την ''διάθεση'' να βοηθήσει σχετικά με θέματα του 4014, και μου είπε να χρεώσω μια παράβαση του φύλλου 13, με τίτλο, αλλαγή περιγράμματος διαμερίσματος σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έδινα βεβαίωση, άσχετα που καλούμαστε να βεβαιώνουμε για δόμηση, κάλυψη, ύψος και χρήση. Μπορεί να βρεθείς μπλεγμένος από άλλες διατάξεις γιατί ενώ το είδες, δεν το εντόπισες και είχες ενδεχόμενο δόλο δίνοντας βεβαίωση.Ποίος ξέρει τι μας επιφυλάσσει το μέλλον. Διαμερισμάτωση φαίνεται ως προκρινόμενη λύση.

Αυτό που με προβληματίζει Pavlos33 είναι ότι ό νόμος αναφέρει διαφορετική διαμερισμάτωση, η οποία έχει επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εκαταστάσεων. Στην περίπτωση μου τι αλλάγη έχω?Μόνο η θέση των αποθηκών άλλαξε!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.