Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

ερωτηση: η επικαρπωτρια διαμερισματος μου ζηταει βεβαιωση για να δωσει την επικαρπια στον ψιλο κυριο. Στα στοιχεία ιδιοκτητών τί γράφω? αν βαλω και τους 2 με 100% (που ειναι το σωστο μιας και ειναι αλλο δικαιωμα αλλα το ΤΕΕ δεν εχει κανει τον κοπο να τα διαχωρισει) δεν δεχεται την υποβολη γιατι το αθροισμα 200. Απο την άλλη πλευρα αν βαλω 50-50 και στους 2 θα ειναι λαθος αφου θα φαινεται σαν να εχουν ΠΚ 50% ο καθενας. βεβαια στην βεβαιωση δεν φαινονται τα ποσοστα αλλα μονο τα ονοματα. Δεν ξερω ομως τι να κανω. εχω ακουσει ολες τις εκδοχες, να βαλω μονο τον ψιλο κυριο, μονο την επικαρπωτρια ή και τους 2. τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση?

 

Η βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών αφορά στο ακίνητο και γι' αυτό εκδίδεται.

Ιδιοκτήτης του ακινήτου είναι, είτε ο έχων την πλήρη κυριότητα, είτε ο έχων την ψιλή κυριότητα.

Άρα η βεβαίωση θα εκδοθεί στο όνομα του ψιλού κύριου (100%).

Και φυσικά θα χρησιμοποιηθεί για την μεταβίβαση του δικαιώματος της επικαρπίας σε αυτόν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μολις τηλεφωνησα στη συμβολαιογραφο που θα κανει το συμβολαιο και μου ειπε οτι θελει να φαινεται το ονομα του επικαρπωτη, δηλαδη αυτου που θα μεταβιβασει, και αυτο λεω τελικα να κανω, ετσι κι αλλιως το συστημα ειναι προβληματικο.

 

-EDIT: συμπληρωνοντας στο ενα ονομα ποσοστο 100 και στο αλλο τίποτα, στο τελικό κείμενο φαίνονται και τα δύο τελικά, οπότε θα το αφήσω ως έχει.

Edited by lucia
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:

Μπορω να βγαλω Βεβαιωση ρυθμισης αυθαιρεσιας με 4014 και εν συνεχεια ενας αλλος μηχανικος να δωσει Βεβαιωση για μεταβιβαση?

Link to comment
Share on other sites

μολις τηλεφωνησα στη συμβολαιογραφο που θα κανει το συμβολαιο και μου ειπε οτι θελει να φαινεται το ονομα του επικαρπωτη, δηλαδη αυτου που θα μεταβιβασει, και αυτο λεω τελικα να κανω, ετσι κι αλλιως το συστημα ειναι προβληματικο.

 

Ο συμβολαιογράφος σου λέει "μπούρδες"!!!

 

Ερωτηση:

Μπορω να βγαλω Βεβαιωση ρυθμισης αυθαιρεσιας με 4014 και εν συνεχεια ενας αλλος μηχανικος να δωσει Βεβαιωση για μεταβιβαση?

 

Βεβαίως, βεβαίωση μπορεί να βγάλει ο οποιοσδήποτε μηχανικός, αρκεί να τηρήσει τη "νομοθεσία" - διαδικασία.

Δηλαδή, σε διάστημα π.χ. δέκα ετών, αν ένα ακίνητο αλλάξει π.χ. δέκα ιδιοκτήτες και χρειαστούν δέκα βεβαιώσεις, μπορεί να βγουν από δέκα διαφορετικούς μηχανικούς.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ

ευχαριστω πολυ για τις ΑΜΕΣΕΣ απαντησεις σου.

 

Εκμεταλλευομαι την διαθεσιμοτητα σου και θετω το εξης ερωτημα:

Οταν ενας μηχανικος ρυμιζει μια αυθαιρεσια σε ενα διαμερισμα, δεν ειναι υποχρεωμενος να ρυθμισει ΟΛΕΣ τις αυθαιρεσιες, παρα μονο αυτες για τις οποιες τον εξουσιοδοτει ο πελατης του, ετσι δεν ειναι?

 

Πχ. Βλεπω 2 ειδων αυθαιρεσιες.

Ο πελατης λεει ρυθμισε την 1η και την 2η οχι και μην μου βγαλεις Βεβαιωση για Μεταβιβαση.

Θα βρω εγω αλλον μηχανικο που "δεν θα δει" την 2η αυθαιρεσια................

 

Ο 1ος μηχανικος πως κατοχυρωνεται? (γραφοντας στην εξουσιοδοτηση οτι του δοθηκε εντολη να ρυθμισει την 1η αυθαιρεσια? (περιγραφοντας την))

Link to comment
Share on other sites

ανοιχτη θέση στάθμευσης στον χώρο της πυλωτής, χωρίς να προβλέπεται στα σχέδια της άδειας (άδεια του '78) και χωρίς να έχει προκύπτει από κάποια σύσταση προηγούμενη, θέλει τώρα ο πελάτης, έχοντας βέβαι και τη συναίνεση των υπολοίπων, να την προσαρτήσει στον Α όροφο. Πώς τακτοποιείται κάτι τέτοιο??( εφ' όσον δεν είναι κλειστή θέση για να πάει με τμ) χρειάζεται τακτοποίηση? χρειάζεται αναφορά σε απλή βεβαίωση ή όχι? ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη σας!

 

Σε διαμέρισμα με Ο.Α. του 70 δηλαδή με ΓΟΚ 55 έχει μετατραπεί ένας φωταγωγός 0,7x0,7m σε ντουλάπα.Θα δίναται βεβαίωση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα?Με καλύπτει ότι η υπέρβαση είναι < του 2% της μικτής επιφάνειας του διαμερίσματος?Με προβληματίζει το γεγονός ότι ουσιαστικά έχω αλλαγή χρήσης του χώρου!Να σημειώσω ότι στο διάγραμμα κάλυψης έχει προμετρηθεί η επιφάνεια του φωτάγωγου στην κάλυψη σε όλους τους ορόφους (η έννοια του συντελεστή δόμησης δεν υπήρχε τότε)!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑΣ

ευχαριστω πολυ για τις ΑΜΕΣΕΣ απαντησεις σου.

Εκμεταλλευομαι την διαθεσιμοτητα σου και θετω το εξης ερωτημα:

Οταν ενας μηχανικος ρυμιζει μια αυθαιρεσια σε ενα διαμερισμα, δεν ειναι υποχρεωμενος να ρυθμισει ΟΛΕΣ τις αυθαιρεσιες, παρα μονο αυτες για τις οποιες τον εξουσιοδοτει ο πελατης του, ετσι δεν ειναι?

Πχ. Βλεπω 2 ειδων αυθαιρεσιες.

Ο πελατης λεει ρυθμισε την 1η και την 2η οχι και μην μου βγαλεις Βεβαιωση για Μεταβιβαση.

Θα βρω εγω αλλον μηχανικο που "δεν θα δει" την 2η αυθαιρεσια................

Ο 1ος μηχανικος πως κατοχυρωνεται? (γραφοντας στην εξουσιοδοτηση οτι του δοθηκε εντολη να ρυθμισει την 1η αυθαιρεσια? (περιγραφοντας την))

 

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!

Ο μηχανικός που ρύθμισε μόνο την 1η παράβαση, συμπλήρωσε σε εγκεκριμένα σχέδια, σφράγισε και υπέγραψε την κάτοψη του ακινήτου - ιδιοκτησίας (δηλαδή, είναι σαν να είπε ότι, δεν υπάρχει άλλη παράβαση).

Τέτοιου είδους περιπτώσεις - ιδιοκτήτες εγώ τους διώχνω από την αρχή. Δηλαδή, τους λέω να πάνε από τώρα στον άλλο μηχανικό που δεν θα δει τη 2η παράβαση και συμπληρώνω ότι, υπάρχει πιθανότητα να μην δει και την 1η παράβαση......

 

Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη σας!

Σε διαμέρισμα με Ο.Α. του 70 δηλαδή με ΓΟΚ 55 έχει μετατραπεί ένας φωταγωγός 0,7x0,7m σε ντουλάπα.Θα δίναται βεβαίωση για το συγκεκριμένο διαμέρισμα?Με καλύπτει ότι η υπέρβαση είναι < του 2% της μικτής επιφάνειας του διαμερίσματος?Με προβληματίζει το γεγονός ότι ουσιαστικά έχω αλλαγή χρήσης του χώρου!Να σημειώσω ότι στο διάγραμμα κάλυψης έχει προμετρηθεί η επιφάνεια του φωτάγωγου στην κάλυψη σε όλους τους ορόφους (η έννοια του συντελεστή δόμησης δεν υπήρχε τότε)!

Ευχαριστώ πολύ!

 

Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα, αν πρώτα δεν ρύθμιζα την αυθαιρεσία.

Υπάρχουν όμως πάρα πολλοί συνάδελφοι που δεν θα τους απασχολούσε το συγκεκριμένο θέμα και θα έδιναν.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο. Πρεπει να γινει κατοψη, οποτε ή ειδες ή δεν ειδες (αντιο δουλεια. Παει κι'αυτη...)

 

Μην απογοητεύεσαι τόσο εύκολα.

Δες μήπως η 2η παράβαση είναι κάπως ....."μακρυά"!!!!

 

Για παράδειγμα:

Διαμέρισμα 2ου ορόφου με κλειστό Η/Υ και ταυτοχρόνως παρακολούθημα αυτού Αποθήκη στο υπόγειο ..που έχει "φάει" 2 τ.μ. από τον κοινόχρηστο διάδρομο.

Σε τέτοια περίπτωση θα ρύθμιζα κανονικότατα τον Η/Υ του διαμερίσματος.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.