Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία ΑΠΥ μπορεί να περιλαμβάνει όσες εργασίες θέλουμε αρκεί να είναι προς τον ίδιο πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά κάνω το εξής: Πίσω από τη βεβαίωση που βγάζει το σύστημα, γράφω ότι "αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της 5σέλιδης δήλωσης" και εκεί (δλδ πίσω) υπογράφω και σφραγίζω. Οπότε, παραδίδω κανονικά και το 5σέλιδο που φαίνονται όλα!

 

την ολη κουβεντα κανω διοτι μου ζητηθηκε σε πενταοροφη πολ/κια βεβαιωση (1 για ολη τη πολυκατοικια ) με ενα διαμερισμα ανα οροφο για να γινει συσταση και βεβαια 2 απο τα 5 διαμερισματα ειχαν τακτοποιηση τα αλλα καμια παραβαση.

λεω να κανω μια βεβαιωση για ολη τη πολυκατοικια με κλικ στη περιπτωση της τακτοποιησης και να σχολιασω στα ΣΧΟΛΙΑ για το ποια διαμερισματα τακτοποιηθηκε

Link to comment
Share on other sites

την ολη κουβεντα κανω διοτι μου ζητηθηκε σε πενταοροφη πολ/κια βεβαιωση (1 για ολη τη πολυκατοικια ) με ενα διαμερισμα ανα οροφο για να γινει συσταση και βεβαια 2 απο τα 5 διαμερισματα ειχαν τακτοποιηση τα αλλα καμια παραβαση.

λεω να κανω μια βεβαιωση για ολη τη πολυκατοικια με κλικ στη περιπτωση της τακτοποιησης και να σχολιασω στα ΣΧΟΛΙΑ για το ποια διαμερισματα τακτοποιηθηκε

 

Αν δεν εχει γινει συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιων, τοτε μπορεις να κανεις αυτο που λες.

Αν εχει γινει, τοτε αναγκαστικα 1 Βεβαιωση για καθε ξεχωριστη αυτοτελη οριζόντια ιδιοκτησια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@slygnos, αφού δίνεις για όλη την πολυκατοικία, θα πας στην κατηγορία της τακτοποίησης όπως πολύ σωστά λες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο σ'αυτή την περίπτωση είναι ένα. Το σωστό είναι να υποβλήθηκε μία δήλωση αυθαιρέτου και για τα δύο διαμερίσματα και η βεβαίωση είναι υποχρεωτικά μια.

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης έρχεται σήμερα στο γραφείο για βεβαίωση. Το ακίνητο πέρασε από 4014 που συνέταξε άλλος συνάδελφος και ξεκίνησε να πληρώνει δόσεις. Κοιτώντας το 4014 του συναδέλφου το βρίσκω ελλιπές (εγώ θα έβαζα 1-2 παραβάσεις ακόμη). Τι κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εδω να σε δώ τώρα...Το κουβεντιάζαμε κάπου νωρίτερα σα μελλοντικη περίπτωση που μπορούμε να συναντήσουμε και πραγματικά δε το περίμενα τόσο νωρίς.

 

Στη θέση σου; Θα ανέφερα την αποψη μου στον πελάτη και θα τον έστελνα στο μηχανικού που του συνέταξε τα του 4014.

 

Υ.Γ. και πονηρά ερωτώ..."γιατί δε πήγε σε εκείνον;;;"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.