Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

εγγραφο κτηματολογιου απο 23/3/12 παρ. 10

 

 

δεν απαιτειται βεβαιωση 4014 οταν γινεται με τον κανονισμο μονον καθορισμός των αποκλειστικων χρησεων επι κοινοχρηστων και κοινοκτητων

 

Δεν προκειται για εμπραγματη δικαιοπραξια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καταχωρηθηκε δηλωση στο συστημα αυθαιρετων του ΤΕΕ για να βγει βεβαιωση οτι ολες οι αυθαιρετες κατασκευες ειναι ρυθμισμενες (ειχε Η/Χ με 3843)

Εγινε αιτηση χτες για να ανοιξει σε προσωρινη υπαγωγη το συστημα διοτι η συμβολαιογραφος ηθελε να διορθωθει κατι στο λεκτικο, οπως και εγινε

Μονο που πανω στη βιασυνη μου για τη διορθωση, ξεχασα να κλικαρω την επιλογη οτι δεν υπαρχουν αλλες αυθαιρετες κατασκευες περαν αυτων που υπαγονται στις εξαιρεσεις της παραγραφου 2 του αρθρου 23 του Ν.4014 και ετσι μου βγηκε βεβαιωση οτι δεν υπαρχουν αυθαιρετες κατασκευες γενικως.

 

Εχω κανει νεα αιτηση να ξανανοιξει η αιτηση να διορθωσω τη βεβαιωση

Σε περιπτωση που δεν προλαβω μεχρι να γινουν τα συμβολαια το απογευμα, μπορω να προσκομισω το διορθωμενο 5σελιδο της δηλωσης, με το λεκτικο που μου ζητηθηκε και τη βεβαιωση που ειχε βγει προ επιδιορθωσεων, που ηταν η σωστη?

Ετσι κι αλλιως η βεβαιωση δεν αναφερει πουθενα ημερομηνιες περαν της ημερομηνιας αυτοψιας, οποτε εικαζω πως μπορω να τη χρησιμοποιησω, σε συνδυασμο με τη δηλωση με το διορθωμενο λεκτικο που εκανα σημερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξανανοίξει γι' αυτό το λόγο. Ακύρωσέ τη και βγάλε καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Για να εκδόσεις βεβαίωση 4014 περί μη ύπαρξης αυθαιρεσιών θα πρέπει να ελέγξεις τους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου (όχι τα διαμερίσματα)....

 

Προφανώς εννοείς μόνο τους εξωτερικούς κοινόχρηστους χώρους. Μέσα στην πολυκατοικία για ποιο λόγο να ελέγξω???

Edited by classicb
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξανανοίξει γι' αυτό το λόγο. Ακύρωσέ τη και βγάλε καινούργια.

Κι όμως άνοιξε ξανά

Κανένας λόγος να βγάλω νέα δήλωση

Thanks a lot!

Link to comment
Share on other sites

εγγραφο κτηματολογιου απο 23/3/12 παρ. 10

 

 

δεν απαιτειται βεβαιωση 4014 οταν γινεται με τον κανονισμο μονον καθορισμός των αποκλειστικων χρησεων επι κοινοχρηστων και κοινοκτητων

 

Δεν προκειται για εμπραγματη δικαιοπραξια

 

Δημήτρη είσαι σίγουρος??? Ο ν4014 νομίζω ότι απαιτεί βεβαίωση μηχανικού. Και η συμβολαιογράφος μου είπε ότι χρειάζεται βεβαίωση. Που μπορώ να βρω αυτό το έγγραφο το οποίο λες???

Edited by classicb
Link to comment
Share on other sites

ειναι και στα νταουνλοουντς

αυθαιρετα- νομοθεσια

παρομοιο εχει εκδοσει και η συντονιστικη των συμβ/φων

τα ιδια λεει και η λεμπεση

 

και ο 3741/29

 

και

 

δες τα ΠΜ....

Link to comment
Share on other sites

Διορθωνω

Παρα το οτι μου ανοιξανε τη δηλωση να διορθωσω το λεκτικο και ενω στην πρωτη οριστικη υποβολη ειχα επιλεξει τη σωστη βεβαιωση που επρεπε να εκδοθει περι μη υπαρχη περαιτερω αυθαιρεσιων πλην των ηδη ρυθμισμενων, μετα το ξεκλειδωμα ΔΕΝ μου επιτρεπει να διαλεξω ειδος βεβαιωσης και μου πεταει by default τη βεβαιωση που εκδιδεται οταν δεν υπαρχει ουδεμια αυθαιρετη κατασκευη στην οριοζοντια

 

Πρεπει να προκειται για bug του συστηματος.

 

Υποβαλλω καινουρια δηλωση, ενω η αλλη εχει ηδη επιστραφει σε κατασταση προσωρινης υπαγωγης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.