Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

ξαναδες την σωστη παρατηρηση του παυλου

[και το ανω εντυπο 1]

 

με πανω απο 26 χρονια παλαιοτητα..ο συντελεστης απομειωσης ειναι 0,60

 

αρα ειτε  1965 γραψεις ειτε 1975 η αντικειμενικη παιρνει μειωτικο 0,60

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημσπερα συναδελφοι.

 
Θελω τα φωτα σας σχετικα με την περιπτωση μου.
Προκειται για μια βεβαιωση νομιμοτητας ακινητου για μια εκ νεου αδεια λειτουργιας φαρμακειου (συστεγαση πατερα και κορης), αφου ηδη υπαρχει η υφισταμενη απο το 77.
 
τι γινεται λοιπον στην περιπτωση μου. Στα σχεδια της αδειας φαινεται οτι ο χωρος των καταστηματων στο ισογειο αναπτυσεται εκατερωθεν της εισοδου και του κλιμακοστασιου και οντας ψηλοταβανος, περιπου 6 μετρα, οι δυο αυτοι χωροι ενωνοταν απο το παταρι. Γενικοτερα ολα νομιμα μεχρι τωρα. Παρολα αυτα ο ιδιοκτητης χωρισε το παταρι στα 2 και δημιουργοντας 2 ανεξαρτητους χωρους. Το φαρμακειο λοιπον, στεγαζοταν απο το ’77 στον ενα χωρο ισογειου και παταριου της πολυκατοικιας. Το 09 λοιπον, ο ιδιοκτητης εκανε και την τακτοποιηση με τον 3843, οτι δλδ εγινε η διαμερισματοποιηση του χωρου στα 2 και γενοκοτερα ολα καλα. Ξανα ολα νομιμα. Ελα μου ντε που ο θεος ο αρχιτεκτονας στα καταπληκτητικα του σχεδια για την τακτοποιηση σχεδιασε την τουαλετα στο ισογειο και οχι στο παταρι που ηταν απο το 77. Ακριβως στην ιδια θεση με καμια αλλαγη, αλλα σε λαθος επιπεδο.
 
Το προβλημα μου ειναι το εξης.
Α)  Για να βγαλω βεβαιωση νομιμοτητας,( συμφωνα με N 4281/2014 Άρθρο 218, παρ 1, 1) ), 
θεωρει καποιος εμπειρος εδω μεσα οτι χρειαζεται να το παραβλεψω, και να το θεωρησω ως διαρυθμιση χωρου, η οποια συμφωνα με το αρθρο 23, παρ 9 του 4178 δεν χρηζει τακτοποιησης? Επισης η διαρυθμιση αυτη θα πρεπε να χει γινει και νομιμα? Δηλαδη λετε να αιτηθω αδεια μικρης κλιμακας για εσ. διαρυθμιση και να δειξω την τουαλετα πανω, δλδ στην αρχικη της θεση? Η' θα μπλεξω με χαρτουρα κτλ κτλ? Η πολεοδομια θελει λεφτα για να την εγκρινει? 
 
Β)  Η’ οτι αυτη η λανθασμενη αλλαγη χρηζει τακτοποιησης και πρεπει να πληρωθει και το 500ικο με τον 4178? 
 
Επισης ξερετε καθολου αμοιβες αμοιβες μηχανικου γι ολα αυτα? 
 
Σας ευχαριστω εκ των πρωτερων για τα σχολια σας.
 
Λεωνιδας
Αρχ Μηχ.
Link to comment
Share on other sites

Επισης, μόλις περασα και απο το Τεε και μου παν να ρωτησω στην πολεοδομια αν μπορω να κανω ενημερωση αδειας στελνοντας το σωστο σχεδιο.

Εαν οχι τοτε μου παν οτι και παλι ειανι δυσκολο να το τακτοποιησω με τον 4178 μιας που η περιπτωση οντως δεν χρηζει τακτοποιησης ουτε και συνιστα πολεοδομικη παραβαση.

 

Ειναι μεγαλο μπλεξιμο γενικοτερα, ο καθενας λεει και το δικο του. Γελαει ο κοσμος. Ριξτε και μια ματια μπας και μπερδευτητε λιγοτερο ή περισσοτερο.

http://www.michanikos.gr/topic/831-wc-στο-πατάρι-σύμφωνα-με-ΓΟΚ-73/ 

 

οποιος ξερει απαντα τεκμηριωμενα παντοντε!

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίζει το εικονίδιο, αλλά δεν βγάζει "χεράκι" για να κάνω κλίκ. Η δήλωση είναι σε "Υπαγωγή". Μήπως πρέπει να γίνει πρώτα οριστική υποβολή?

Link to comment
Share on other sites

Ναι (κι αφού πρωτίστως επιλέξεις "τύπο βεβαίωσης").

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ναι (κι αφού πρωτίστως επιλέξεις "τύπο βεβαίωσης").

Τί εννοείς τύπο βεβαίωσης?

 

Επίσης, η βεβαίωση λέει ότι "...εμπίπτει στις εξαιρεσεις της παρ. 2 του άρθρου 1" (προ του 1955). Αυτό ισχύει για το κτίριο, όχι όμως και για τις αυθαίρετες προσθήκες!! (πέργκολες κτλ).

Ακόμη, λέει ότι η βεβαίωση ισχύει για δύο μήνες από την ημερομηνία αυτοψίας, η οποία έχει παρέλθει πάνω από 6 μήνες!!! Τί κάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε διαμέρισμα είχε γίνει τακτοποίηση με τον 4014 και είχε πληρωθεί όλο το πρόστιμο εφάπαξ από το 2012.

Τώρα μπορεί να βγει βεβαίωση 4014 για μεταβίβαση ή δεν ισχύει πλέον καθολου ο 4014 ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.