Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα θα ήθελα τη γνώμη σας συνάδελφοι.

Δύο διαμερίσματα ενός ορόφου ενώθηκαν χωρίς άδεια βέβαια και συγχρόνως πήραν και το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας. Ο κοινόχρηστος ανελκυστήρας δηλαδή μπαίνει απ' ευθείας στο ενιαίο πλέον διαμέρισμα με ειδικό κλειδί και το κλιμακοστάσιο δε συνεχίζει πιο πάνω. Εχουμε δηλαδή 2 διαμερίσματα και ένα τμήμα κοινόχρηστο που αποτελούν ένα πλέον ενιαίο διαμέρισμα. Αυτό το έχουν αποδεχθεί όλοι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες καθώς έτσι κατασκευάστηκε εξ' αρχής η πολυκατοικία.

Αυτό με πόσους φακέλους θα το τακτοποιούσατε και θα ζητάγατε και συναίνεση από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες?

ευχαριστώ.

Σκέφτομαι να βάλω έναν φάκελο και να βάλω τους ιδιοκτήτες των άλλων διαμερισμάτων να υπογράψουν σε μία νέα κάτοψη που δείχνει την πραγματική κατάσταση ότι το συναινούν στην τακτοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου:

1. Θέλει οικοδομική άδεια ΣΥΝΕΝΩΣΗΣ ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΝ από την οικεία πολεοδομία (αν αυτό είναι εφικτό λόγω της θέσης των δύο διαμερισμάτων στην κάτοψη της αρχικής άδειας).

2. Για τον κοινόχρηστο χώρο θέλεις μια δήλωση αυθαιρεσίας και συναίνεση ιδιοκτητών.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με την οικοδομικη αδεια συνενωσης των 2 σε 1 και με ταυτοχρονη συναινεση ολων πετυχαινεις αυτο που θελεις...

Link to comment
Share on other sites

οικοδομική άδεια για συνένωση των 2 διαμερισμάτων μέσω του κοινόχρηστου νομίζω ότι δε μπορεί να γίνει γιατί ο κοινόχρηστος είναι το κεντρικό κλιμακοστάσιο και άρα αποκλείονται οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες από πρόσβαση στην ταράτσα, άρα στανταρ θα θέλει και φάκελο 4014

ευχαριστώ ξανά

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, θα ήθελα να με κατατοπίσετε σε κάτι αν είναι εύκολο κάποιος μηχανικός που να ξέρει γιατί έχω πελαγώσει απίστευτα.

Λοιπό εγώ έχω απλά ένα αυθαίρετο το οποίο το τακτοποιώ τώρα και θα δώσω εφάπαξ τα χρήματα, άκουσα όμως χθες στις ειδήσεις ότι η βεβαίωση που δίνει ο μηχανικός έχει ισχύ 2 μήνες. Πράγμα που σημαίνει ότι μέσα σε 2 μήνες πρέπει να γίνουν συμβόλαια. Το θέμα είναι το εξής επειδή εγώ δεν μπορώ να πληρώσω τον ΦΜΑ και άλλα έξοδα για το συμβόλαιο κλπ, δικηγόρους γύρω στα 7.000 ευρώ. Τι γίνεται εάν περάσουν αυτοί οι 2 μήνες. Θα πρέπει να πληρώσω το πρόστιμο αυθαιρεσίας που είναι 15.000 ευρώ απτην αρχή??? συν την δουλειά όλη του μηχανικού ή απλά θα χρεωθώ τα 300 ευρώ μόνο για την έκδοση νέας? Υπάρχει θα θεωρείται μη νομιμοποιημένο το αυθαίρετο παρόλο που θα έχω πληρώσει τα πρόστιμα? Και τι γίνεται στην περίπτωση που κάποιος αδυνατεί οικονομικά να κάνει οριστικό συμβόλαιο μέσα σε 2 μήνες? Γιατί προσωπικά έχω 2 δάνεια και το 1 δάνειο είναι να για να πληρώσω τσίμα τσίμα το πρόστιμο για το αυθαίρετο. Δεν επαρκούν τα χρήματα ούτε για συμβόλαια ούτε για τίπότα. Και είναι αδύνατον να πάρω και τρίτο δάνειο με τις σημερινά κριτήρια/προϋποθέσεις!! Τι ισχύει ακριβώς??? Σας παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος, γιατί θα τρελαθώ.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική κατ' αρχήν ηρέμησε γιατί από τον τρόπο που γράφεις αγχώθηκα κι εγώ.

 

Η βεβαίωση που σου δίνει ο μηχανικός σωστά έχει ισχύ 2 μηνών (το γιατί έχει συζητηθεί πολυ στο forum και αν ενδιαφέρεσαι μπορείς να ψάξεις).

Τώρα για το τι γίνεται αν τα συμβόλαια δεν γίνουν εντός των 2 μηνών (και άρα έχει λήξει η βεβαίωση) λύσεις υπάρχουν.

Πχ μπορεί να εκδόσει νέα, ΠΑΝΤΑ κατόπι νέας αυτοψίας για να διαπιστώσει αν αυτά που είχε βεβαιώσει ισχύουν ακόμα,

μπορεί ακόμα να παρατείνει την με αριθ. τάδε βεβαίωση του ΤΕΕ με δική του έγγραφη δήλωση.

Ελπίζω να καλύφθηκες. Και ηρεμία δεν θα μας τρελλάνουν....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση Georgegaleos. Πραγματικά είμαι πάρα πολύ αγχωμένη!!! Να σε ρωτήσω το εξής, στην περίπτωση που θα εκδόσει νέα βεβαίωση και εφόσον με την νέα αυτοψία βρεθεί ότι οι αυθαιρεσίες είναι ίδιες και δεν έχει προκύψει τίποτα το διαφορετικό. Τι πρόστιμα επιβάλλονται? Μόνο η πληρωμή του μηχανικού για την εργασία του - αυτοψία του ή μήπως πληρώνουμε και το χαράτσι εκ νέου??? Αυτό με ανησυχεί πάρα πολύ. Επίσης στην περίτπωση που όντως παραταθεί η βεβαίωση, μέχρι πόσο καιρό μπορεί να παραταθεί??? Θα κοιτάξω και στο φόρουμ επειδή είμαι καινούρια και δεν το έχω ψάξει!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ισχύς της βεβαίωσης δε μπορεί να "παραταθεί". Ο τελευταίος πρόσφατα δημοσιευθής νόμος προβλέπει ότι ισχύει για 2 μήνες. Από εκεί και πέρα αν αυτοί παρέλθουν και δεν την χρησιμοποιήσεις, θα ζητήσεις από μηχανικό να σου εκδώσει νέα. Εννοείται χωρίς να ξαναπληρωθεί το πρόστιμο της τακτοποίησης! Αλίμονο! Βεβαιώσεις θα βγαίνουν στην διάρκεια ύπαρξης ενός ακινήτου, σε κάθε αγοραπωλησία που θα γίνεται.Υ.Γ. Το "300" ευρώ για τη βεβαίωση έχε υπόψη σου ότι δεν είναι "ταρίφα". Δεν υπάρχει "ταρίφα" για την ακρίβεια.Υ.Γ2: Έγραψα τα παραπάνω υποθέτωντας ότι όταν λες "χαράτσι" εννοείς το πρόστιμο της τακτοποίησης. Δεν είναι "χαράτσι" όμως αυτό αν και είναι της μόδας να αποκαλούμε τα πάντα χαράτσια. Το "χαράτσι" είναι φόρος *υποχρεωτικός* ο οποίος δεν ανταποκρίνεται μάλιστα σε πραγματικό εισόδημα. Το πρόστιμο τακτοποίησης ενός αυθαιρέτου, είναι *πρόστιμο* που πληρώνει ο ιδιοκτήτης *προαιρετικά* (δε μας αναγκάζει κανείς να τακτοποιήσουμε) για *παραβάσεις* που έχει κάνει. Και μόνο "άδικο" δε μπορεί να χαρακτηριστεί για τους πληρώνοντες αυτό (αντιθέτως είναι άδικο για όσους δεν έχουν παρανομήσει).

Edited by tpanag
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, λάθος που δεν το διευκρίνησα πιο σωστά μέσα στο άγχος μου. Εννοούσα το πρόστιμο αυθαιρεσίας. Φυσικά και πρέπει να πληρώνονται οι αυθαιρεσίες. Προσωπικά έχω χάσει τον μπαμπά μου που έφτιαξε με πάρα πολύ κόπο αυτό το σπίτι και με προσωπική εργασία γιατί δεν είχαμε να ζήσουμε... και τώρα που έχω την μητέρα μου που είναι άρρωστη και εγώ δεν μπορώ να βρω εδώ και πάρα πολύ καιρό δουλειά... επειδή μένω σε μια περιοχή που δεν έχει ούτε συγκοινωνία τακτική ούτε τίποτα. Ενας που δεν έχει ούτε να φάει κα τρώει μόνο ψωμί για να ζήσει επειδή ζούμε με την σύνταξη της μητέρας μου η οποία είναι 800 ευρώ και τα 600 πάνε στα δάνεια είναι εξωφρεινικό να μιλάμε για τους όρους χαράτσια ή πρόστιμα... και ναι εγώ δεν χρωστάω τίποτα επειδή αυτό μπόρεσαν να μου προσφέρουν οι γονείς μου. Και το θεωρώ χαράτσι μεγάλο αυτό το πρόστιμο... για έναν φτωχό άνθρωπο θα μπορούσαν να είναι πολύ μικρότερα τα πρόστιμα και να μπαίνουν εισοδηματικά κρητίρια και όχι να πληρώνουν και οι μακροχρόνια άνεργοι... Ο καθένας βέβαια το βλέπει όπως το θέλει στη σημερινή εποχή αδιαφορόντας αν ο κόσμος πεθαίνει της πείνας και δεν μπορεί να επιβιώσει... Εσείς στουμπάτε κάτι εκατομμύρια άλλο πράγμα... δεν ξέρετε από φτώχεια... 2.000 να περνετε απτον κάθε πελάτη βάλε να δεις πόσα βγάζετε τον μήνα... οπότε να μην θέτουμε τέτοιους όρους.... Αλλοι είναι αυτοί που τα τρώνε... και ναι το θεωρώ παράνομο να φέρνουν τους ανθρώπους στην εξαθλίωση... Εδώ οι πολιτικοί παίρνουν 163.000 ευρώ το μήνα και μιλάμε για εμάς τους φτωχούς. Συγνώμη για όλο αυτό, αλλά με πιάνει το παράπονο, γιατί μας πίνουν το αίμα.... Και δεν νομίζω να υπήρχε ένας άνθρωπος που θα μπορούσε να βρει 7000 ευρώ σε δυο μήνες για να κάνει συμβόλαια... ούτε ότι όλες οι τράπεζες δίνουν δάνεια.... καθώς ρωτήσαμε σε όλες τις τράπεζες για να πάρουμε δάνειο για να τακτοποιήσουμε το σπίτι... και μας βρέθηκε η μία που μας έδωσε και τα πληρώνουμε διπλά σε τόκους....

  • Upvote 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.