Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Inzaghi

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών

Recommended Posts

Η ισχύς της βεβαίωσης δε μπορεί να "παραταθεί". Ο τελευταίος πρόσφατα δημοσιευθής νόμος προβλέπει ότι ισχύει για 2 μήνες. Από εκεί και πέρα αν αυτοί παρέλθουν και δεν την χρησιμοποιήσεις, θα ζητήσεις από μηχανικό να σου εκδώσει νέα. Εννοείται χωρίς να ξαναπληρωθεί το πρόστιμο της τακτοποίησης! Αλίμονο! Βεβαιώσεις θα βγαίνουν στην διάρκεια ύπαρξης ενός ακινήτου, σε κάθε αγοραπωλησία που θα γίνεται.Υ.Γ. Το "300" ευρώ για τη βεβαίωση έχε υπόψη σου ότι δεν είναι "ταρίφα". Δεν υπάρχει "ταρίφα" για την ακρίβεια.Υ.Γ2: Έγραψα τα παραπάνω υποθέτωντας ότι όταν λες "χαράτσι" εννοείς το πρόστιμο της τακτοποίησης. Δεν είναι "χαράτσι" όμως αυτό αν και είναι της μόδας να αποκαλούμε τα πάντα χαράτσια. Το "χαράτσι" είναι φόρος *υποχρεωτικός* ο οποίος δεν ανταποκρίνεται μάλιστα σε πραγματικό εισόδημα. Το πρόστιμο τακτοποίησης ενός αυθαιρέτου, είναι *πρόστιμο* που πληρώνει ο ιδιοκτήτης *προαιρετικά* (δε μας αναγκάζει κανείς να τακτοποιήσουμε) για *παραβάσεις* που έχει κάνει. Και μόνο "άδικο" δε μπορεί να χαρακτηριστεί για τους πληρώνοντες αυτό (αντιθέτως είναι άδικο για όσους δεν έχουν παρανομήσει).

Edited by tpanag
  • Upvote 3

Ευχαριστώ πολύ, λάθος που δεν το διευκρίνησα πιο σωστά μέσα στο άγχος μου. Εννοούσα το πρόστιμο αυθαιρεσίας. Φυσικά και πρέπει να πληρώνονται οι αυθαιρεσίες. Προσωπικά έχω χάσει τον μπαμπά μου που έφτιαξε με πάρα πολύ κόπο αυτό το σπίτι και με προσωπική εργασία γιατί δεν είχαμε να ζήσουμε... και τώρα που έχω την μητέρα μου που είναι άρρωστη και εγώ δεν μπορώ να βρω εδώ και πάρα πολύ καιρό δουλειά... επειδή μένω σε μια περιοχή που δεν έχει ούτε συγκοινωνία τακτική ούτε τίποτα. Ενας που δεν έχει ούτε να φάει κα τρώει μόνο ψωμί για να ζήσει επειδή ζούμε με την σύνταξη της μητέρας μου η οποία είναι 800 ευρώ και τα 600 πάνε στα δάνεια είναι εξωφρεινικό να μιλάμε για τους όρους χαράτσια ή πρόστιμα... και ναι εγώ δεν χρωστάω τίποτα επειδή αυτό μπόρεσαν να μου προσφέρουν οι γονείς μου. Και το θεωρώ χαράτσι μεγάλο αυτό το πρόστιμο... για έναν φτωχό άνθρωπο θα μπορούσαν να είναι πολύ μικρότερα τα πρόστιμα και να μπαίνουν εισοδηματικά κρητίρια και όχι να πληρώνουν και οι μακροχρόνια άνεργοι... Ο καθένας βέβαια το βλέπει όπως το θέλει στη σημερινή εποχή αδιαφορόντας αν ο κόσμος πεθαίνει της πείνας και δεν μπορεί να επιβιώσει... Εσείς στουμπάτε κάτι εκατομμύρια άλλο πράγμα... δεν ξέρετε από φτώχεια... 2.000 να περνετε απτον κάθε πελάτη βάλε να δεις πόσα βγάζετε τον μήνα... οπότε να μην θέτουμε τέτοιους όρους.... Αλλοι είναι αυτοί που τα τρώνε... και ναι το θεωρώ παράνομο να φέρνουν τους ανθρώπους στην εξαθλίωση... Εδώ οι πολιτικοί παίρνουν 163.000 ευρώ το μήνα και μιλάμε για εμάς τους φτωχούς. Συγνώμη για όλο αυτό, αλλά με πιάνει το παράπονο, γιατί μας πίνουν το αίμα.... Και δεν νομίζω να υπήρχε ένας άνθρωπος που θα μπορούσε να βρει 7000 ευρώ σε δυο μήνες για να κάνει συμβόλαια... ούτε ότι όλες οι τράπεζες δίνουν δάνεια.... καθώς ρωτήσαμε σε όλες τις τράπεζες για να πάρουμε δάνειο για να τακτοποιήσουμε το σπίτι... και μας βρέθηκε η μία που μας έδωσε και τα πληρώνουμε διπλά σε τόκους....

• Upvote 1
  • Downvote 6

Καταρχήν για να δώσει ο μηχανικός βεβαίωση νομιμότητας πρέπει να έχεις πληρώσει όλο το πρόστιμο.

Άρα δεν μπορεί να σε δώσει βεβαίωση πριν πληρώσεις τις 15000 που λες πως είναι το πρόστιμο.

Από εκεί και μετά, την ημερομηνία της αυτοψίας δηλαδή, μετράει το 2μηνο.

Ο καθένας βέβαια το βλέπει όπως το θέλει στη σημερινή εποχή αδιαφορόντας αν ο κόσμος πεθαίνει της πείνας και δεν μπορεί να επιβιώσει... Εσείς στουμπάτε κάτι εκατομμύρια άλλο πράγμα... δεν ξέρετε από φτώχεια... 2.000 να περνετε απτον κάθε πελάτη βάλε να δεις πόσα βγάζετε τον μήνα...
θα 'λεγα τώρα καμιά κουβέντα...
  • Upvote 1

θα 'λεγα τώρα καμιά κουβέντα...

Κρατιέμαι κι εγώ... :-x αλλά κάτω από τα 6150€ δεν πέφτω σε κανέναν πελάτη!!!!!!!!!!

Edited by georgegaleos

Προκλητικοτατο το μηνυμα σου φιλτατη Αγγελικη αλλα....εχε χαρη τωρα...

Εως πολύ προκλητικό!Απλά να προσθέσω ότι δεν έχουν όλοι οι μηχανικοί αυθαίρετα να τακτοποιήσουν!Εγώ πχ δεν έχω πάρει κανένα, ίσα ίσα που πρέπει να πληρώσω τη δικιά μου κληρονομιά!Επομένως ας μην γενικεύουμε "φίλτατη Αγγελικη''.Και στην τελική οι μηχανικοί είναι από τους λίγους κλάδους που έχουν βουλιάξει τόσο πολύ και μάλιστα με υποχρεωτικές δυσθεώρατες ασφαλιστικες εισφορές δουλεύουν δε δουλεύουν!Για παράδειγμα εγώ είμαι στο αφορολόγητο και έχω να πληρώσω και γύρω στα 3500 ΤΣΜΕΔΕ!Που θα τα βρω??Γι αυτό αν είναι να αρχίσουμε να λέμε ο καθένας τι προβλήματα έχει και πως θα καταφέρει να ζήσει δεν θα βγάλουμε άκρη!Άσε που δεν είναι ο σκοπός του ΦΟΡΟΥΜ αυτός!Εδώ είμαστε για να ρωτάμε συμβουλές και όχι να κατηγορούμε τους μηχανικούς που στην τελική τραβάνε και αυτοί τα πάνδεινα!Είναι σαν να κατηγορείς τον οδηγό του λεωφορείου επειδή το εισιτήριο είναι 1,4 ευρώ!ΕΛΕΟΣ!Και το ότι το κράτος δεν είναι ένα κοινωνικό κράτος πάλι δε σου φταίνε οι μηχανικοί!Ούτε κάποιος μηχανικός πιστεύω σε υποχρέωσε να πληρώσεις για καμία βεβαίωση και για κανένα αυθαίρετο!Το κράτος το κάνει!Επομένως κάλλιστα μπορείς να συντάξεις μια επιστολή διαμαρτυρίας και να τη στείλεις σε αυτούς που νομίζεις ότι είναι οι υπεύθυνοι και όχι να κατηγορείς έναν κλάδο που προσπαθεί να μείνει όρθιος με το ένα πόδι κομμένο και το άλλο χτυπημένο!Ευχαριστώ!

• Upvote 2

Αγγελική όπως πολύ σωστά σου είπανε η βεβαίωση για την περαίωση της διαδικασίας τυπώνεται μετά την εξόφληση του προστίμου.Η βεβαίωση νομιμότητας όμως βγαίνει όταν εσύ τη ζητήσεις από κάποιο μηχανικό.Οταν λοιπόν φτάσεις στο σημείο να κάνεις συμβόλαιο τότε ζήτα να σου βεβαιώσουν για τη νομιμότητα του κτιρίου σου ώστε να είσαι μέσα στο διάστημα των 2 μηνών.

Απολύτως σωστός ο Μανώλης παραπάνω. Τακτοποίηση δεν σημαίνει και αυτόματη βεβαίωση νομιμότητας κι αυτο διότι μπορει να έχεις 5 αυθαιρεσίες κι εσυ να επιλεξεις να τακτοποιησεις μόνο τις τρεις. Βεβαίωση παίρνεις όταν τη ζητήσεις οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Όσο για το προκλητικό σου σχόλιο, είναι δικαίωμα σου να πιστεύεις ότι θέλεις ακόμα κι αν αυτο είναι απολύτως λανθασμένο. Είναι όμως απρεπες να προσβαλλεις αυτούς που την ίδια στιγμή ζητάς να σε συμβουλεψιυν και μάλιστα δωρεάν...

• Upvote 1

χμμμ...ο μηχανικός δεν οφείλει να δεί και τις 5 αυθαιρεσίες και "μόνο τότε" να τις δηλώσει?