Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Inzaghi

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών

Recommended Posts

πες τα ρε παιχτουρα Inzaghi !!

 

μου εστελαν ενα mail και ψαρωσα γαμωτο.

 

(1200 post το thread προβλεπω να ξεπερναμε το υπερthread περι παγκοσμιοποίησης :mrgreen: :mrgreen: )

Edited by st2
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

[email protected]λ@κ...... λένε τα ΤΕΕβοοοοοοοοοοοδια!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος η βεβαίωση του μηχανικού

 

(για την οποία έχει ασφαλώς προηγηθεί αποτύπωση, μελέτη σχεδίων, αυτοψία, απασχόληση μηχανικού και για τα οποία προβλέπονται κανονικά αμοιβές και έτσι πρέπει)

 

δεν αναφέρει κάπου ο Νόμος οτι πληρώνεται ξεχωριστά αμοιβή καθόσον οι αμοιβές για τις προαπαιτούμενες εργασίες έχουν ήδη πληρωθεί.

 

Μην κάνουν καμιά παπαριά και δεν εκδίδουν βεβαιώσεις χωρίς μίζα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι……

Σε αδόμητο αγροτεμάχιο έκτος σχέδιο, εκτός οικισμού ή οικόπεδο σε οικισμό του 85 (ακτινικό) για να γίνει συμβόλαιο μεταβίβασης χρειάζεται βεβαίωση δασαρχείου?

Το λέω γιατί στην βεβαίωση πρέπει να αναγράφεται πως τον εν λόγο αγροτεμάχιο ή οικόπεδο δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 23 Ν4014.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΕΜΟΣ

το αλλάξανε με το άρθρο 49; (ή 50-51)

και πλέον βεβαιώνεις ΜΟΝΟ ότι "δεν έχει κατασκευασθεί αυθαίρετο" μέσα σε ακίνητο αυτής της παραγράφου

(και εγώ, όταν βγήκε ο νόμος, το συζήτησα με την προϊσταμένη και απορούσαμε, χωρίς να μπορούμε να καταλάβουμε-γιατί φαινόταν πέραν του ότι βεβαιώναμε ότι δεν ήταν «δασική κλπ περιοχή» εμείς οι υπογράφοντες μηχανικοί, ότι απαγορεύονταν για αυτά και η μεταβίβασή τους ακόμη)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να με συγχωρέσετε εάν έχει ήδη απαντηθεί, αλλά ανέτρεξα 3-4 σελίδες πίσω και δεν βρήκα κάτι.

 

Σε οικόπεδο με σύσταση καθέτου, στο 1ο μισό υφίσταται κατοικία. Ο πελάτης ειναι ο ιδιοκτήτης του 2ου μισού, το οποίο είναι αδόμητο.

 

Δίνω "βεβαίωση αδόμητου" για το...μισό αδόμητο ακίνητο ή "βεβαίωση μή υπαρξης αυθαιρεσιών" για όλο το ακίνητο, συμπεριλαμβανομένου φυσικά του κτίσματος ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα έδινα βεβαίωση αδόμητου για τήν "αδόμητη κάθετη ιδιοκτησία" αφού υπάρχει σύσταση καθέτου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα δώσεις βεβαίωση που θα λέει :

 

"βεβαιώνεται ότι στη διακεκριμένη αυτοτελή κάθετη ιδιοκτησία, μη συμπεριλαμβανομένων των κοινοκτήτων ή κοινοχρήστων χώρων του ακινήτου, δεν έχουν εκτελεστεί αυθαίρετες κατασκευές που να επηρεάζουν τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος της ιδιοκτησίας και δεν έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια και δεν υπάγεται σε καμία από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3."

 

Ακριβώς το ίδιο θα λέει και η βεβαίωση όταν έχουν γίνει μόνο εργασίες διαμόρφωσης του εδάφους που έχει αναφερθεί σε άλλο post.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η παρουσα μορφη της βεβαιωσης ομως, που ειναι και η σωστοτερη πλεον, μετα τη δημοσιευση και του 4030, δεν ειναι αυτη που εκδιδεται απο το συστημα...

 

Ουδεμια αναφπρα για κοινοχρηστους και κοινοκτητους, δεν αφαιρεθηκε το εμφανεις, ενω και η δηλωση του ιδιοκτητη δεν εχει αλλαξει ακομα...

 

Παρολα αυτα, η συμβολαιογραφος μου ζητησε την ηλεκτρονικη βεβαιωση, παρα τις ελλειψεις της και συμφωνησαμε να επισυμαφθει στο συμβολαιο η βεβαιωση που θελει, σφραγισμενη και υπογεγραμμενη, η δηλωση του ακινητου στο συστημα που εχω γραψει λεκτικο στα προσθετα στοιχεια και στα σχολια καθως και η δικη μου η βεβαιωση επισης σφραγισμενη και υπογεγραμμενη και απο αγοραστη και πωλητη

 

Και αυτο επειδη επισυναπτονται φωτογραφιες και στη δηλωση αναγραφω οτι αυτες αποτελουν αναποσπαστο κομματι της βεβαιωσης με ταυτοχρονη συνυπογραφη απο τους συμβαλλομενους, αποδεχομενοι την πραγματικη κατασταση των φωτογραφιων...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνάδελφοι σε συζήτηση με συμβολαιογράφο, επειδή κι αυτή ήθελε την βεβαίωση του ΤΕΕ, πρότεινε να γραφεί ιδιόχειρα επ' αυτής του ΤΕΕ το ακόλουθο:

"Η παρούσα βεβαίωση δίδεται αποκλειστικά και μόνο για την καταγραφή του Μοναδικού Αριθμού Ακινήτου και σε καμία περίπτωση τα λοιπά αναγραφόμενα σε αυτήν δεν βεβαιώνονται από τον υπογράφοντα Μηχανικό, πλην του Μοναδικού Αριθμού Ακινήτου. Αντ' αυτής δίδεται η συνημμένη στην παρούσα, με τίτλο "Βεβαίωση για Συμβολαιογραφική Πράξη", στην οποία αναφέρεται και ο Μοναδικός Αριθμός Ακινήτου."

Edited by georgegaleos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.