Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Νεο κρουσμα παζαρτζη....

Συμφωνησα σε ενα Χ ποσον με ιδιοκτητη διαμερισματος που ηθελε βεβαιωση νομιμοτητας για αγοραπωλησια πριν 2 ωρες και με παιρνει τωρα να μου ανακοινωσει οτι βρηκε καποιον με 150€ φτηνοτερο.....

 

Σαστισε οταν της ειπα ορθα κοφτα "πηγαινε στον αλλον"

 

Ειχε συνηθισει να διαπραγματευεται τα παντα η συγκεκριμενη κυρια σαν να βρισκεται στη λαϊκη...

 

Αει σιχτηρ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο τελος θα καταντησει η βεβαιωση νομιμοτητας οσο το 651....

 

Δυστυχως αυτοι που τις προσφερουν σε αυτες τις τιμες δεν αναλογιζονται τη ζημια που κανουνε...

 

Θα φτασουμε στο σημειο να παρακαλαμε για θεσπιση νομιμου αμοιβης, εμεις που αντιτιθεμεθα σε αυτο, την παρουσα χρονικη στιγμη...

 

Ελεος δηλαδη...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχει βγάλει κανείς βεβαίωση Μηχανικού σε ρυθμισμένο (ή μη) με τον Ν.4014/2011 ακίνητο από το πρόγραμμα του ΤΕΕ? Πώς γίνεται?

Όπου και αν κοιτάξω στο πρόγραμμα δεν βρίσκω τίποτε σχετικό.

Έχω κάνει κανονικά τη ρύθμιση, πλήρωσε ο άνθρωπος και τώρα θέλει τη βεβαίωση για να κάνει συμβόλαιο.

 

Βγαίνει αυτόματα ένα εικονίδιο pdf το οποίο είναι η βεβαίωση που ψάχνεις...

 

δες το ξανά είναι στα πρόσθετα στοιχεία ακριβώς κάτω από την ημερομηνία αυτοψίας....

Link to comment
Share on other sites

Στο τελος θα καταντησει η βεβαιωση νομιμοτητας οσο το 651....

 

Δυστυχως αυτοι που τις προσφερουν σε αυτες τις τιμες δεν αναλογιζονται τη ζημια που κανουνε...

 

Θα φτασουμε στο σημειο να παρακαλαμε για θεσπιση νομιμου αμοιβης, εμεις που αντιτιθεμεθα σε αυτο, την παρουσα χρονικη στιγμη...

 

Ελεος δηλαδη...

 

Γιατί στη Θεσσαλονίκη είναι καλύτερα????

 

Εδώ υπάρχουν συνάδελφοι που ζητούν 50 ευρώ για τη βεβαίωση.... :shock: :shock: :shock: και το θεωρούν και λογικό! :confused:

Αλλά σημειωτέον ότι δεν κάνουν κανέναν έλεγχο....και εφόσον η βεβαίωση γράφει ότι έχει ισχύ διμήνου νοιώθουν ότι είναι οκ....

 

Πάντως δεν υπάρχει λογική ή όχι στον καθορισμό της αμοιβής για την εν λόγω βεβαίωση.... γιατί εσύ που ξοδεύεις κόπο και χρόνο και έχεις συναίσθηση των ευθυνών σου είναι λογικό να ζητάς π.χ. 500 ευρώ (τυχαίο το νούμερο) ενώ άλλος που απλά υπογράφει χωρίς να σκέφτεται το κάνει με μηδενικό κόστος σε χρόνο...οπότε ότι πάρει καλό του είναι.....Ο χρόνος θα δείξει για το ποιός έχει δίκιο, πολύ φοβάμαι ότι το κράτος μας είναι τέτοιο που μπορεί και να μην ασχοληθεί καν με τέτοιου είδους κομπογιαννήτες....

 

Γενικά όμως οι μηχανικοί δεν προστατεύουμε τη δουλειά μας και είμαστε άξιοι της μοίρας μας σε τέτοια θέματα. Νόμιμη ή όχι, μια αμοιβή οριοθετημένη άτυπα ως κατώτατο όριο μεταξύ μας θα έπρεπε να υπάρχει και να γίνεται σεβαστή από όλους μας...Αρκεί να δούμε το πόσο καλύτερα συνεννοούνται αντίστοιχα οι νομικοί για τέτοια θέματα...

Edited by Ιφιγένεια_17
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω δηλωσει εξ αρχης παντως οτι για καθε μηχανικο που θα δεχεται να υπογραφει δουλεια με αυθαιρεσιες που δεν δεχθηκα να υπογραψω εγω, θα τρωει καταγγελια...

 

Γιατι στην τελικη εμεις θα ειμαστε οι μ@λ@κες (συγνωμη για την εκφραση κιολας) που πηγαινουμε και ελεγχουμε και μετραμε....

 

Ελα μωρε, υπεγραψε εδω περα να τελειωνουμε...

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...και χειρότερα θα μας πούνε!!!!

αλλά αυτός που θέλει να μεταβιβάσει άμεσα πρακτικά βολεύεται με τέτοιες περιπτώσεις που του κοστίζουν λίγο....δεν πρόκειται να "καρφώσει" τον "καλό φθηνό μηχανικό" που βρήκε και που τον "εξυπηρέτησε"...!!!!!....(συχνά δε ακούω ότι του τον σύστησε ο/η συμβολαιογράφος του!!!!)

 

....στην τελική σου λέει δεν τον πολύ ενδιαφέρει αν είναι νόμιμη ή όχι η βεβαίωση....τη μεταβίβαση θέλει να κάνει και τον νοιάζουν τα χρήματα που πρέπει να δώσει....και σου λέει και τα 150 πολλά είναι...αλλά αν δεν είμαστε εμείς προασπιστές της δούλειάς μας δεν βγάζεις άκρη από τους τρίτους....Αυτοί είμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι δε θα καρφωσουν το Μηχανικο που θα υπογραψει εχοντας παρανομιες...

 

Καποιος αλλος που ξερει ομως...? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγω την απορια μου.

Μετρησα ενα διαμερισμα 90μ2 για να δωσω βεβαιωση.

Τελικα ειναι μεγαλυτερο κατα περιπου 1,7μ2 (<2%)

Εχουν βγει 2 τοιχοι κατα 0,20εκ προς τα εξω εις βαρος της βεραντας.

Δινουμε βεβαιωση ή παμε για τακτοποιηση?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.