Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω παντως σε παρομοια περιπτωση που τοιχος εξωτερικος σε σπασιμο πανω βγηκε προς τα εξω κατα 30εκ μειωνοντας το σπασιμο απο 65εκ σε 35εκ αντιστοιχα, κερδιζοντας ετσι ωφελιμο χωρο για το δωματιο, δεν εδωσα βεβαιωση...

Link to comment
Share on other sites

Ο λογος? Αφου ειναι μεσα στις αποκλισεις!

Εν τω μεταξυ αυτο το "κλεψιμο" ειναι δουλεια του κατασκευαστη γιατι συμβαινει σε ολους τους οροφους!

ΑΑ και κατι ακομα, η βεραντα εχει φαρδυνει κι αυτη 30εκ.

Μπαχαλο δηλαδη...

 

Διορθωση:λαθος μου, με 30 εκ μαλλον ειναι εκτος αποκλισεων...

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι ενα απλο οικοπεδο χωρις κτισμα, τι εββαιωση εκδιδεις ηλεκτρονικα? δε νομιζω οτι καλυπτει το προγραμμα του ΤΕΕ τετοια περιπτωση.

 

 

Γράφεις στα τετραγωνικά 0 και προχωρας. Κάνεις μια τεχνική έκθεση στο τέλος που αναφέρεις τον χώρο που πιστοποιεις. Πχ. Αγροτεμάχιο.

Link to comment
Share on other sites

@Πανο

Τα 30εκ εκτος του οτι ειναι εκτος των αποκλισεων (12μ πλευρα), ειχε και περιπτωση φαγωμενου τμηματος φωταγωγου (απο 1,80μ εγινε 1,40μ εκ κατασκευης) που ο ιδιοκτητης δεν ηθελε να τακτοποιησει...

Τελικα εψαξε και βρηκε Μηχανικο που του υπεγραψε κανονικοτατα θεωρωντας το διαμερισμα ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ....

Τωρα πως εγινε εγω να το βρηκα με αυθαιρεσιες και αλλος συναδελφος πεντακαθαρο δεν καταλαβαινω...

Μαλλον ο ελεγχος που εκανε περιοριστηκε σε οπτικα μεσα και μονο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, σε περίπτωση μεταβίβασης της αποκλειστικής χρήσης του δώματος οικοδομής(για τοποθέτηση φ/β), η συμβολαιογράφος ζητείσαι βεβαίωση μη αυθαιρεσίας.

Το ερώτημα είναι τι ακριβώς θα πρέπει να ελέγξω για να εκδώσω την βεβαίωση, το περίγραμμα του δώματος ως προς την κάλυψη και το κουβούκλιο του κλιμακοστασίου ως προς το εμβαδόν, την θέση και το ύψος?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι οριζοντια η καθετη ιδιοκτησια η αποκλειστικη χρηση του δωματος?

Και πανω σε ποια ιδιοκτησια θε βεβαιωσεις τι?

Δεν το καταλαβαινω αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ζητήθηκε για έκδοση οικοδομικής άδειας σε αδόμητο οικόπεδο και για να δεσμευτεί χώρος για θέσεις σταθμευσης να γίνει συμβολαιογραφικη΄πράξη για την οποία ζητήθηκε, από τον συμβολαιογράφο, από τον μηχανικό που βγάζει την άδεια να εκδόσει βεβαιωση αδομητου οικοπεδου.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τι γίνετια με την βεβαιωση που έχει λήξει το 2μηνο?

Ξαναυποβάλλω καινούργια και παίρνει νεο μοναδικό αριθμό ακινήτου?

 

Επειδή βλέπω ότι δεν έχει απαντηθεί το ανωτέρω , και έχω κι εγώ ίδια περίπτωση πού λήγει σε λίγες μέρες το δίμηνο, μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει σχετικά με τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί για φρέσκια βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.