Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Δηλαδή συγγνώμη... Πηγαίνω σε οικόπεδο προς αγορά για έναν πελάτη, ο οποίος θέλει τη συμβουλή μου, για το αν το οικόπεδο αυτό είναι κατάλληλο για αυτό που σκέφτεται να χτίσει. Εγώ πχ του παίρνω 50€ και του κόβω απόδειξη 50€+ΦΠΑ 23% και στην αιτιολογία γράφω συμβουλές για αγορά οικοπέδου.

 

ΑΥΤΟ ΘΕΛΕΙ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ ????

 

Ομοίως και με τις βεβαιώσεις.... Μία ΑΥΤΟΨΙΑ είναι!

 

Δεν ξέρω... έχω μπερδευτεί φίλε Inzaghi!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ΤΕΕ γιατί δεν βγαίνει να βοηθήσει? Να πει ακόμα και για 50ευρώ να κάνετε συμφωνητικό!

Ας ασχοληθεί λίγο και με αυτό, αρκετά έκανε με τον 4014 μας υποχρέωσε!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστυχως ετσι με ειπανε, ετσι σας μεταφερω....

Εγω καθομαι και κανω συμφωνητικα ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΠΥ που κοβω....

Προφανως και δε θα κατσω να κανω συμφωνητικα εκ των υστερων για δουλειες απο 1.7.2011 αλλα απο δω και εφεξης το κανω...

Και ουτε σκοπευω να τα καταθεσω στο ΤΕΕ γιατι ΓΙΑ ΟΛΑ θα μου ζητησει κρατησεις...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Κάθε ΑΠΥ και συμφωνητικό.

Τώρα αν μπορείς ν' αποφύγεις την ΑΠΥ είναι άλλο θέμα......

Link to comment
Share on other sites

Δε συμφωνώ.

Όταν κόβεις ΑΠΥ ποιος ο λόγος να κάνεις συμφωνητικό;

Με τα όσα ισχύουν μέχρι σήμερα η μη ύπαρξη ΑΠΥ έχει ως αποτέλεσμα να θεωρείται αμοιβή η νόμιμη. (για τις εργασίες εντός του συστήματος αμοιβών).

 

Για τις εργασίες που προσφέρω και είναι εκτός του συστήματος (π.χ. αυτοί που δουλεύουν μπλοκάκηδες) γιατί να κάνω συμφωνητικό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα!

 

Καλή δύναμη, πακέτο με πολύ υπομονή και επιμονή μας εύχομαι.

Ελπίζω να είμαι στο σωστό topic γιατί έχω μια ερώτηση που αφορά το περιεχόμενο της βεβαίωσης μηχανικού. Η περίπτωση μου έχει ως εξής:

Τεμάχιο εκτός σχεδίου, εντός ΖΟΕ.

1. Συμβολαιογραφική πράξη (μάλλον του 1990 - προκύπτει από τα συμφραζόμενα αλλά θα το ψάξω περαιτέρω), με την οποία γίνεται σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας.

2. Συμβολαιογραφική πράξη του 2004 που γίνεται σύσταση περαιτέρω κάθετης ιδιοκτησίας (?) και η οποία μεταγράφεται νόμιμα στο υποθηκοφυλακείο.

Ο πελάτης μου κατέχει ένα ποσοστό περίπου 35% το οποίο και θέλει να μεταβιβάσει χωρίς να έχει κτίσει τίποτα. Ο άλλος συνιδιοκτήτης έχει κτίσει.

Ποιό θα είναι το περιεχόμενο της βεβαίωσης που θα δώσω?

Αφενός δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση για αδόμητο, αφετέρου δεν υπάρχει υφιστάμενη κάθετη ιδιοκτησία για την οποία να αναφέρω οτί δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

θα έλεγα "Βεβαίωση ότι στην κάθετη δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή" αλλά με μπέρδεψε αυτό το "αφετέρου δεν υπάρχει υφιστάμενη κάθετη ιδιοκτησία για την οποία να αναφέρω οτί δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή"......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστυχως ετσι με ειπανε, ετσι σας μεταφερω....

Εγω καθομαι και κανω συμφωνητικα ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΠΥ που κοβω....

Προφανως και δε θα κατσω να κανω συμφωνητικα εκ των υστερων για δουλειες απο 1.7.2011 αλλα απο δω και εφεξης το κανω...

Και ουτε σκοπευω να τα καταθεσω στο ΤΕΕ γιατι ΓΙΑ ΟΛΑ θα μου ζητησει κρατησεις...

 

Μα το να κάνουμε συμφωνητικά ΧΩΡΙΣ να τα καταθέτουμε στο ΤΕΕ ποιό το νόημα? Εγώ νόμιζα ότι τα κάνουμε για να τα δώσουμε στο ΤΕΕ. Αφού για την εφορία υπάρχει η κομμένη ΑΠΥ !

Δηλαδή εάν δεν κάνουμε συμφωνητικό για μία βεβαίωση ποιός θα μας κυνηγήσει. Το ΤΕΕ ή η εφορία και γιατί?

 

(Τα συμφωνητικά πρέπει να έχουν επικύρωση με ημερομηνία, ή απλά υπογραφή και των δύο μερών?)

 

ΥΓ: Δεν "αντιδρώ" στα λεγόμενά σας... προσπαθώ να καταλάβω!!! :sad:

Link to comment
Share on other sites

@mare

 

Η κάθετη σύσταση στα εκτός σχεδίου καταργήθηκε με τις διατάξεις της παρ. 2.α.του άρθρου 6 του Ν. 2052/3-6- 1992 (ΦΕΚ Α΄ 94/5-6-1992) «Μέτρα για την αντιμετώπιση του νέφους και πολεοδομικές ρυθμίσεις», οι οποίες πλέον προβλέπουν ότι το πιο πάνω είδος σύστασης διηρημένης ιδιοκτησίας «....... εφαρμόζεται μόνο επί οικοπέδων κειμένων εντός σχεδίου πόλεων , εντός ορίων οικισμών προ του 1923, καθώς και εντός ορίων οικισμών κάτω των 2000 κατοίκων, που καθορίζονται βάσει του από 24-4-1985 π.δ. (ΦΕΚ 181 Δ), όπως ισχύει. ...».

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.