Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

@Faethon11

Ευχαριστώ για την συμβολή σου! Εννοώ ότι δεν υπάρχει κτίσμα, κτίριο. Το περιεχόμενο της βεβαίωσης, αν καταλαβαίνω καλά όταν αναφέρεται στην αυτοψία στην αυτοτελή οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία αναφέρεται στο διαμέρισμα ή στο ανεξάρτητο κτίριο αντίστοιχα και δεν εξετάζει τους κοινόχρηστους και κοινωφελείς χώρους, που στην περίπτωση της κάθετης ιδιοκτησίας (όπως και της οριζόντιας) είναι όλο το τεμάχιο. Όταν δεν υπάρχει το ανεξάρτητο κτίσμα ή κτίριο που δικαιούται να κτίσει κάποιος η δήλωση σε ποιά κάθετη αναφέρεται? Στην μελλοντική? Η συμβολαιογράφος μου είπε ότι η κάθετη είναι σε αυτή την περίπτωση "πλάσμα του νόμου". Εχω μπλεχτεί λίγο...

 

@pan 77

Ευχαριστώ για την παρατήρηση σου. Το γνωρίζω για αυτό άλλωστε αναφέρω και τις ημερομηνίες.

Όμως

1. η πρώτη κάθετη αναγνωρίστηκε από το ειρηνοδικείο (χωρίς να ξέρω πόσο δεσμευτικό είναι αυτό) και έχει μεταγραφεί στο υποθηκοφυλακείο και

2. Η σύσταση περαιτέρω καθέτου μεταγράφηκε και αυτή στο υποθηκοφυλακείο.

 

Σκοπεύω να επισκεφτώ κάποιον άλλο συμβολαιογράφο αύριο να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.

Στην περίπτωση όμως που δεν θα έπρεπε να συσταθεί, τι σημαίνει πρακτικά αυτό? Λογικά αντιμετωπίζεται το τεμάχιο ως ένα μαζί με το κτίριο που υφίσταται σε αυτό, έτσι δεν είναι?

Το γεγονός ότι έχει μεταγραφεί η πράξη στο υποθηκοφυλακείο, τι σημαίνει πρακτικά? Εάν είναι άκυρη η μεταγραφή τί γίνεται?

Edited by mare
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα βεβαιώσεις πως η κάθετη δεν έχει αυθαίρετο μέσα. Όπως για αδόμητο γηπεδο αλλά στην περίπτωσή σου για αδόμητη κάθετη γηπέδου.

Αν ισχύει η κάθετος

Link to comment
Share on other sites

Σε εξ αδιαιρετου οικοπεδο με αυθαιρετα κτισματα θα εκδιδαται βεβαιωση μηχανικου για μη υπαρξη αυθαιρεσιων για ενα κτισμα που εχει τακτοποιηθει με τον 4014/11 ωστε να μεταβιβασθει?

Καποιο υποστηριζουν ναι αλλοι οχι

Εσεις τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστυχως ετσι με ειπανε, ετσι σας μεταφερω....

Εγω καθομαι και κανω συμφωνητικα ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΠΥ που κοβω....

Προφανως και δε θα κατσω να κανω συμφωνητικα εκ των υστερων για δουλειες απο 1.7.2011 αλλα απο δω και εφεξης το κανω...

Και ουτε σκοπευω να τα καταθεσω στο ΤΕΕ γιατι ΓΙΑ ΟΛΑ θα μου ζητησει κρατησεις...

 

Μα τι συμφωνητικό για κάθε ΑΠΥ ρε λένε;

Αφού κάνεις κατάσταση πελατών για κάθε χρονιά. Εκτός αν αυτή ακυρωθεί και τη θέση της την παρει η λίστα μέσω του gsis.

 

 

Το ΤΕΕ γιατί δεν βγαίνει να βοηθήσει? Να πει ακόμα και για 50ευρώ να κάνετε συμφωνητικό!

Ας ασχοληθεί λίγο και με αυτό, αρκετά έκανε με τον 4014 μας υποχρέωσε!!

 

Το ΤΕΕ μόνο να προωθεί το ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ ξέρει. Κάποια σοβαρή ενημέρωση δε κάνει περί διαδικασικών θεμάτων.

Έχω απογοητευεί πλήρως. Φτάνουν οι προθεσμίες και σε ενα απο τα πιο σημαντικά κομμάτια, το φορολογικό, δε μας βοηθάει καθόλου.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Κάθε ΑΠΥ και συμφωνητικό.

Τώρα αν μπορείς ν' αποφύγεις την ΑΠΥ είναι άλλο θέμα......

 

Και τι συμφωνητικό συντάσεις για μία απασχόληση εκτός άρθρου 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ 301 Α΄);

Όπου αναφέρει χαρακτηριστικά πως υπολογίζονται και σε ποιες περιπτώσεις οι ελάχιστες που ίσχυαν έως τώρα. Επίσης αναφέρει ότι είναι συνάρτηση της εγκεκριμένης μελέτης. Οπότε απλά όποιος έκανε τον πίνακα που θα καταθέτουμε στο gsis ή είναι άσχετος ή είχε κάτι άλλο στο νου του.

 

Άλλωστε στον 3919 αναφέρει μόνο για έγγραφη συμφωνία για τις περιπτώσεις του π.δ. 696.

 

'' 1.α) Η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων

που αναφέρονται στο άρθρο 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ

301 Α΄), καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των

συμβαλλομένων. Οι προβλεπόμενες στο προεδρικό διά−

ταγμα τούτο ως υποχρεωτικώς ελάχιστες αμοιβές παύουν

εφεξής να ισχύουν με αυτόν το χαρακτήρα. Τα ανωτέρω

ισχύουν αντιστοίχως και ως προς κάθε οριζόμενη από οποι−

αδήποτε διάταξη νόμου ως υποχρεωτικώς ελάχιστη αμοιβή

για εργασίες που αναφέρονται στο άρθρο 59 του ν.δ. της

17.7/16.8.1923, όπως το άρθρο αυτό αντικαθίσταται με την

παράγραφο 10 του παρόντος άρθρου.''

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Τι κατάσταση πελατών Thodoris4;

 

Δεν κάνεις κατάσταση πελατών - προμηθευτών κάθε χρόνο; Δε το κάνει ο λογιστής σου;

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, αν κάποιος/-α, μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.

 

Περίπτωση εκτός σχεδίου αδόμητου αγροτεμάχιου, για το οποίο ο ιδιοκτήτης δεν έχει συμβόλαιο, και είναι να γίνει μεταβίβαση. Ο συμβολαιογράφος σημειώνει ότι πρόκειται για περίπτωση "έκτακτης χρησικτησίας" και προχωρεί στην πράξη. Το πρόβλημά μου είναι ότι η αυτοματοποιημένη βεβαίωση μηχανικού που βγάζει το σύστημα του ΤΕΕ αναφέρει ότι "μου επιδόθηκαν τίτλοι ιδιοτησίας", οι οποίοι προφανώς δεν υπάρχουν και ούτε μου επιδόθηκαν.

  1. μία αναφορά περί χρησικτησίας στην Περιγραφή της δήλωσης πιστεύετε ότι με καλύπτει; Δηλαδή στα Βασικά Στοιχεία να περιγράφω "Βεβαίωση Μεταβίβασης Αδόμητου Αγροτεμαχίου ΤΑΔΕ, που αποκτήθηκε με το δικαίωμα της έκτακτη χρησικτησίας", ώστε να εκτυπωθεί και στη δήλωση (η οποία θα εξακολουθεί να αναφέρει όμως ότι μου επιδόθηκαν Τίτλοι Ιδιοκτησίας).
  2. Εναλλακτικά, μπορώ να κάνω την καταχώρηση της δήλωσης μέσω του συστήματος, αλλά αντί για την αυτοματοποιημένη που βγάζει από την καρτέλα "Πρόσθετα Στοιχεία", να δώσω δική μου βεβαίωση, με την αντίστοιχη φρασεολογία περί χρησικτησίας ή πλέον πρέπει υποχρεωτικά αυτήν του συστήματος και μόνο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Και τι συμφωνητικό συντάσεις για μία απασχόληση εκτός άρθρου 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ 301 Α΄);

Όπου αναφέρει χαρακτηριστικά πως υπολογίζονται και σε ποιες περιπτώσεις οι ελάχιστες που ίσχυαν έως τώρα. Επίσης αναφέρει ότι είναι συνάρτηση της εγκεκριμένης μελέτης. Οπότε απλά όποιος έκανε τον πίνακα που θα καταθέτουμε στο gsis ή είναι άσχετος ή είχε κάτι άλλο στο νου του.

 

Άλλωστε στον 3919 αναφέρει μόνο για έγγραφη συμφωνία για τις περιπτώσεις του π.δ. 696.

 

'' 1.α) Η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων

που αναφέρονται στο άρθρο 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ

301 Α΄), καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των

συμβαλλομένων. Οι προβλεπόμενες στο προεδρικό διά−

ταγμα τούτο ως υποχρεωτικώς ελάχιστες αμοιβές παύουν

εφεξής να ισχύουν με αυτόν το χαρακτήρα. Τα ανωτέρω

ισχύουν αντιστοίχως και ως προς κάθε οριζόμενη από οποι−

αδήποτε διάταξη νόμου ως υποχρεωτικώς ελάχιστη αμοιβή

για εργασίες που αναφέρονται στο άρθρο 59 του ν.δ. της

17.7/16.8.1923, όπως το άρθρο αυτό αντικαθίσταται με την

παράγραφο 10 του παρόντος άρθρου.''

 

Επίσης στον 3919 αναφέρει στην παράγραφο 10 του αρθρου 7, ότι οι ελάχιστες, πλέον νόμιμες, είναι η βάση και χρησιμοποιούνται όπου δεν υπαρχει έγγραφη συμφωνία.

Άρα όταν η ΑΠΥ είναι όσο η νόμιμη δεν υποχρεούσαι να κάνεις συμφωνητικό. πχ Στον 3843

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.