Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Δεν κάνεις κατάσταση πελατών - προμηθευτών κάθε χρόνο; Δε το κάνει ο λογιστής σου;

Η συγκεκριμένη κατάσταση δεν περιλαμβάνει όλους τους πελάτες όμως.

Όσον αφορά το θέμα του πότε κάνουμε και πότε δεν κάνουμε σύμβαση έχω ξεκαθαρίσει την άποψή μου.

Δεν κάνουμε μόνο για τις εργασίες που δεν καλύπτει ο ν696/74 όπως τροποποιήθηκε.

Αλλά έχουμε φύγει πολύ εκτός θέματος. Στο σωστό θέμα έχω αναπτύξει την άποψη που ανέφερα παραπάνω.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαστε OFF-TOPIC, αλλά το ζήτημα καίει!!!

 

Επίσης στον 3919 αναφέρει στην παράγραφο 10 του αρθρου 7, ότι οι ελάχιστες, πλέον νόμιμες, είναι η βάση και χρησιμοποιούνται όπου δεν υπαρχει έγγραφη συμφωνία.

Άρα όταν η ΑΠΥ είναι όσο η νόμιμη δεν υποχρεούσαι να κάνεις συμφωνητικό. πχ Στον 3843

 

...και εφόσον για τις βεβαιώσεις δεν υπάρχει νόμιμη αμοιβή, δεν χρειάζεται και συμφωνητικό????

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το άρθρο 102 του 696/74 λέει

Άρθρο 102 : Αμοιβή αναλόγως του χρόνου απασχολήσεως

1. Εάν εις Μελετητήν ανατεθή σύνταξις μελέτης ή εκτέλεσις εργασίας αναγομένης εις τοπογραφικάς εργασίας ή συγκοινωνιακά, υδραυλικά ή κτιριακά έργα, μη περιλαμβανομένης δε εις τας εν τω παρόντι αναφερομένας και ής η αμοιβή δεν συμφωνείται κατ' αποκοπήν, αύτη ορίζεται αναλόγως του χρόνου απασχολήσεως, του χρόνου τούτου λογιζομένου εις ακεραίας ημέρας από της ημέρας αφίξεως μέχρι της ημέρας αναχωρήσεως, ως κάτωθι :

 

Εκεί μπαίνει όποια εργασία μηχανικού δεν υπάγεται στην άλλες κατηγορίες του ν696 (μελέτη/επίβλεψη/παραλαβή/εκτίμηση Συγκοινωνιακών, Υδραυλικών και Κτιριακών Έργων καθώς και Τοπογραφικών, Κτηματογραφικών και Χαρτογραφικών Εργασιών)

Το άρθρο αυτό λοιπόν ορίζει ελάχιστη αμοιβή 500λ (αυτό δεν το κατήργησε ο Ν3919, το 5000λ κατήργησε)

 

Επίσης ο Ν3919 άλλαξε το άρθρο 59 του από 17.7/16.8.1923 νομοθετικού διατάγματος (ΦΕΚ 228 Α') ως εξής.

 

Άρθρο 59

Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρόταση των Υπουργών Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής και Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, μετά γνώμη της Διοικούσας Επιτροπής του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, εγκρίνεται κανονισμός αμοιβών των διπλωματούχων ανώτατων σχολών μηχανικών γενικά και αρχιτεκτόνων, μελών του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος, καθώς και αυτών που ασκούν τα επαγγέλματα αυτά, βάσει ειδικών διατάξεων νόμου, εν όλω ή εν μέρει. Με τον κανονισμό αυτόν καθορίζεται η νόμιμη αμοιβή για τη μελέτη, επίβλεψη, εποπτεία ή έλεγχο και παραλαβή κάθε είδους έργων ή εγκαταστάσεων, καθώς και για κάθε είδους τεχνικές γενικά εργασίες και υπηρεσίες, όπως σχεδιαγράμματα, καταμετρήσεις, γνωμοδοτήσεις, πραγματογνωμοσύνες ή αμοιβές που καταβάλλονται σε αυτούς που μετέχουν σε αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς και στους κριτές αυτών.

Μεταξύ των ως άνω έργων περιλαμβάνονται επίσης οι τοπογραφικές και κτηματογραφικές εργασίες, καθώς και οι χωροταξικές, ρυθμιστικές, πολεοδομικές και περιβαλλοντικές μελέτες.

Η αμοιβή αυτή οφείλεται, εφόσον δεν προκύπτει έγκυρη έγγραφη συμφωνία αμοιβής.

 

Δηλαδή το ΠΔ που θα εκδοθεί θα περιλαμβάνει τα πάντα

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και τότε γιατί τόοοσα χρόνια δεν ζητούνται συμφωνητικά για ΤΑ ΠΑΝΤΑ που κάνει ένας μηχανικός? Μόνο μετά τον 39139 είναι υποχρεωτικά τα συμφωνητικά?

 

Δλδ για κάθε ΑΠΥ, με οποιαδήποτε αιτιολογία, θα γίνεται και συμφωνητικό? Το οποίο τι θα λέει? Ότι η αμοιβή που συμφωνήθηκε είναι Χ € ? Μα αφού κόβεται ΑΠΥ !

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ο 3919 αναφέρεται μόνο στις εργασίες του άρθρου 1 του Π.Δ. 696/74. Δεν αναφέρει κάτι για τα υπόλοιπα.

Edited by Thodoris4
Link to comment
Share on other sites

Λέει τιο άρθρο 1

Αρθρο 1 : Αντικείμενον

1. Αι δια του παρόντος καθοριζόμεναι αμοιβαί αποτελούν τα υποχρεωτικώς εφαρμοζόμενα κατώτατα όρια αποζημιώσεως δια την εκπόνησιν μελετών και διενέργειαν επιβλέψεων παραλαβών και εκτιμήσεων Συγκοινωνιακών, Υδραυλικών και Κτιριακών Έργων ως και Τοπογραφικών, Κτηματογραφικών και Χαρτογραφικών Εργασιών, κατά τας κατωτέρω κατηγορίας ή διακρίσεις αυτών.

Το ζητούμενο είναι αν η φράση "κατά τας κατωτέρω κατηγορίας ή διακρίσεις αυτών." εννοεί την παράγραφο 2 του άρθρου 1 ή τα υπόλοιπα άρθρα του ΠΔ696/74.

Link to comment
Share on other sites

''1.α) Η αμοιβή των μηχανικών, για την μελέτη των έργων

που αναφέρονται στο άρθρο 1 παρ. 1 του π.δ. 696/1974 (ΦΕΚ

301 Α΄), καθορίζεται ελεύθερα με έγγραφη συμφωνία των

συμβαλλομένων. Οι προβλεπόμενες στο προεδρικό διά−

ταγμα τούτο ως υποχρεωτικώς ελάχιστες αμοιβές παύουν

εφεξής να ισχύουν με αυτόν το χαρακτήρα. Τα ανωτέρω

ισχύουν αντιστοίχως και ως προς κάθε οριζόμενη από οποι−

αδήποτε διάταξη νόμου ως υποχρεωτικώς ελάχιστη αμοιβή

για εργασίες που αναφέρονται στο άρθρο 59 του ν.δ. της

17.7/16.8.1923, όπως το άρθρο αυτό αντικαθίσταται με την

παράγραφο 10 του παρόντος άρθρου.''

 

Τι μας λέει εδώ πέρα. Λέει ότι για κάθε μελέτη του άρθρου 1 του ΠΔ 696/74 κάνουμε έγγραφη συμφωνία.

Επίσης αναφέρει ότι παύουν να ισχύουν οι ελάχιστες τόσο στο Π.Δ. 696 / 74 όσο και στην παράγραφο 10 του άρθρου 7 του 3919, που αντικατέστησε το αρθρο 59 του ΦΕΚ 228 Α / 1923 και στο οποίο οι ελάχιστες πλέον γίνονται νόμιμες και με βάση αυτές λύνονται οι δικαστικές διαφορές και θεωρούνται ως βάση όχι για συμφωνητικά και συμβάσεις αλλά για λύση των διαφορών.

''Με αυτόν καθορίζεται η νόμιμη αμοιβή για τη μελέτη, επίβλε−

ψη, εποπτεία ή έλεγχο και παραλαβή κάθε είδους έργων

ή εγκαταστάσεων, καθώς και για κάθε είδους τεχνικές

γενικά εργασίες και υπηρεσίες, όπως σχεδιαγράμματα,

καταμετρήσεις, γνωμοδοτήσεις, πραγματογνωμοσύνες ή

αμοιβές που καταβάλλονται σε αυτούς που μετέχουν σε

αρχιτεκτονικούς διαγωνισμούς και στους κριτές αυτών.''

 

όπως και κάθε μελετη ''Μεταξύ των ως άνω έργων περιλαμβάνονται επίσης οι

τοπογραφικές και κτηματογραφικές εργασίες, καθώς και

οι χωροταξικές, ρυθμιστικές, πολεοδομικές και περιβαλ−

λοντικές μελέτες.''

 

Επίσης ο 3919 αναφέρεται σε συμβάσεις που κατατίθενται στο ΤΕΕ και μόνο και δεν κάνει λόγο για κάθε ΑΠΥ που κόβει ενας μηχανικός.

 

Με όλα αυτά καταλήγω ότι συμφωνητικά κάνω μόνο για κάθε εραγσία-μελέτη-επίβλεψη που εχει νομιμη και καταίθεται στο ΤΕΕ,δηλαδή βγαίνει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ. Άρα για βεβαιώσεις δε κανουμε συμφωνητικά, παρά μόνο αν θελουμε εμεις οι ίδιοι για να πληρωθούμε σε ενδεχόμενο κακόβουλο πελάτη.

 

Βεβαια ίσως κάνω λάθος και για αυτό το συζητάμε εδώ μέσα.

Edited by Thodoris4
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Thodoris4, το άρθρο 59 δεν έχει εφαρμογή ακόμα γιατί δεν βγήκε το ΠΔ που αναφέρει.

Αν έχει εφαρμογή τότε δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή κανονισμός αμοιβών, διότι αυτό λέει, πως θα βγει νέος κανονισμός αμοιβών..

Άρα μένουμε στο άρθρο 1 του ΠΔ696/74

Εκεί σου είπα γιατί εγώ νομίζω πως έχει αναφορά στο άρθρο 102. Διότι η φράση που έχω επισημάνει νομίζω πως αναφέρεται στα υπόλοιπα άρθρα του ΠΔ696/74.

Μακάρι να κάνω λάθος βέβαια...

 

Αν και τώρα που το ξαναδιαβάζω, το ίδιο λέμε.

Εσύ λες πως "συμφωνητικά κάνω μόνο για κάθε εραγσία-μελέτη-επίβλεψη που εχει νομιμη και καταίθεται στο ΤΕΕ,δηλαδή βγαίνει από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ" και εγώ λέω πως και με το άρθρο 102 βγαίνει αμοιβή μέσα από το ΤΕΕ.

Και η εργασία της βεβαίωσης ή της Τ.Ε του ν3843 ή η διαδικασία του Ν4014, έχει νόμιμη αμοιβή ανάλογη με τον χρόνο εργασίας και δεν μπορεί να είναι κατώτερη του 500λ. Και αφού όπου κατώτερη έγινε νόμιμη, η νόμιμη αμοιβή είναι 500λ.

 

Να δούμε πότε θα βγάλουμε άκρη....

Link to comment
Share on other sites

Απλά πιστεύω ότι ο 3919 αναφέρει μόνο για ότι κατατίθεται στο ΤΕΕ. Πχ βεβαιώσεις δε καταθέτουμε στο ΤΕΕ και ούτε βγάζουμε αμοιβή από το σύστημα αμοιβών. Επίσης οι νόμιμες αναφέρονται στις κρατήσεις που πρέπει να πληρωθούν στον 3919.

 

Γελοιότητες πάντως ζούμε. Και εφόσον εγω παίρνω πάνω από τη νόμιμη γιατί να κάνω συμφωνητικό γα πάνω από τη νόμιμη; Για να πληρώσω μεγαλύτερες κρατήσεις;

 

Επίσης το αρθρο 59 υπαρχει και αντικαθίσταται από τν παράγραφο 10 του 3919. Αυτό κατάλαβα εγώ.

 

Δε κάνω συμφωντηικό για κάτι που δε πάει στο ΤΕΕ ή που δε παέι σε κάποια άλλη δημόσια υπηρεσία. Για τη ΔΟΥ έχω τις ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.