Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Γελοιότητες πάντως ζούμε.

Δε κάνω συμφωντηικό για κάτι που δε πάει στο ΤΕΕ ή που δε παέι σε κάποια άλλη δημόσια υπηρεσία. Για τη ΔΟΥ έχω τις ΑΠΥ.

 

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω και θα καλυφθώ με τις 2 αυτές γραμμές. Τώρα τι κυρώσεις μπορεί να έχω και από ποιόν (αφού έχω τις ΑΠΥ μου) δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παρατήρηση:

 

Συνάδελφοι, χάνουμε την ουσία της ύπαρξης ενός συμφωνητικού - μιας σύμβασης.

Αυτό υφίσταται διότι κατοχυρώνει και τον μηχανικό και τον πελάτη του ότι, θα ολοκληρωθεί ένα "έργο" όπως έχει συμφωνηθεί!

Δηλαδή, ουσιαστικά ένα συμφωνητικό υφίσταται διότι έτσι μπορούμε να κινηθούμε "νομικά" για να ...πληρωθούμε από δύστροπους πελάτες, ή για ν' αποδείξουμε π.χ. όταν κι αν χρειαστεί ότι, αυτά συμφωνήσαμε να γίνουν κ.λπ.

 

Όλα τα άλλα είναι "μπούρδες" της Χαλιμάς!!!!

Τα συμφωνητικά (ειδικά του Ν.4014) δεν χρειάζεται να πάνε στη ΔΟΥ (αν χρειάζονταν θα το έλεγαν).

Χρειάζονται να πάνε στο ΤΕΕ (όταν μας το πουν κι αν το πουν ποτέ, θα τα στείλουμε).

Αλλάζουμε πάνω τους την ημερομηνία όποτε θέλουμε και είμαστε και νόμιμοι.

Προσέχουμε να μην κόψουμε σε προηγούμενη ημερομηνία εξοφλητική απόδειξη της εργασίας μας (αλλά ακόμα και τότε βάζουμε μια ημερομηνία πριν).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημερα!Εχω μια περιπτωση που πρεπει να δοσω βεβαιωση και τα ποσοστα ιδιοκτησιας για τους τρεις συνιδιοκτητες εχουν ως εξης : ο Α έχει 25%πληρη κυριοτητα και 25% ψιλη, ο Β έχει 25%πληρη και 25% επικαρπια και ο Γ έχει 25% πληρη κυριοτητα.Το ερωτημα φυσικα ειναι τι ποσοστα θα βάλω οταν δηλωνω τους ιδιοκτητες.Αυτα που σας έγραψα θα τα γραψω οποσδηποτε στη τεχνικη έκθεση.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρηση:

 

Συνάδελφοι, χάνουμε την ουσία της ύπαρξης ενός συμφωνητικού - μιας σύμβασης.

Αυτό υφίσταται διότι κατοχυρώνει και τον μηχανικό και τον πελάτη του ότι, θα ολοκληρωθεί ένα "έργο" όπως έχει συμφωνηθεί!

Δηλαδή, ουσιαστικά ένα συμφωνητικό υφίσταται διότι έτσι μπορούμε να κινηθούμε "νομικά" για να ...πληρωθούμε από δύστροπους πελάτες, ή για ν' αποδείξουμε π.χ. όταν κι αν χρειαστεί ότι, αυτά συμφωνήσαμε να γίνουν κ.λπ.

 

Όλα τα άλλα είναι "μπούρδες" της Χαλιμάς!!!!

Τα συμφωνητικά (ειδικά του Ν.4014) δεν χρειάζεται να πάνε στη ΔΟΥ (αν χρειάζονταν θα το έλεγαν).

Χρειάζονται να πάνε στο ΤΕΕ (όταν μας το πουν κι αν το πουν ποτέ, θα τα στείλουμε).

Αλλάζουμε πάνω τους την ημερομηνία όποτε θέλουμε και είμαστε και νόμιμοι.

Προσέχουμε να μην κόψουμε σε προηγούμενη ημερομηνία εξοφλητική απόδειξη της εργασίας μας (αλλά ακόμα και τότε βάζουμε μια ημερομηνία πριν).

Τραγικά σωστό το μήνυμα.

Το συμφωνητικό έχει την ουσία να διασφαλίσει τον πελάτη και τον μηχανικό, ότι ο μεν πρώτος θα κάνει τη δουλειά του ο δε δεύτερος θα πληρωθεί.

Για ότι περνάει μέσα από το σύστημα του ΤΕΕ, υπάρχει λογική του συμφωνητικού για αμοιβές διαφορετικές της νόμιμης. Κάπου μέσα στον 3919 αναφέρει: (σε ελεύθερη μετάφραση)

"Άμα δεν υπάρχει συμφωνητικό, τότε θεωρούμε τη νόμιμη ως συμφωνηθείσα."

Από τη διατύπωση αυτή καταλαβαίνουμε ότι το συμφωνητικό δεν είναι απαραίτητο.

 

Αυτά κατά τη γνώμη μου, έτσι θα κινηθώ εγώ.

Δεν πρόκειται να στείλω στο ΤΕΕ την σύμβαση έργου με εταιρεία που εργάζομαι (μπλοκάκι),

δεν πρόκειται να κάνω συμφωνητικό για βεβαίωση,

δεν πρόκειται να κάνω συμφωνητικό για τον 4014 άμα πάρω τη νόμιμη.

 

Θα κάνω συμφωνητικό μόνο εκεί που κάνω έκπτωση επί την νόμιμης.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια...

Θελω αφου τακτοποιησω με 4014 ενα διαμερισμα αυτο να μεταβιβαστει.

Ο συμβολαιογραφος χρησιμοποιει το εγγραφο οριστικης υπαγωγης απο το συστημα ή εκδιδω και βεβαιωση?

Link to comment
Share on other sites

εκδιδεις και βεβαιωση οτι εχεις ολα τα στοιχεια νομιμοποιησης στην διαθεση σου....

 

 

 

αλλο η βεβαιωση του Α/Α απο 4014

και αλλο η βεβαιωση εμταβιβασης.....

 

μπορει αυτος ναχε κανει και με 3843 καποια η με αλλους νομους

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, με όλο το θάρρος, που λένε, ξαναποστάρω ερώτημα γιατί έπεσε πάνω σε ζωηρή κουβέντα, και μήπως παράπεσε!... ;)

 

Περίπτωση εκτός σχεδίου αδόμητου αγροτεμάχιου, για το οποίο ο ιδιοκτήτης δεν έχει συμβόλαιο, και είναι να γίνει μεταβίβαση. Ο συμβολαιογράφος σημειώνει ότι πρόκειται για περίπτωση "έκτακτης χρησικτησίας" και προχωρεί στην πράξη. Το πρόβλημά είναι ότι η αυτοματοποιημένη βεβαίωση μηχανικού που βγάζει το σύστημα του ΤΕΕ αναφέρει ότι "μου επιδόθηκαν τίτλοι ιδιοτησίας", οι οποίοι προφανώς δεν υπάρχουν και ούτε μου επιδόθηκαν.

  • μία αναφορά περί χρησικτησίας στην Περιγραφή της δήλωσης πιστεύετε ότι με καλύπτει; Δηλαδή στα Βασικά Στοιχεία να περιγράφω "Βεβαίωση Μεταβίβασης Αδόμητου Αγροτεμαχίου ΤΑΔΕ, που αποκτήθηκε με το δικαίωμα της έκτακτη χρησικτησίας", ώστε να εκτυπωθεί και στη δήλωση (η οποία θα εξακολουθεί να αναφέρει όμως ότι μου επιδόθηκαν Τίτλοι Ιδιοκτησίας).
  • Εναλλακτικά, μπορώ να κάνω την καταχώρηση της δήλωσης μέσω του συστήματος και να πάρω αριθμό πρωτοκόλλου, αλλά αντί για την αυτοματοποιημένη που βγάζει από την καρτέλα "Πρόσθετα Στοιχεία", να δώσω δική μου βεβαίωση, με την αντίστοιχη φρασεολογία περί χρησικτησίας ή πλέον πρέπει υποχρεωτικά αυτήν του συστήματος και μόνο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα γρήγορη!Μετά την πάροδο των 2 μηνών ξανακάνουμε από την αρχή καινούρια βεβαίωση για την ίδια ιδιοκτησία με 0 αμοιβή και στα πρόσθετα στοιχεία απλά αναφέρουμε ότι έχει παρέλθει το δίμηνο?Έχει κάνει κανείς συνάδελφος κάτι αντίστοιχο?

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρουσα ερώτηση aleop

 

και εγώ περιμένω μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι περισσότερο

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.