Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Inzaghi

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών

Recommended Posts

Μια ερωτησούλα γρήγορη!Μετά την πάροδο των 2 μηνών ξανακάνουμε από την αρχή καινούρια βεβαίωση για την ίδια ιδιοκτησία με 0 αμοιβή και στα πρόσθετα στοιχεία απλά αναφέρουμε ότι έχει παρέλθει το δίμηνο?Έχει κάνει κανείς συνάδελφος κάτι αντίστοιχο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ενδιαφέρουσα ερώτηση aleop

 

και εγώ περιμένω μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι περισσότερο

Edited by myri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βεβαίωση για ένα διαμέρισμα που στα σχέδια της αδείας είναι 2 διαμερίσματα και χωρίς να γίνει ενημέρωση φακέλου φυσικά έχει γίνει ένα??

Δεν έχουμε υπέρβαση ούτε κάλυψης ούτε δόμησης ούτε ύψους!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω σε οικόπεδο που υπάρχει κατασκευή από λαμαρίνες για την προστασία ξυλείας μικρού ύψους μπορεί να δωθεί βεβαίωση περί αδομήτου?

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ερωτησούλα γρήγορη!Μετά την πάροδο των 2 μηνών ξανακάνουμε από την αρχή καινούρια βεβαίωση για την ίδια ιδιοκτησία με 0 αμοιβή και στα πρόσθετα στοιχεία απλά αναφέρουμε ότι έχει παρέλθει το δίμηνο?Έχει κάνει κανείς συνάδελφος κάτι αντίστοιχο?

 

Κακό είναι δηλαδή να εκτυπώσουμε ξανά την βεβαίωση, να διορθώσουμε την ημερομηνία χειρόγραφα (με την σφραγίδα μας δίπλα) και να την δώσουμε στον συμβολαιογράφο??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια ερωτησούλα γρήγορη!Μετά την πάροδο των 2 μηνών ξανακάνουμε από την αρχή καινούρια βεβαίωση για την ίδια ιδιοκτησία με 0 αμοιβή και στα πρόσθετα στοιχεία απλά αναφέρουμε ότι έχει παρέλθει το δίμηνο?Έχει κάνει κανείς συνάδελφος κάτι αντίστοιχο?

κανεις μια νεα εργασια

πρεπει να κανεις αυτοψια

και να αναλαβεις την ευθυνη ως μηχανικος οτι στους 2 μηνες δεν εγιναν παρανομιες

 

ουτε να διορθωσεις χειρογραφα ημερομηνιες πρεπει (δεν νομιζω οτι γινεται αποδεκτη)

ουτε απλά αναφέρουμε ότι έχει παρέλθει το δίμηνο

 

η αμοιβη σου ειναι ελευθερη βαλε 0 δεν μπορει κανεις να σου πει τιποτα

 

Βεβαίωση για ένα διαμέρισμα που στα σχέδια της αδείας είναι 2 διαμερίσματα και χωρίς να γίνει ενημέρωση φακέλου φυσικά έχει γίνει ένα??

Δεν έχουμε υπέρβαση ούτε κάλυψης ούτε δόμησης ούτε ύψους!

 

 

δεν νομιζω οτι μπορεις

πρεπει να εκδοσεις 2 βεβαιωσεις για τα 2 διαμερισματα

Edited by myri
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κακό είναι δηλαδή να εκτυπώσουμε ξανά την βεβαίωση, να διορθώσουμε την ημερομηνία χειρόγραφα (με την σφραγίδα μας δίπλα) και να την δώσουμε στον συμβολαιογράφο??

Αυτό ας το κάνει ο ιδιοκτήτης ή ο συμβολαιογράφος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κακό είναι δηλαδή να εκτυπώσουμε ξανά την βεβαίωση, να διορθώσουμε την ημερομηνία χειρόγραφα (με την σφραγίδα μας δίπλα) και να την δώσουμε στον συμβολαιογράφο??

 

Έχω την γνώμη

ότι ούτε υπογραφή μηχανικού δεν χρειάζεται στην βεβαίωση

ούτε διορθώσεις μπορούν να γίνονται

 

και αυτό γιατί αποτελούν δημόσια έγγραφα

 

(απλώς οι συμβ/φοι πρέπει να αναφέρουν τον κωδικό που φαίνεται στην βεβαίωση- όλα τα άλλα μηχανικός και κλπ φαίνονται από τον κωδικό μέσω του συστήματος εκτύπωσης ΤΕΕ)

 

Αυτό ας το κάνει ο ιδιοκτήτης ή ο συμβολαιογράφος

 

Δεν πρόκειται να το κάνουν (πιστεύω ότι και αυτοί τα θεωρούν δημόσια έγγραφα με τον τρόπο που απεικονίζονται όπως εκτυπώνονται ΥΠΕΚΑ κλπ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρω περιπτωση που έγινε χειρόγραφη διόρθωση στην βεβαίωση διότι δηλώθηκε λάθος δήμος κατά τον γεωγραφικό εντοπισμό.

Λογικά το συμβόλαιο έχει γίνει και δεν ζητήθηκε από τον μηχανικό νέα βεβαίωση...προς το παρόν.

Βέβαια δεν είναι το ίδιο ακριβώς με το να παρέλθει το 2μηνο αλλά κι εμένα η απορία μου είναι, αν βγάλεις καινούργια βεβαίωση παίρνει καινούργιο "μοναδικό" αριθμό το ακίνητο;

τότε πως ειναι μοναδικός;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ν 4030 άρθρο 50

 

16. Οι βεβαιώσεις των μηχανικών που προβλέπονται

στο άρθρο 23 παρ. 4 του ν. 4014/2011 έχουν ισχύ δύο (2)

μηνών.

Οι παραπάνω βεβαιώσεις πριν τη σύνταξη των

συμβολαίων υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Τεχνικό Επι-

μελητήριο Ελλάδος και λαμβάνουν μοναδικό αριθμό,

που αφορά το ακίνητο. Στα συμβόλαια προσαρτάται η

βεβαίωση και ο μοναδικός αριθμός του ακινήτου.

 

Η βεβαίωση παίρνει μοναδικό αριθμό και όχι το ακίνητο

Edited by ΚΑΝΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.