Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Σε 3οροφή πολυκατοικία που ανήκει σε γονείς και παιδιά, αποφασίστηκε όταν χτίστηκε το 1984 να ΜΗΝ βάλουν ασανσέρ - ενώ αναφέρεται στα σχέδια - και να προσαρτήσουν τον χώρο στα διαμερίσματά τους.

Τί κάνουμε;;; θα μπορούσα να πατήσω πάνω σε αυτή την ερωταπάντηση του ΥΠΕΚΑ;

 

1) Μπορεί να χορηγηθεί η βεβαίωση μηχανικού της παρ. 4 του άρθρου 23 του ν. 4014/11 στην περίπτωση μεταβίβασης διαμερίσματος πολυκατοικίας, στο οποίο δεν υπάρχει η παραμικρή παράβαση, πλην όμως διαπιστώνονται παραβάσεις στον ακάλυπτο χώρο του ακινήτου ή στα κοινόχρηστα τμήματα του κτιρίου ;

Ο έλεγχος αφορά τα βασικά πολεοδομικά μεγέθη, δηλ. κάλυψη, δόμηση, ύψος της αυτοτελούς ιδιοκτησίας, που μεταβιβάζεται και όχι τα κοινόχρηστα και κοινόκτητα μέρη του κτιρίου ή του ακινήτου.

 

 

Αν και τώρα που το σκέφτομαι, είναι υπέρβαση δόμησης αυτό κανονικά...

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κτίριο με α και β φάση 1337/83 αλλά πλέον εντός σχεδίου μπορεί να μεταβιβαστεί;

αν όχι χωρίς γ φάση, έχει κάνει κανείς την διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Σε 3οροφή πολυκατοικία που ανήκει σε γονείς και παιδιά, αποφασίστηκε όταν χτίστηκε το 1984 να ΜΗΝ βάλουν ασανσέρ - ενώ αναφέρεται στα σχέδια - και να προσαρτήσουν τον χώρο στα διαμερίσματά τους.

μην αφήσεις κανένα περιθώριο συζήτησης

ούτε νομίζω να βγαινει τόσο εξωφρενικό το πρόστιμο με τον Ν. 4014

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όχι, αλλά ήθελα να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα με δεδομένο πως ξέρω πως ζορίζονται οικονομικά. Εκτός του ότι μετά πας για έγγραφες συναινέσεις των υπολοίπων κλπ - άσχετα αν δε θα αρνηθούν και οι υπόλοιποι.

 

Και βέβαια δεν έχω καν ασχοληθεί με την περίπτωση του αν επιτρέπεται βάσει κτιριοδομικού 3οροφη πολυκατοικία να ΜΗΝ έχει ασανσέρ - που δε θα επιτρέπεται.

Edited by Christos
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά, τώρα ισχυουν ( κτηριοδομικός)

ΑΡΘΡΟΝ-29

ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΕΣ.

1.1. Σε κάθε νέο κτίριο όταν το δάπεδο ορόφου ή τμήματος ορόφου έχει διαφορά στάθμης μεγαλύτερη από 9μ. απ'την οριστική επιφάνεια του περιβάλλοντος εδάφους στη θέση από την οποία γίνεται η προσπέλαση στον υπόψη όροφο, επιβάλλεται η εγκατάσταση ενός τουλάχιστο ανελκυστήρα προσώπων με την επιφύλαξη της παρ.5 του άρθ.29 του Ν-1577/85 (ΓΟΚ).

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Υπάρχει κανείς που να έχει δώσει βεβαίωση σε χώρο της πυλωτής είτε με αποκλειστική χρήση από συμβόλαιο είτε χωρίς , που τακτοποιήθηκε με 3843? μπορούμε να δίνουμε βεβαιώσεις για τέτοιους χώρους?

 

2) Για ένα τέτοιο χώρο ο συμβολαιογράφος μπορεί να κάνει σύσταση?

 

Τα παραπάνω δεν έχουν διευκρινιστεί από πουθενά.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να υπάρξει πρόβλημα εφόσον πρόκειται για κατασκευή χρήση της παρ.2 , άρθρ. 23, Κεφ Β', περίπτωση ε) ?

Θυμίζω ότι για πυλωτες ο 3843 τακτοποιούσε χωρίς συναίνεση και εφόσον τακτοποιήθηκαν, . . . , μεταβιβάζονται . . .

 

Κάτι άλλο: άρθρο 23 παρ.1. : '''Από τη δημοσίευση του παρόντος είναι άκυρη . . . . . . . . . . Στην παραπάνω απαγόρευση εμπίμτει και η εισφορά ακινήτου σε εταιρεία.''

 

Τι εννοεί εδώ ο ποιητής? Σε υποθηκευμένα σπίτια μπορεί να δοθεί βεβαίωση για πώληση?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

κτίριο με α και β φάση 1337/83 αλλά πλέον εντός σχεδίου μπορεί να μεταβιβαστεί;

αν όχι χωρίς γ φάση, έχει κάνει κανείς την διαδικασία;

???????????? κανεις???????

Link to comment
Share on other sites

άρθρ. 23 παρ.2 περ. δ)

 

Πρέπει να ψάξουμε και στα άρθρ. 15, 16, 17, 20, 21 του Ν.1337/1983.

 

Λογικά με α' & β' φάση μεταβιβάζεις, αφού εξαιρέθηκε της καταδάφισης

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην κοινότητα!

 

Καλή δύναμη, πακέτο με πολύ υπομονή και επιμονή μας εύχομαι.

Ελπίζω να είμαι στο σωστό topic γιατί έχω μια ερώτηση που αφορά το περιεχόμενο της βεβαίωσης μηχανικού. Η περίπτωση μου έχει ως εξής:

Τεμάχιο εκτός σχεδίου, εντός ΖΟΕ.

1. Συμβολαιογραφική πράξη (μάλλον του 1990 - προκύπτει από τα συμφραζόμενα αλλά θα το ψάξω περαιτέρω), με την οποία γίνεται σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας.

2. Συμβολαιογραφική πράξη του 2004 που γίνεται σύσταση περαιτέρω κάθετης ιδιοκτησίας (?) και η οποία μεταγράφεται νόμιμα στο υποθηκοφυλακείο.

Ο πελάτης μου κατέχει ένα ποσοστό περίπου 35% το οποίο και θέλει να μεταβιβάσει χωρίς να έχει κτίσει τίποτα. Ο άλλος συνιδιοκτήτης έχει κτίσει.

Ποιό θα είναι το περιεχόμενο της βεβαίωσης που θα δώσω?

Αφενός δεν μπορώ να δώσω βεβαίωση για αδόμητο, αφετέρου δεν υπάρχει υφιστάμενη κάθετη ιδιοκτησία για την οποία να αναφέρω οτί δεν υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Η απάντηση μου ήρθε τηλεφωνικά από το ΤΕΕ και μου είπαν ότι θα δώσω βεβαίωση για αδόμητο. Γραπτώς την απάντηση τους δεν μπορώ να την έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.