Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Ενημερωτικά: μετά από αδυναμία απάντησης τόσο του ΤΕΕ όσο και του Συλλόγου των συμβολαιογράφων, αποφασίσαμε, σε συνεννόηση με τον συμβολαιογράφο, να εκτυπώσω κανονικά τη βεβαίωσημε τους αριθμούς, το bar code κλπ, και να διαγράψω το

 

"4. Τίτλοι ιδιοκτησίας"

 

και να γράψω χειρόγραφα στη θέση του

 

"το αγροτεμάχιο αποκτήθηκε, κατά δήλωσή του ιδιοκτήτη, με το δικαίωμα της έκτακτης χρησικτησίας",

 

συμπληρώνοντας δίπλα σφραγίδα και υπογραφή στο χειρόγραφο σημείωμα.

 

Φυσικά στην τεχνική έκθεση της δήλωσης γράφω αναλυτικά τα πάντα. Επειδή πρέπει να γίνει κι η δουλειά και μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο...

 

Στην τεχνική έκθεση γράψε ότι θέλεις. Δεν νομίζω όμως ότι πρέπει να επέμβεις και στο έντυπο του συστήματος, άσχετα αυτό τι λέει (που δεν λέει τίποτα δηλαδή).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πρόσφατα μου ζήτησε ιδιοκτήτης να του εκδώσω βεβαίωση για διαμέρισμα 186 τμ σε πολυκατοικία του 58΄

μου παρέδωσε συμβόλαια, σύσταση, κανονισμό πολυκατοικίας, στέλεγχος αδείας του 58 και απόσπασμα κάτοψης ορόφου του 58' που χρησιμοποιήθηκε για το συμβόλαιο.

Κατά την αυτοψία διαπιστώθηκε πως το διαμέρισμα ταυτιζόταν με τη κάτοψη.

Έως εδώ καλά.

Αιτήθηκα λοιιπόν τα εγκεκριμένα σχέδια από την πολεοδομία για να σιγουρευτώ πως η κάτοψη ήταν αντίγραφο της αδείας (αυτό που είχα δεν είχε σφραγίδα)

Δυστυχώς όμως η κάτοψη που έιχα δεν ήταν της αδείας. Στην κάτοψη αντί να δω 5 διαμερίσματα είδα 12 μικρά γραφεία αποθήκες και κοινόχρηστους διαδρόμους.

Οπότε βεβαίωση δεν του έδωσα, φυσικά.

Ο ιδιοκτήτης μόλις συνήλθε από το σοκ, αποφάσισε πως θέλει να το νομιμοποιήσει με άδεια.

 

1.Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να με βοηθήσει κανείς για το αν μπορεί να βγάλει από μόνος του άδεια ή πρέπει να βγεί άδεια για όλο τον όροφο ή όλη την πουκατοικία;

2.Μπορεί να πάει απευθείας σε άδεια ή πρέπει να το δηλώσει πρώτα με το 4014/11;

(Υπενθυμίζω πως η σύσταση του 59' συμβαδίζει με την υφιστάμενη κατάσταση και όχι αυτή της αδείας.)

Ευχαριστώ

Edited by william
Link to comment
Share on other sites

  1. νομίζω πως μπορεί να βγάλει για τον όροφο
  2. συμφέρει πρώτα με το 4014/11 για να μην πηρώσει πρόστιμο ανεγερσης και διατήρησης, αλλά μονο παράβολο

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση ξενυχτισμενου συναδελφου σας... :mrgreen:

Περιπτωση διαμερισματων κολλητων του ιδιου ιδιοκτητη τα οποια πανε προς πωληση αλλα κατα την αυτοψια διαπιστωθηκε οτι το σαλονι του ενος προσαρτηθηκε στο αλλο...

Η αυτοψια εγινε εστω 20.1.2012, με φωτογραφιες της ιδιας ημερομηνιας...

Περναει μια ΕΕΜΚ με πρωτοκολλο 25.1.2012 και προσαρταται το σαλονι στο αλλο διαμερισμα...

 

Η βεβαιωση μου μπορει να εχει ημερομηνια αυτοψιας 20.1.2012 αλλα να γινεται ειδικη μνεια στα σχολια η στα προσθετα στοιχεια οτι κατοπιν της ημερομηνιας αυτοψιας και για την εκδοση της βεβαιωσης ακολουθησε ΕΕΜκ εσωτερικων διαρρυθμισεων με ταδε πρωτοκολλο και ταδε ημερομηνια?

 

Σε ενα παρομοιο προσφατα που εξεδωσα, το εκανα ετσι, μιας και ειχα φωτογραφιες αυτης της ημερομηνιας αλλα ανεφερα στα σχολια το παραπανω με την ΕΕΜΚ κι ας ηταν μεταγενεστερης ημερομηνιας...

Εξαλλου στο συστημα φαινεται ποτε εκδοθηκε η βεβαιωση και ειναι μετα και την ημερομηνια αυτοψιας αλλα και την ημερομηνια της ΕΕΜΚ...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ το ψάχνεις αδερφέ! Η ουσία είναι ότι η βεβαίωση σου είναι καθολα σωστή και νόμιμη και κανεις δεν μπορεί να σου πει τίποτα. 5 μέρες πριν η 5 μέρες μετα, δεν αλλάζει τίποτα. Παρόλα αυτά, ακόμα και να βρεθεί σχιζοφρενης που να το ψάξει, εσυ είσαι απόλυτα καλυμμενος απο την ημερομηνία της βεβαίωσης.

Αν θέλεις τη γνώμη μου, κακώς η πολεοδομία σου επιτρέπει αλλαγή διαμερισματωσης χωρίς κανονική άδεια (απαιτείται πχ νέα παθητική, νέα κατανομή δαπανων και αρχιτεκτονικά τουλάχιστον) αλλα αυτο είναι άλλο καπέλο και άσχετο με τη βεβαίωση σου.

 

Υ.Γ.

Βρε συ αθεοφοβε, στις 6.00 το πρωί, ξημερώματα Σαββάτου, απασχολεις το μυαλό σου με βεβαιώσεις; Πες μου που και τι επινες χτες το βράδυ να το αποφεύγω! :smile:

Edited by Makiaveli
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχάριστώ Myri.

Από ότι κατάλαβα με το τελευταίω σχέδιο νόμου (όπως τροποποιήθηκε τις τελευταίες ημέρες), συμφέρει να το τακτοποιήσει τώρα με ένα 500ικο (μόλις δημοσιευτεί το νέο φεκ), να γίνει η γονική παροχή, και αν ύστερα συμφωνίσουν με τους γείτονες να πάνε όλοι μαζί σε έκδοση αδείας εφόσον το επιθυμούν. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να δώσω βεβαίωση για ακίνητο στο οποίο παρατήρησα απόκλιση ύψους σε σχέση με τα σχέδια της ΟΑ της τάξης των 10 εκ. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει ποιο είναι το περιθώριο, σε ποσοστό, κατασκευαστικού σφάλματος?

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.

Βρε συ αθεοφοβε, στις 6.00 το πρωί, ξημερώματα Σαββάτου, απασχολεις το μυαλό σου με βεβαιώσεις; Πες μου που και τι επινες χτες το βράδυ να το αποφεύγω! :smile:

2 βοτκες καναν τη δουλεια συναδελφε.... Μια absolut και μια wyborowa... ειδικα η τελευταια με ξετιναξε!

Οπως και να εχει, με απασχολουσε το θεμα και απο πιο πριν, μιας και χτες εβγαλα βεβαιωση για ενα διαμερισμα με ημερομηνια αυτοψιας στις 20.1.2012 κατα την οποια ομως διαπιστωσα οτι χρειαζοταν μια ΕΕΜΚ, την οποια και πηρα στις 25.1.2012 απο την οικεια Πολεοδομια... Οποτε θεωρειται δεδομενο οτι και λογω ημερομηνιων δεν με "επαιρνε" να μου εδιναν ολα τα στοιχεια, μαζι και την ΕΕΜΚ κατα την ημερομηνια αυτοψιας, οταν και δηλωνω οτι μου παραδοθηκαν τα ταδε στοιχεια...

Απο την αλλη, μαζι με τη βεβαιωση, δινω και το 5σελιδο της δηλωσης, οπου εκει φαινεται και ποτε ειναι η ημερομηνια δημιουργιας και η ημερομηνια ολοκληρωμενης υπαγωγης....

Οι οποιες και ειναι κατοπιν της ημερομηνιας της εκδοσης της ΕΕΜΚ, οποτε ειμαι καλυμμενος...

 

Εξαλλου αν το ακινητο εχει αυθαιρεσιες οι οποιες ενταχθουν στο Νομο προς τακτοποιηση, αυτο θα γινει κατοπιν ημερομηνιας αυτοψιας, οταν και κατα τη διαρκεια αυτης ανευρεθησαν οι παρανομιες...

 

Οσον αφορα την αλλαγη διαμερισματωσης κλπ που λες, η Πολεοδομια Θεσσαλονικης εχει την εξης αποψη...

Αν οι αλλαγες αυτες εχουν γινει κατα το χρονο ισχυος της ΟΑ και υπαρχουν συμβολαια που εγιναν με την πραγματικη κατασταση και οχι με αυτη των σχεδιων, τοτε περναει τις ΕΕΜΚ αμεσως, γιατι και τα εμβαδα και τα χιλιοστα ειχαν βγει προ πολλου για την πραγματικη κατασταση....

Αν οι αλλαγες γινονται τωρα, τα περναει αλλα μετα ακολουθει συμβολαιογραφικη πραξη που αλλαζει τα χιλιοστα του καθε διαμερισματος...

 

Και νομιζω βοηθαει πολυ η ΕΕΜΚ να ξεφυγουμε απο καποιες δυσκολες καταστασεις εκδοσης ΟΑ...

Link to comment
Share on other sites

@gtho

Η βεβαίωση που θα εκδοθεί μιλάει για αποκλίσεις έως 2% των διαστάσεων, αναφέρεται όμως σε οριζόντιες.

Αν το θεωρήσεις και για το ύψος μάλλον δε σε καλύπτει.

On the record προτείνω να προχωρήσεις σε ρύθμιση.

Οff the record εφόσον δεν έχουν άλλες αυθαιρεσίες, προτείνω να το κάνεις γαργάρα, γιατί

1. αν δεν το κάνεις εσύ θα βρουν άλλον να το κάνει

2. σιγά το πράγμα

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

@gtho

Η βεβαίωση που θα εκδοθεί μιλάει για αποκλίσεις έως 2% των διαστάσεων, αναφέρεται όμως σε οριζόντιες.

Αν το θεωρήσεις και για το ύψος μάλλον δε σε καλύπτει.

On the record προτείνω να προχωρήσεις σε ρύθμιση.

Οff the record εφόσον δεν έχουν άλλες αυθαιρεσίες, προτείνω να το κάνεις γαργάρα, γιατί

1. αν δεν το κάνεις εσύ θα βρουν άλλον να το κάνει

2. σιγά το πράγμα

 

σε ευχαριστώ sagiasd, έχεις δίκιο.... αν δεν υπάρχουν και άλλες παρανομίες είναι λίγο υπερβολή να πληρώσουν ένα παράβολο μόνο γι αυτην την μικρή διαφορα στο υψος! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.