Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Σε ευχάριστώ Myri.

Από ότι κατάλαβα με το τελευταίω σχέδιο νόμου (όπως τροποποιήθηκε τις τελευταίες ημέρες), συμφέρει να το τακτοποιήσει τώρα με ένα 500ικο (μόλις δημοσιευτεί το νέο φεκ), να γίνει η γονική παροχή, και αν ύστερα συμφωνίσουν με τους γείτονες να πάνε όλοι μαζί σε έκδοση αδείας εφόσον το επιθυμούν. Σωστά;

νομίζω πως αν δεν εκδοθεί άδεια δεν μπορείς να κάνεις τη γονική παροχή

Καλησπέρα. Θέλω να δώσω βεβαίωση για ακίνητο στο οποίο παρατήρησα απόκλιση ύψους σε σχέση με τα σχέδια της ΟΑ της τάξης των 10 εκ. Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να μου πει ποιο είναι το περιθώριο, σε ποσοστό, κατασκευαστικού σφάλματος?

@gtho

Η βεβαίωση που θα εκδοθεί μιλάει για αποκλίσεις έως 2% των διαστάσεων, αναφέρεται όμως σε οριζόντιες.

νομίζω πως η προσκόλληση στο 'οριζόντιες' είναι υπερβολή

αν είναι κάτω από το 2% δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Myri, η παραπάνω απορία μου προέκυψε ύστερα από την παρακάτω τροποποίηση στο σχέδιο νόμου

Αρθρο 50 παρ 7

"...Η διαφορετική

διαμερισμάτωση ορόφου από αυτήν που προβλέπεται

στα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας, που έ-

χουν επιφέρει τροποποίηση των μηχανολογικών εγκα-

ταστάσεων υπάγεται στην κατηγορία 13 του πίνακα του

Παραρτήματος του ν. 4014/2011 και ως ειδικό πρόστιμο

καταβάλλεται εφάπαξ, εντός της προθεσμίας της πρώ-

της δόσης, το ποσό των 500 ευρώ και δεν καταβάλλεται

παράβολο".

Δηλαδή τι θα γίνει στην περίπτωση ορόφου πολυκατοικίας με 6 διαμερίσματα αντί για 12;

 

1. Γίνεται μια αίτηση από όλους τους ιδιοκτήτες και πληρώνουν εφάπαξ πρόστιμο 500€;

ή

2. Γίνεται μια αίτηση ανά μια οριζόντια ιδιοκτησία όπως αυτή είναι στη σύσταση και πληρώνει 500 € η κάθε αίτηση;

 

Και αν θέλουν να γίνει νομιμοποίηση με άδεια, θα πληρωθεί παράβολο 500€ και έκδοση αδείας σε τριετία, για τον ένα ιδιοκτήτη ή για όλες τις οριζόντιες ιδιοκτησίες;

 

Στην περίπτωση πληρωμής προστίμου η χορήγηση βεβαίωσης δεν θα είναι νόμιμη;

Link to comment
Share on other sites

Κατά τ' άλλα νόμιμο κτίσμα οριακά τοποθετημένο (στην οικ. άδεια) ακριβώς πάνω στην απόσταση Δ από την μια πλευρά του, έχει μετακινηθεί κατά 7 εκ. εντός Δ.

Προφανώς από λάθος χάραξη ή πάνω στην κατασκευή (γιατί δεν υφίσταται άλλος λόγος μια και από την άλλη πλευρά του έχει αρκετά μεγαλύτερη απόσταση από Δ από το αντίστοιχο όριο, η οποία αυξήθηκε κιόλας λόγω της μετακίνησης).

 

Θα το δηλώνατε?

Μήπως είναι υπερβολή?

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

εχω βοηθητικους χωρους που συνολικα στα σχεδια ειναι 60 τ.μ (8*7,5) βαση αδειας.....εξωτερικα δεν εχει διαφορα ειναι (8*7,6) μεσα στο 2%....αλλα ο κατασκευαστης εχει ακουμπησει την μια μερια πανω στην παλια μαντρα και ετσι εσωτερικα αντι να ειναι 7,1 ειναι 7,4 επειδη γλυτωσε να κανει πισω τον τοιχο (φαινεται οτι εχει γινει ετσι γιατι το πισω δοκαρι ολο το πλατος του ειναι μεσα στην αποθηκη)

στα συνολικα τ.μ ειναι μεσα στις ανοχες στα καθαρα εσωτερικα οχι

 

ακουω αποψεις...

 

υγ τα εσωτερικα δεν ξερω πως τα γραψανε 38 και 22 αλλα απο τα 38 εχουν κανει με νομο τριτση τα 33 ουτε τοτε μετρουσανε οι τοιχοι?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

εφόσοσν το περιγραμμα είναι οκ, δεν νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα

ουσιαστικά λες πως δεν έφταξαν τον εξωτερικό τοίχο, διότι 'βολεύτικαν' με την μεσοτοιχεία

Link to comment
Share on other sites

ναι παλια μαντρα 50 εκ παχος...το καλο ειναι οτι και οι 2 ιδιοκτησιες ειναι του ιδιου.....ειχε κανει 33 τ.μ με τριτση και τωρα κανουμε και το υπολοιπο με 4014...το μοναδικο που μουκανε καπως ειναι οτι το συμβολαιο αναφερει 38 τ.μ το ενα και με τριτση πηγαν 33 τ.μ !!

Link to comment
Share on other sites

Σε κατοικία/διαμέρισμα, το οποίο ανήκει σε συγκρότημα κατοικιών σε οικόπεδο εντός οικισμού στο οποίο είχε γίνει κατάτμηση και χωρίστηκε σε πολλά μικρότερα οικόπεδα, θέλω να δώσω βεβαίωση.

Στην κάτοψη δεν υπάρχει αρίθμηση των διαμερισμάτων.

 

1. Προκύπτει κάποιο θέμα με την κατάτμηση; Πρέπει να την αναφέρω στα σχόλια;

 

2. Στο γεωγραφικό εντοπισμό θα δε΄ξω ότι μου φέρει ως τοπογραφικό ο τοπογράφος ή μόνο το συγκεκριμένο οικόπεδο από τα υπόλοιπα;

 

3. Βάζω τιμή ζώνης στο σύστημα;

 

4. Στην περιγραφή θα σημειώσω την αρίθμηση της οριζόντιας ιδιοκτησίας, άσχετα αν φαίνεται ή όχι στην κάτοψη;

 

5. Το τοπογραφικό επισυνάτπεται στο συμβόλαιο κι εγώ δεν θα κάνω αναφορά για αυτό στη βεβαίωση που θα δώσω;

Link to comment
Share on other sites

Γρηγορη επειγουσα απορια....

3οροφο του 97.... Θελουμε να κανουμε δωρεα διαμερισοα τελευταιου οροφου....

Ολα καλα με δομηση και καλυψη και παμε να μετρησουμε το υψος...

Ισογειο-1ος-2ος-3ος μου δινουν ενα ΚΑΘΑΡΟ 2,80μ απο το μαρμαρο κατω ως το σοβα της πλακας πανω...

 

Το σχεδιο της τομης δινει 2,63μ ΚΑΘΑΡΟ για ισογειο-1ο-2ο και 3,13μ ΚΑΘΑΡΟ για τον οροφο μας...

 

Επι της ουσιας το πλεονασμα του οροφου μας ισοκατανεμηθηκε στους 3 απο κατω...

 

Το ολικο υψος της οικοδομης ΔΕΝ επηρεαζεται...

 

Τι κανουμε? Δινω η δε δινω βεβαιωση...

 

Κρινω πως πρεπει να τη δωσω... Γνωμες...?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, προσωπική μου άποψη είναι ότι, δίνεις τη βεβαίωση του διαμερίσματος του 3ου ορόφου, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.