Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

όλες οι ειδικότητες μηχανικών μπορούν να εκδόσουν βεβαίωση πολεοδομικής νομιμότητας ..?

Βάρα άφοβα...εδώ μηχανολόγος που γνωρίζω εκδίδει αβέρτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γνωρίζει κανείς αν η βεβαίωση του μηχανικού με τις εξαιρέσεις του άρθρου 1 παρ2 αποτελεί αποδεικτικό για την εφορία για τον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό που ρωτάς?

Αναλόγως το ακίνητο ο/η συμβολαιογράφος συμπληρώνει τα έντυπα υπολογισμού αντικειμενικής και τα υποβάλει στο αρμόδιο τμήμα της εφορίας.

Link to comment
Share on other sites

έδωσα βεβαίωση για συμβόλαιο αγοραπωλησίας σε οικόπεδο σε στάσιμο οικισμό με κτίσματα που εμπίπτουν στις εξαιρέσεις του άρθρου 1 παρ.2 του 4178 ένα ως προυφιστάμενο του 1955 και ένα ως προυφιστάμενο σε στάσιμο οικισμό προ του 1983. Το προ του 1983 το έχω ελέγξει με δασικό χάρτη του 1981. Η εφορία όμως δεν δέχεται την βεβαίωση μου για τον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας και θεωρεί το ακίνητο καινούριο. Δέχεται μόνο έγγραφο απο τη ΔΕΗ, οικοδομική άδεια και Α/Φ με σχόλια του στρατού!

Link to comment
Share on other sites

και η δηλωση τακτοποιησης αποτελει αποδεικτικο

 

δες σε αυτο τις οδηγιες

 

εν πασει περιπτωσει ειναι θεμα της συμβ/φου και του δικηγορου του  πελατη

 

 

 

 

 

Ε1_Ά όροφος.pdf

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από ότι έχω καταλάβει δεν έχει υπάρξει καμία υπαγωγή σε ρύθμιση, αλλά πρόκειται μόνο για βεβαίωση μεταβίβασης, η εφορία "κολλάει" στις δικές της οδηγίες και χρειάζεται να δει νομιμοποίηση ή τακτοποίηση, μέσω των οποίων θα αναγραφόταν η παλαιότητα στην τεχνική έκθεση του μηχανικού.

Εσύ δεν φέρεις καμία ευθύνη στο όλο θέμα. Έδωσες τις βεβαιώσεις και η δουλειά σου σταματάει εδώ.

 

Υ.Γ το κτίσμα δεν είναι ρευματοδοτούμενο? Η βεβαίωση ρευματοδότησης (αν αυτό έχει ρεύμα) ποια χρονολογία αναγράφει?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι είναι όπως τα λες Παύλε και σας ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σας και τους 2. Η βεβαίωση ρευματοδότησης νομίζω λέει το 1965 (δεν νομίζω σε έναν τόσο μικρό οικισμό να υπήρχε ρευματοδότηση πολύ πιο πριν). Το ξέρω οτι η δουλειά μου σταματάει εδώ αλλά θεωρώ ότι κάτι λειτουργεί λάθος στην εφορία, θεωρούν ντεφάκτο οτι οι μηχανικοί λένε ψέμματα δηλαδή. Επίσης η βεβαίωση του του μηχανικού είναι έγγραφο το οποίο έχουν πρόσβαση όλοι οι πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν η βεβαίωση ρευματοδότησης αναγράφει έτος 1965 η παλαιότητα θα είναι 50 έτη, οπότε στο έντυπο Ε1 ο συντελεστής παλαιότητας ο οποίος μειώνει την αντικειμενική αξία θα είναι 0,60.

Όμως, είτε έχεις παλαιότητα 50 έτη, είτε παλαιότητα 26 έτη, θα υπάρχει ο ίδιος μειωτικός συντελεστής στο έντυπο της εφορίας. Παράλογο σίγουρα, αλλά αυτό είναι. Άρα και ένα κτίριο του 1989 λαμβάνει τον ίδιο συντελεστή παλαιότητας. 

Link to comment
Share on other sites

τωρα εσυ

φιλε παυλο,

ανοιγεις "πληγες"..

οχι τπτ αλλο,  αλλά θα εξαναγκασεις τον ΒΑΣ  να βγει απο την θαλασσα για να πει τα -πολυ σωστα - που λεει για την παλαιοτητα

 

και εμενα να υπενθυμισω την αντιστροφη παλαιοτητα που εφηυρε ο Βαγγελης για τον ΕΝΦΙΑ

 

[ναιαιαι...αυτον που θα καταργουσαν... που θα αλλαζαν τις αντικειμενικες...που θα ειχε αφορολογητο 300.000/200.000/100.000/50000/ μηδεν χιλιαδες....απο μηδεν =μηδενί] :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

δεν παμε για καμμια βουτια  λεω εγω... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Απότι κατάλαβα αν είχε πληρώσει πρόστιμο τακτοποίησης η εφορία θα δέχοταν την παλαιότητα που θα ανέφεραν τα φύλλα καταγραφής. Σκέφτομαι να τον βάλω να πληρώσει πρόστιμο γιατί με αυτόν τον τρόπο τα συνολικά χρήματα που θα πληρώσει ο πελάτης θα είναι λιγότερα. Όμως έχω την εντύπωση ότι αυτό το θέμα δεν πρέπει να το αφήσω έτσι. Ο ίδιος ο νόμος προυποθέτει την ένταξη ή όχι των αυθαιρέτων με βάση νομιμοποιητικά στοιχεία. Είναι τεράστιο ηθικό ζήτημα η δημόσιες υπηρεσίες να θεωρούν ότι ο μηχανικός δηλώνει ψέμματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.