Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

...

...Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν του πω να πληρώσει 500 ευρώ πρόστιμο και να πληρώσει και αμοιβή μηχανικού για να το τακτοποιήσει θα με πετάξει από το μπαλκόνι.

0,6 Χ 4 είναι παράβαση και όχι ποντάκια.

 

Ας σε πετάξει από το μπαλκόνι. Το αυθαίρετο χάρισμα του.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

0,6 Χ 4 είναι παράβαση και όχι ποντάκια.

 

Ας σε πετάξει από το μπαλκόνι. Το αυθαίρετο χάρισμα του.

 

Και τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση (είναι μικρότερο το σπίτι από ότι στην άδεια); Πως τακτοποιείται; Ισχύει αυτό με τα 500 ευρώ ανά παράβαση;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι,

ήθελα να ρωτήσω σχετικά με μία περίπτωση ενός διαμερίσματος που μου ζητήθηκε να δώσω βεβαίωση.

H βεβαίωση γράφει στις αποκλίσεις "μέχρι ποσοστό 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας" εννοεί κάθε απόσταση, κάθε σπάσιμο του διαμερίσματος εξωτερικά;

στην περίπτωση μου τα σχέδια έχουν εφαρμοστεί αλλά υπάρχουν αποκλίσεις μεγαλύτερες του 2% κάποιων διαστάσεων του κτιρίου αφού η κάτοψη έχει αρκετά σπασίματα.. Νομίζω είναι τραβηγμένο να μην δίνουμε βεβαίωση σε τέτοιες περιπτώσεις... τι λέτε;

ακόμα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα παραδείγματα που έχουν δοθεί από το υπουργείο...

είναι τα bbq και οι ασκεπείς υπαίθριοι χώροι (veranda) αυθαίρετοι;

(ΓΟΚ/άρθρον 11/σκαρφημα στις παρατηρήσεις Παράγραφος 2) οι βεράντες είναι εκτός του 40%.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Καινούριος στο Forum.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρότυπο για βεβαίωση περί μη υπαρξης αυθαιρέτου, για την περίπτωση μεταβίβασης αγροτεμαχίου, το οποίο δεν έχει κανένα κτίσμα μέσα.

Σ'αυτές τις περιπτώσεις αγοροπωλησίας δεν υπάρχει ούτε τοπογραφικό, παρά αναφέρεται μόνο ο αριθμός, η έκταση και η τοποθεσία του αγρού.

Τι στοιχεία ζητάμε; Μόνο τίτλο ιδιοκτησίας και υπ. δήλωση ιδιοκτήτη;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στη ΔΟΚΚ και μου είπαν ότι η βεβαίωση που έχει κυκλοφορήσει

στη σελίδα του υπουργείου δεν συνοδεύεται με υπουργική απόφαση όπως ορίζει

ο νόμος, οπότε το τελευταίο κομμάτι που υπάρχει στη βεβαίωση περί ανεκτών

αποκκλίσεων δεν ισχυει!!! Προσπαθούν να γράψουν μία, που να συνοδεύεται με υπουργική

απόφαση αλλά δεν ξέρούν τι να γράψουν..Αυτή η απάντηση μου επιβεβαίωσε κάποιες

υπόνοιες που είχα τώρα τελευταία ότι είμαστε τριτοκοσμική χώρα..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα μια βοήθεια...έχω πελαγώσει μέσα στους νόμους και προσπαθώ να καταλάβω το εξής....

Ισόγεια κατοικία με άδεια του 1953 (δεν εφαρμόζετε ο νεος νόμος σωστα; )

Προσθήκη ορόφου στον προηγούενο με άδεια του 1965 που πρόκειτε να μεταβιβαστεί...εδώ χρειάζετε βεβαιωση (σωστά; ) χρειάζετε όμως να γίνει τακτοποίηση τυχών αυθεραισιών; και αν ναι θα γίνει συμφωνα με τον ΓΟΚ του 55;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φτιάξω μια βεβαίωση για ακίνητο που δεν έχει παραβάσεις. Η βεβαίωση πρέπει να θεωρηθεί; Στο άρθρο 5 αναφέρει ότι "απαιτείται η θεωρηµένη βεβαίωση του άρθρου 2 παρ. 1 της παρούσας". Τι εννοεί ο ποιητής; Τι θα πρέπει να υποβάλω ηλεκτρονικά για να πάρω βεβαιώση;

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/nomothesia/YA.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.