Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

Τι γινεται σε περιπτωση που η οριζοντια ιδιοκτησια εχει παρακολουθημα ισογεια η υπογεια αποθηκη?

 

Θα την ελεγξουμε ξεχωριστα και αυτην και αν βρεθουν αποκλισεις δε χορηγουμε βεβαιωση?

 

Η δε θα τη λαβουμε υποψιν, μιας και το εμβαδον της δεν προσμετραται στο συνολικο εμβαδον της ιδιοκτησιας?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...

...

Ισόγεια κατοικία με άδεια του 1953 (δεν εφαρμόζετε ο νεος νόμος σωστα; )

Προσθήκη ορόφου στον προηγούενο με άδεια του 1965 που πρόκειτε να μεταβιβαστεί...

...

Νομίζω

Έλεγχος πολεοδομικών υπερβάσεων με βάση την τελευταία οικοδομική άδεια που έχει βγει για το ακίνητο.

Στην περίπτωση σου αν κατάλαβα καλά η τελευταία είναι η του 1965.

 

 

(ενημέρωσε μας αν έχεις κι εσύ κάποιο τελικό επίσημο συμπέρασμα)

 

*****

 

Τι γινεται σε περιπτωση που η οριζοντια ιδιοκτησια εχει παρακολουθημα ισογεια η υπογεια αποθηκη?

 

Θα την ελεγξουμε ξεχωριστα και αυτην και αν βρεθουν αποκλισεις δε χορηγουμε βεβαιωση?

...

...

Νομίζω

Αν είναι παρακολούθημα χωρίς δικά του χιλιοστά τότε τυχών αυθαιρεσία σε αυτά μπλοκάρει την βεβαίωση της όλης ιδιοκτησίας μέχρι να γίνει η άρση με διαδικασία νομιμοποίησης ή κατάργηση της αυθαιρεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για την αποθηκουλα στο υπογειο μου το ρωτησε συναδελφος σαν απορια χτες και δεν ειχα τι να του πω....

 

Και το χειροτερο ειναι οτι πολλες φορες δεν εχεις ιδεα οτι η κατοικια για την οποια βγαζεις βεβαιωση συνοδευεται και απο αποθηκουλα κατω, αν δεν καθησεις να διαβασεις λεξη λεξη τους τιτλους ιδιοκτησιας...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω

Έλεγχος πολεοδομικών υπερβάσεων με βάση την τελευταία οικοδομική άδεια που έχει βγει για το ακίνητο.

Στην περίπτωση σου αν κατάλαβα καλά η τελευταία είναι η του 1965.

 

 

(ενημέρωσε μας αν έχεις κι εσύ κάποιο τελικό επίσημο συμπέρασμα)

 

*****

 

Ευχαριστω για την απαντηση καταρχας....επομενως νομιζεις (και μου φενετε λογικο) οτι θα πρεπει να τσεκαρω την αδεια της προσθηκης για παραβασεις....και φανταζομε θα το ελεγξω με τον ΓΟΚ που ισχυε οταν βγηκ η αδεια δηλαδη με του 1955....ρωταω γιατι στην περιοχη αυξηθηκε ο συντελεστης δομησης σε καποια φαση...αλλα λογικα φανταζομε θα πρεπει να "τακτοποιηθει" οποιαδηποτε παραβαση συνεβει κατα την κατασκευη σε σχεση με την αδεια η οποια βγηκε συμφωνα με καποιους νομους, δεν μπορει επομενως να παει συμφωνα με τους τωρινους....

Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που βγήκε άδεια προσθήκης, έχει γίνει και νομιμοποίηση του ισογείου που είναι προ του 55...πολεοδομικά το κτίριο εξετάζεται ως ενιαίο...

 

Αν τσεκάρεις τα σχέδια της άδειας και το στέλεχος, θα το διαπιστώσεις...

Link to comment
Share on other sites

Aπό την στιγμή που βγήκε άδεια προσθήκης, έχει γίνει και νομιμοποίηση του ισογείου που είναι προ του 55...πολεοδομικά το κτίριο εξετάζεται ως ενιαίο...

 

Αν τσεκάρεις τα σχέδια της άδειας και το στέλεχος, θα το διαπιστώσεις...

 

Ωραια κατανοητο αυτο....τωρα ομως εγω εχω πελατη τον ιδιοκτητη του πανω οροφου που ειναι ξεχωριστη ιδιοκτησια και θελει να το μεταβιβασει στο παιδι του....χρεαιζετε βεβαιωση σωστα; αν εχει αυθαιρεσιες ο πανω όροφος;

Τωρα μου ήρθε ερώτηση!! αν ειναι νομιμοποιημενο το ισογειο οπως λες, και αφου ο πανω όροφος ακολουθει ακριβως τον απο κατω, και ουσιαστικα δεν υπαρχει συντελεστης δομησης αλλα υπολογιζετε εμεσα με τον αριθμο τον οροφων και την καλυψη, τοτε υποθετω οτι ειναι ενταξει και ο πανω;

Βασικα (αν και δεν το πιστευω) μηπως λόγο χρονολογίας δεν χρειάζετε τακτοποίηση;

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Βασικα.... στην αυτοτελη οριζοντια ιδιοκτησια για την οποια βεβαιωνουμε τα περιεχομενα της βεβαιωσης, συμπεριλαμβανονται παρακολουθηματα (υπογειοι-ισογειου βοηθητικοι χωροι) η οχι?

 

Οριζοντια ιδιοκτησια με ενα χωρο στο 2ο οροφο και εναν στο υπογειο?:confused:

 

Στις δηλωσεις του κτηματολογιου παντως, οι κατοικιες και τα παρακολουθηματα νοουνταν ως ανεξαρτητες ιδιοκτησιες

Ενω και οι πολεοδομιες, τους ανεξαρτητα λειτουργικα χωρους τους θεωρουν ανεξαρτητες ιδιοκτησιες...

Link to comment
Share on other sites

Ανασύσταση φακέλου μάλλον... τί άλλο...

 

Και όταν λέμε ανασύσταση φακέλου,

εννοούμε όλο τον φάκελο κομπλέ?

(με τα αρχιτεκτονικά του, τα στατικά του, την θέρμανσή ηλεκτρολογικά κλπ ανάλογα με τι θεωρητικά θα είχε ο φάκελος μέσα, την εποχή που βγήκε η άδεια)?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής :

 

"Μέχρι ποσοστού 2% της μεταβιβαζόμενης επιφάνειας του ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας κλπ με μέγιστο τα 8τ.μ."

 

Δηλαδή αν σε ένα διαμέρισμα των 100τ.μ. υπάρχει υπέρβαση 2 τ.μ. (π.χ. ο εξώστης του αντί για 2 τ.μ. όπως φαίνεται στα σχέδια της αδείας, στην πράξη είναι 4 τ.μ.) τότε αυτό μεταβιβάζεται χωρίς τακτοποίηση ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

....

Και το χειροτερο ειναι οτι πολλες φορες δεν εχεις ιδεα οτι η κατοικια για την οποια βγαζεις βεβαιωση συνοδευεται και απο αποθηκουλα κατω, αν δεν καθησεις να διαβασεις λεξη λεξη τους τιτλους ιδιοκτησιας...

 

Πάντα μα πάντα όταν κάνεις έλεγχο ενός ακινήτου πρέπει να ξεκινάς από τον τίτλο.

Με βασικότερη προσοχή στην ταύτιση της ιδιοκτησία (γενικής και ειδικής) που περιγράφει ο τίτλος με τα σχεδία και την πραγματικότητα.

Μη δώσεις πολεοδομικό οκ σε σχεδία που αντιστοιχούν σε άλλο κτίριο ή άλλο διαμέρισμα. (ναι συμβαίνουν και αυτά)

 

*****

......

Τωρα μου ήρθε ερώτηση!! αν ειναι νομιμοποιημενο το ισογειο οπως λες, και αφου ο πανω όροφος ακολουθει ακριβως τον απο κατω, και ουσιαστικα δεν υπαρχει συντελεστης δομησης αλλα υπολογιζετε εμεσα με τον αριθμο τον οροφων και την καλυψη, τοτε υποθετω οτι ειναι ενταξει και ο πανω;

Βασικα (αν και δεν το πιστευω) μηπως λόγο χρονολογίας δεν χρειάζετε τακτοποίηση;

....

 

Ελέγχεις τι δείχνει η τελευταία άδεια του ακινήτου. Η του 65.

Ότι περισσεύει απ αυτή ή ότι δεν το δείχνει είναι αυθαίρετο.

Αφού βγήκε άδεια μετά το 55 έχασε την αθωότητα του ως προϋφιστάμενο του 55

Ότι είναι αυθαίρετο το νομιμοποιείς.

 

(αλλά το νομίζω που είπα πριν για έλεγχο υπερβάσης δόμησης με βάση τον ΣΔ της τελευταίας άδειας να το βάλεις με κεφαλαία γράμματα. Επιδέχεται και άλλες ερμηνείες. Εγώ ο ίδιος έχω αρκετές ειδικά αν μετά τον χρονικό ορίζοντα της άδειας ανέβηκαν οι ΣΔ της περιοχής.)

Ειδικά για αυτό αξίζει τον κόπο να συντάξεις ένα καλό κείμενο να στο στείλεις ΥΠΕΚΑ ζητώντας γραπτή απάντηση. (Θα λειτουργήσει και ως ερμηνευτικό)

 

*****

 

Και όταν λέμε ανασύσταση φακέλου,

εννοούμε όλο τον φάκελο κομπλέ?

(με τα αρχιτεκτονικά του, τα στατικά του, την θέρμανσή ηλεκτρολογικά κλπ ανάλογα με τι θεωρητικά θα είχε ο φάκελος μέσα, την εποχή που βγήκε η άδεια)?

 

ΟΧΙ

Ότι χρειάζεσαι και τα εξαρτώμενα από αυτό.

πχ Αρχιτεκτονικά.

Αν χρειαστείς στατικά τότε κάνεις και την δική τους ανασύσταση.

Φυσικά για να εγκριθούν τα στατικά θα πρέπει υποχρεωτικά να κάνεις και τα αρχιτεκτονικά, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.