Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

akius

 

το καλο στον ελευθερο ανταγωνισμο ειναι οτι ο καθενας αμοιβεται οσο νομιζει, χωρις νταβατζηδες της εφορειας. βεβαια, δεν εχουμε καθαροαιμο ελευθερο ανταγωνισμο ακομη, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια. παρε οσα θες καμαρι μου, δεν σου ειπε κανεις τιποτα, εγω μονο σου προτεινα να μην καμαρωνεις σαν κοκορας γιατι θα αναγκαστεις να δινεις το ΠΕΑ δωρο.

 

παρεπιπτοντως, παρακαλουνται οι συναδελφοι με δυνατοτητα εκδοσης ΠΕΑ να πεσουν να με προσκυνησουν, γιατι απο σημερα εγινα αφεντικο, με αλφα φι κεφαλαια, ενω μεχρι χτες ημουν αυτος που παρακαλουσε. κ ας εχουμε διαφορα ηλικιας λογω των προδιαγραφων των επιθεωρητων, θελω να νιωσω επιτελους το saliva ενος γερου συναδελφου επανω στο δερμα μου.....κιναιδοι γεροι συναδελφοι, ο αστερισμος του zavi ξημερωσε και σημερα νυχτωνει η πρωτη ημερα του, ηρθε η ωρα σας να στηθειτε....

 

ηρθε-η ωρα-του-προ-φητη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ο ελευθερος ανταγωνισμος δεν λειτουργει......ο υποψηφιος αγοραστης που θα πληρωνει τον μηχανικο συνηθως ξεκινα ως δεδομενο με τον ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟ που συνεργαζεται,,,,,,φανταζομαι πολλοι συμβολαιογραφοι θαχουν καποιον μηχανικο να προτεινουν....

 

 

ζαβι σε βλεπω με εξοχικο στον μαυρικιο

Link to comment
Share on other sites

εισαι τρελα akius!!! εξαλλου εισαι ο μονος που καταφερε ποτε να υπερφαλαγγισει τον κοινο μας φιλο!!! :D

 

δεν θελω εξοχικο, να κανω παιδια θελω που να μη μιλανε αναγκαστικα αραβικα, και μου φτανει. διοτι ειμαι ενα τσικ να φορεσω τουρμπανι και να τρωω παστουρμα απο καμηλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι κουβεντιάζουμε.

Αφού το περιεχόμενο της βεβαίωσης θα το ορίσει ΚΥΑ, εμείς πως θα δώσουμε βεβαίωση χωρίς να ξέρουμε τι θα λέει αυτή η ΚΥΑ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, hold your horses!

 

Το θέμα με τις δικαιοπραξίες και τα συμβόλαια θα εξελιχθεί πολύ πιο τραγικά απ' ότι νομίζεται. Ήδη, εδώ και αρκετό καιρό η αγοραπωλησίες κατοικιών έχουν σχεδόν σταματήσει. Η αγορά κινείται κυρίως με γονικές παροχές και αποδοχές κληρονομιάς, οι οποίες λόγω αδράνειας του συστήματος, θα συνεχίσουν για μικρό χρονικό διάστημα, αλλά η κατάληξη θα είναι να σταματήσουν κι αυτές.

 

Δεδομένου ότι υπάρχουν μικρές ή μεγαλύτερες αυθαιρεσίες σχεδόν σε όλα τα ακίνητα, μάλλον οι περισσότεροι θα προτιμήσουν να παίξουν "κατενάτσιο" και να περιμένουν για κάποιο χρονικό διάστημα ή θα προσπαθήσουν να εξαγοράσουν χρόνο, μέχρι να αλλάξει ο νόμος. Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα γίνει.

 

Αυτό το λέω γιατί δεν είναι και πολύ δύσκολο να σκεφτείς αντί για γονική παροχή να κάνεις διαθήκη, γλυτώνοντας όλες τις παρενέργειες του νόμου. Επίσης, έχεις τη δυνατότητα να καθυστερήσεις την αποδοχή κληρονομιάς έως ότου οι συνθήκες να είναι πιο ευνοϊκές. Αυτό, θα οδηγήσει σε μείωση των εσόδων του κράτους και θα δημιουργήσει πιέσεις για χαλάρωση του νόμου.

 

Οπότε, ας κρατάμε μικρό καλάθι.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αυτο το χαρτι μαζι με το πρασινο ταμειο και τα λεφτα προς ικα ειναι τα 3 ατου να περασει ο νομος απο ΣΤΕ.....ειδικα το χαρτι οπως λενε και οι νομικοι ειναι οριστικη γραμμη με τις αυθαιρεσιες......αν καταργηθει ο νομος δυσκολα θα περασει το ΣΤΕ.......ετσι και αλλιως κατα περισταση μπορει να καταργειται μετα απο προσφυγη

 

 

 

ζαβι αγορινα φατους ολους....για το παιδακι μου τακανα ολα !!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά avgoust. Έχεις δίκιο. Μια λέξη μπορεί να μας αλλάξει την ζωή.

Τότε θα ελέγχουμε και θα βεβαιώνουμε ότι δεν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές στην ιδιοκτησία που μας αφορά και στην οποία αναφέρεται το συμβόλαιο, οι οποίες επηρεάζουν την επιφάνεια και το ύψος της ιδιοκτησίας, τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος του κτιρίου και δεν έχει γίνει αυθαίρετη αλλαγή χρήσης.

 

Αλλά είναι αυθαίρετη κατασκευή, με την έννοια πως δεν έχουν εφαρμοσθεί τα εγκεκριμένα σχέδια όπως λέει στο τέλος της παρ. 3, η διαφορετική ηλεκτρολογική εγκατάσταση ή η αλλαγή από μονοφασικό σε τριφασικό ή η διαφορετική όδευση της αποχέτευσης/υδραυλικών ή ..... ;

Σύμφωνα με το ΥΠΕΚΑ είναι αυθαίρετη κατασκευή τα παραπάνω και χρήζουν νομιμοποίησης.

Μπορεί να μην επηρεάζει την επιφάνεια και το ύψος της ιδιοκτησίας, τη δόμηση, την κάλυψη και το ύψος του κτιρίου αλλά είναι αυθαίρετη.

Λοιπόν τι βεβαιώνουμε;

Δεν μπορώ να δεχθώ ένα έγγραφο που προήλθε από προτροπή των συμβολαιογράφων οι οποίοι σε ότι συμβεί θα λένε πως το βεβαίωσε ο μηχανικός......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.