Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δήλωση μηχανικού για μη ύπαρξη αυθαιρεσιών


Recommended Posts

AlexisPap, όσον αφορά το πρώτο μέρος του άρθρου 3 ναι κάπως έτσι θα είναι.

Αλλά όσον αφορά το τμήμα που γράφει για τα εγκεκριμένα σχέδια τι θα γράφουμε;

Εγκεκριμένα δεν είναι μόνο τα αρχιτεκτονικά.

Αν βγει μια εγκύκλιος που να αναφέρει πως κάνουμε αναφορά μόνο στην αρχιτεκτονική μελέτη, τότε ναι. Αλλά μέχρι τότε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η λυση ειναι σωστη αναφορα.....εγω εχω καταληξει .......η ιδιοκτησια δεν εχει αυθαιρετες κατασκευες συμφωνα με τα εγκεκριμενα αρχιτεκτονικα σχεδια της αδειας ουτε εχει γινει αλλαγη χρησης....

 

απο την στιγμη που το δεχεται ο συμβολαιογραφος εμενα μου αρκει.....αν ζητησουν και κατι αλλο το βλεπουμε ....το θεμα ειναι εγω να ειμαι ενταξει με οσα δηλωνω....

Link to comment
Share on other sites

Faethon11, γιαυτό λέω να το αναφέρουμε ρητά στην δήλωση.

...δεν υπάρχουν αποκλίσεις από τα αρχιτεκτονικά σχέδια της αδείας που να υπερβαίνουν τα οριζόμενα...

Διαφορετικά το "εγκεκριμένα σχέδια" και το "άλλες αυθαίρετες κατασκευές" σημαίνει ακόμη και έλεγχο πυροσβεστήρων...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η βεβαίωσή μας να μην είναι ψευδής έτσι αλλά, θα είναι ορθή;

Και αν μετά απαιτήσουν και τα υπόλοιπα και ο αγοραστής έχει πληρώσει για την αγορά, όπως και εμάς για την βεβαίωση που απαιτεί ο νόμος, δεν υπάρχει περίτπωση να σταφεί εναντίων μας διότι πλήρωσε για την βεβαίωση του νόμου αλλά εμείς του δώσαμε μια άλλη βεβαίωση;

Σκέψεις μέσα στο χάος του νόμου κάνω...

 

Πάω στο γιαπί τώρα... bbl

Link to comment
Share on other sites

Και από που θα αποδεικνύεται βάση ποιας Ο.Άδειας έγινε ο έλεγχος?

Μπορεί να έχουν εκδοθεί και μεταγενέστερες άδειες...

 

Ή θα πηγαίνουμε και στο αρχείο της πολεοδομίας και θα κάνουμε έλεγχο

λες και είμαστε δικηγόροι και ελέγχουμε τίτλους και βάρη στο υποθηκοφυλακείο?

 

Η βεβαίωσή μας θα έχει νόημα μόνο αν επισυνάπτονται και τα εγκεκριμένα στοιχεία (στέλεχος, κάτοψη, διάγραμμα κάλυψης) βάση των οποίων έγινε ο έλεγχος

Link to comment
Share on other sites

Και από που θα αποδεικνύεται βάση ποιας Ο.Άδειας έγινε ο έλεγχος?

 

Ας φέρνει ο ενδιαφερόμενος ακριβές αντίγραφο κάτοψης (και ο,τι άλλο απαιτηθεί), κι ας γίνει η βεβαίωση πάνω στο σχέδιο. Αν υπήρχαν κι άλλες άδεις, πρόβλημά του.

 

 

Faethon11, το τι απαιτείται με βάση το γράμμα του νόμου το έγραψα στο #30 και στα προηγούμενα μηνύματα... Είναι προφανές ότι το πνεύμα και το γράμμα του νόμου δεν συμβαδίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Στελεχος αδειας απο πολεοδομια....ελεγχο για την οδο -αριθμο αν εχει βγει αλλη αδεια......σχεδια αδειας......ΕΛΕΓΧΟ....

 

εννοειται ολα αυτα αυτα επισυναψη μαζι με φωτογραφιες στο συμβολαιο με την δηλωση....

 

 

εγω ετσι θα το κανω και ευτυχως ετσι μου τοχουν ζητησει 2 πελατες που ναι να αγορασουν.....φυσικα αυτο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ 200 ευρω

 

οτι αγοραζεις περνεις και το φθηνο ειναι ακριβο

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η βεβαίωσή μας να μην είναι ψευδής έτσι αλλά, θα είναι ορθή;

σωστα

 

"καθώς και οι µηχανικοί που χορήγησαν Ανακριβή Βεβαίωση, τιµωρούνται µε ποινή φυλάκισης τουλάχιστον έξι µηνών και χρηµατική ποινή από 30.000 µέχρι 100.000 ευρώ, ανάλογα µε την αξία της αυθαίρετης

κατασκευής. "

 

ανακριβης ειναι (κατα το γραμμα του νομου) και οταν δεν περιεχει τα ελαχιστα της παραγραφου 4 αρ 23, περι ιδιοκτησιας Και κτιριου

Link to comment
Share on other sites

Οι πιέσεις από πελάτες του στυλ ¨έλα μωρέ, μια μικρή αποθηκούλα είναι¨ άρχισαν.

Δεν έχουν καταλάβει ότι αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Αυτό βέβαια θα το επηρεάσει

και η στάση των μηχανικών η οποία δεν πρέπει να επηρεαστεί από "κρίσεις" και παλιού

τύπου νοοτροπίες.

Σε περιπτώσεις που υπάρχουν αυθαίρετα κτίσματα προ του '55, θα χρειάζεται βεβαίωση

παλαιότητας από το Δήμο;

Link to comment
Share on other sites

Οι δικηγόροι παίρνουν αρκετά λεφτά γιά έλεγχο τίτλων που φτάνει τα 20 μόνο χρόνια . Εμείς φτάνουμε πλέον μέχρι το 1955 , καθώς με τον νέο νόμο , ότι είναι πριν είναι καλώς καμωμένο .

 

Οι συμβολαιογράφοι παίρνουν ΑΠΕΙΡΑ λεφτά γιά ένα παρασιτικό επάγγελμα και χωρίς να έχουν καμμιά ευθύνη , αφού απλά περιγράφουν τα προηγούμενα συμβόλαια και τα σχέδια της σύστασης , αλλά ΔΕΝ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΤΙΤΛΟΥΣ .

 

Η ευθύνη μας λοιπόν είναι μεγάλη και η αμοιβή νομίζω ότι δεν μπορεί να είναι λιγότερη από 1 % γιά αξίες μέχρι 100.000 , να μειώνεται το ποσοστό από και πέρα και η ελάχιστη 300-500 ευρώ .

Προφανώς γιά μονοκατοικίες με μεγάλα οικόπεδα , εκεί θα πρέπει να παίξει και ο χρόνος απασχόλησης , όπως και οι πολλές άδειες η αναθεωρήσεις στο ίδιο κτίριο .

 

Τώρα ότι η ανικανότητα των υπουργών κλπ δεν αφήνει να γίνονται μεταβιβάσεις και πεθαίνει περισσότερο η ήδη πεθαμένη οικοδομή , είναι άλλο ένα χτύπημα στον κλάδο .

 

Μήν άπορείτε τι κάνει το μέγα ΤΕΕ . Ασχολείται συνεχώς με το να μην πάρουν ΕΔ οι τεχνολόγοι .:rolleyes:

Πραγματικά δεν άντεξα να μην το πω :oops:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.