Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κρατήσεις σε Δημόσιο Εργο


αστέριος

Recommended Posts

  • 2 months later...

Έχω έργο σε εξέλιξη στο οποίο αρχικά η πηγή χρηματοδότησης ήταν ΣΑ.Τ.Α. άρα Γ.Ε.&Ο.Ε. 18% και μετά άλλαξε η πηγή χρηματοδότησης και έγινε ΤΑΚΤΙΚΑ άρα Γ.Ε.&Ο.Ε. 28% τι κάνω?

Σίγουρα κάνω Α.Π.Ε. στον οποίο κάνω την αλλαγή του Γ.Ε.&Ο.Ε. αλλά η απορία μου είναι τι είδους αλλαγή κάνω :

α) από 18% σε 28% δηλαδή 10% επιπλέον Γ.Ε.&Ο.Ε.?

ή

β) υπολογίζω τι κρατήσεις θα πληρώσει επιπλέον ο εργολάβος με αυτή την αλλαγή του Γ.Ε.&Ο.Ε. από 18% σε 28% που βγαίνουν 9,4-5,4=4% και άρα ο υπολογισμός του Α.Π.Ε. γίνεται με 18+4=22%

Σύνολο Κρατήσεων με Γ.Ε. & Ο.Ε. 18% = 5,4%

Φ.Ε. 3,0%

Ε.Μ.Π. 0,5%

Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. 1,8% (1,0%&0,2%&0,6%)

Ενιαία Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Συμβάσεων 0,10%

Σύνολο Κρατήσεων με Γ.Ε. & Ο.Ε. 28% = 9,4%

Φ.Ε. 3,0%

Τ.Π.Ε.Δ.Ε. 1,0%

Ε.Μ.Π. 0,5%

Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. 1,8% (1,0%&0,2%&0,6%)

Τ.Υ.Δ.Κ. 1,0%

Τ.Α.Δ.Κ.Υ. 2,0%

Ενιαία Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Συμβάσεων 0,10%

Τα έχω ακούσει και τα δύο αλλά δεν ξέρω τι είναι σωστό. Υπάρχει κάποια εγκύκλιο σχετική? Κάποια απόφαση?

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος ότι τα τακτικά έχουν ΓΕ & ΟΕ 28%

αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει το ΓΕ & ΟΕ γιατί η αλλαγή έγινε για να βρεθεί τρόπος να σε πληρώσουν ;

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Τα τακτικά έχουν 28% Γ.Ε.&Ε.Ο. και είμαστε στο στάδιο σύνταξης του Α.Π.Ε για να μπορέσει μετά να πληρωθεί αλλά δεν ξέρουμε τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις πληρωθεί κανένα λογαριασμό φτιάξε ΑΠΕ με 28%

Αλλιώς όσα έχεις πληρωθεί με 18% και όσα θα πληρωθείς με 28%

Αν και νομίζω ότι θα υπάρξει πρόβλημα με τον επίτροπο

Link to comment
Share on other sites

Οι κρατήσεις είναι ανάλογα με τον λογαριασμό αν έχεις να υπολογίσεις στον λογαριασμό 28% θα βάλεις τις ανάλογες δεν μπορείς σε ένα λογαριασμός να έχεις 18% και 28% πιστεύω ότι το καταλαβαίνεις

Link to comment
Share on other sites

γράψε ημερομηνία δημοπράτησης του έργου σε παρακαλώ. βασικά ο συνάδελφος που λέει πως το 28% έχει καταργηθεί έχει δίκιο.

τα έργα που δημοπρατούνται με ιδίους πόρους έχουν αυξημένες κρατήσεις μεν, 18% όφελος δε.

εφόσον εσύ τα γνωρίζεις αυτά τη στιγμή που καταθέτεις προσφορά δε χάθηκε ο κόσμος. θεωρητικά !!!! το συνυπολογίζεις αυτό στην προσφορά.

όμως εάν εκ των υστέρων πάνε να σου φορτώσουν τις επιπλέον κρατήσεις στην καμπούρα σου είναι ένα θέμα που δε μπορείς να το αφήσεις έτσι χωρίς κάποιου είδους αντάλλαγμα. εφόσον δε μπορείς να πάρεις κάποιου είδους αντάλλαγμα δε βλέπω που είναι το κακό να ζητήσεις απολογιστικά να πληρωθείς τις παραπάνω κρατήσεις.

μάλλον βλέπω ένα κακό, ότι θα χρονίσει ο ΑΠΕ σου καθώς δε θα αρκεί η έγκριση από το δημοτικό συμβούλιο, αλλά θα πρέπει να πάει μία βόλτα και από την περιφέρεια (αυτό που λέγανε ΣΔΕΝΑ παλιά, δεν ξέρω πως τα λένε τα καινούργια μορφώματα τώρα). καλή τύχη και όπως λέω στους φίλους πλέον "γερό στομάχι". εάν έχεις να τακτοποιήσεις ποσότητες κάνε έναν ΑΠΕ να τρέξει να πληρωθείς τις ποσότητες και κάνε έναν τακτοποιητικό μετά που θα τακτοποιεί και τις κρατήσεις. στο ενδιάμεσο βέβαια πληρώνεις τις αυξημένες κρατήσεις.

Link to comment
Share on other sites

τα έργα που δημοπρατούνται με ιδίους πόρους έχουν αυξημένες κρατήσεις

νομίζω ότι έχεις λάθος οι κρατήσεις είναι ίδιες αν έχεις 18% ότι χρηματοδότηση κι αν έχεις

όπως επίσης και 28% είναι επίσης δεδομένες

 

 

δεν μπορεί να πληρωθεί απολογιστικά κάποιες επιπλέον κρατήσεις οι κρατήσεις που θα πληρώσει αναφέρονται στην διακήρυξη

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.