Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να αγοράσω για Plotter τον HP DesignJet 130nr?


sv3glw

Recommended Posts

Συνάδελφοι γειά σας!

 

Έχει κανείς εμπειρία από τον παραπάνω plotter?

 

Το κόστος πρέπει να καρατηθεί χαμηλά, και δεν ειναι απαραίτη εκτύπωση σε Α0.

 

Υπάρχει εναλλακτική σε αυτά τα χρήματα (~2.000€) από άλλη μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω τον έχω από τότε που κυκλοφόρησε και έχω τυπώσει χιλιόμετρα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.Λίγο αργός μου φαίνεται γενικά, και θέλει κάποια προσοχή αν δεν τυπώνεις πολύ, γιατί τα μελάνια και οι κεφαλές έχουν ημερομηνία λήξης, και αν παρέλθει, μπορεί να μουλαρώσει μέχρι να τα αντικαταστήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και αν έχει λήξει κάποιο έγχρωμο, θα πάψει να τυπώνει και ασπρόμαυρα???

 

Αυτό είναι σοβαρό μείον....

Δεν υπάρχει τρόπος να το παρκάμψεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει κάποιο μελάνι ή κεφαλή αντικατάσταση για οποιοδήποτε λόγο, όποιο και αν είναι αυτό, δεν τυπώνεις τίποτα...και είναι και 6 τα άτιμα αντί για 4...τρόπο να το παρακάμψω δεν έχω βρεί, εκτός από το να κρατάω παρακαταθήκη από όλα.

Link to comment
Share on other sites

Το 130nr ειναι με ρολο, ετσι;

Το 110plus δεν σου κανει; ειναι σημαντικα φτηνοτερο.

Θες οπωσδηποτε ρολο;

Ριξε μια ματια εδω http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=hp&cat_id=123 να παρεις γευση απο τιμες HP.

Εδω για να δεις και αλλες μαρκες. http://www.skroutz.gr/c/123/plotters.html

 

 

Οσο αφορα το μουλαρωμα που αναφερει ο φιλος paktomenos εχω προσωπικη εμπειρια. Εχω ενα φαξ officejet 4255 και επειδη βλεπει προβλημα της εγχρωμης κεφαλης αρνειται να τυπωσει. Ουτε καν ασπρομαυρο :evil: :evil: :evil: Παλιοτεροι εκτυπωτες HP που εχω δεν κανουν τετοια κολπα. Το σπας ή δεν το σπας;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το 130nr ειναι με ρολο, ετσι;

Το 110plus δεν σου κανει; ειναι σημαντικα φτηνοτερο.

Θες οπωσδηποτε ρολο;

Ριξε μια ματια εδω http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=hp&cat_id=123 να παρεις γευση απο τιμες HP.

Εδω για να δεις και αλλες μαρκες. http://www.skroutz.gr/c/123/plotters.html

 

To Ρολό είναι αδιαπραγμάτευτο, είναι αδύνατο να τυπώνω μόνο σε τυποποιημένα χαρτιά τις μελέτες. Είτε δεν φτάνει το μήκος είτε κάνεις τρομερή σπατάλη σε χαρτί.

 

Τα έχω δεί όλα αυτά, το ζήτημα είναι να έχει κάποιος εμπειρία με τη χρήση.

Αυτό με τα μελάνια είναι σημαντικό.

ΚΑι αν είσαι στην επαρχία όπως εγώ, μπορεί να μείνεις μέρες χωρίς μηχάνημα.

Και βέβαια αυτό θα συμβεί τη στιγμή που θα τον χρειάζεσαι περισσότερο.

 

Ο 110 με ρολό και κάρτα δικτύου έρχεται στα 1700€. Γνωστός που τον πήρε, τα έφτυσε σε 1,5 χρόνο, με βαριά χρήση είναι η αλήθεια.

 

Ο 110 άραγε έχει το ίδιο πρόβλημα με τα μελάνια (πιθανόν)

 

Η μαύρη εκτύπωσή του είναι πράγματι μαύρη?

 

Όσο για τον canon πέραν του ότι είναι Α0 (έχει και μικρότερο μοντέλο) έχω την εντύπωση ότι είνια σημαντικά ακριβότερος...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τον canon πέραν του ότι είναι Α0 (έχει και μικρότερο μοντέλο) έχω την εντύπωση ότι είνια σημαντικά ακριβότερος...

Το μικρότερο μοντέλο του δεν έχει μεγάλη διαφορά, νομίζω βγαίνει γύρω στα 2200 με ΦΠΑ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον canon εχω διαβασει πολυ καλα σχολια εδω μεσα. Για την HP οχι τα καλυτερα οσο αφορα την υποστηριξη.

 

Αν εισαι πολιτικος/αρχιτεκτονας κ προκειται να τυπωνεις πολυ κ συνεχεια σκεψου το για canon, κ αποσβεση θα κανεις συντομα. Αν εισαι μηχανολογος (απο οτι καταλαβα) μαλλον δεν χρειαζεται να δωσεις και μια περιουσια για πλοτερ..

 

 

 

Το μικρότερο μοντέλο του δεν έχει μεγάλη διαφορά, νομίζω βγαίνει γύρω στα 2200 με ΦΠΑ μέσα.

 

Ποιο ειναι το μοντελο που αναφερεσαι ilias;

Το βρισκεις μονο απο αντιπροσωπεια;

 

Το 700αρι εχει σταματησει;

Βλεπω 3 μοντελα. iPF710,600,500, A0,A1,A2 αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον canon εχω διαβασει πολυ καλα σχολια εδω μεσα. Για την HP οχι τα καλυτερα οσο αφορα την υποστηριξη.

 

Αν εισαι πολιτικος/αρχιτεκτονας κ προκειται να τυπωνεις πολυ κ συνεχεια σκεψου το για canon, κ αποσβεση θα κανεις συντομα. Αν εισαι μηχανολογος (απο οτι καταλαβα) μαλλον δεν χρειαζεται να δωσεις και μια περιουσια για πλοτερ..

 

Καλά κατάλαβες, ώς μηχανολόγος, θα αργήσει να κάνει απόσβεση, και γιαυτό δεν μου είναι απαραίτητο και το Α0.

Συν ότι έχω ένα καινούριο γραφείο...

Μακάρι να πάνε τα πράγματα καλά και να χρειαστώ μεγαλύτερο.

Τότε όμως θα είναι ευκολότερο να αγοράσω ένα μεγαλύτερο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.