Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Αναγράφεται

 

«2. Στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί οικοδομική αδεία βάσει των διατάξεων της παρ.3 του Αρθ-22 του ΓΟΚ/85 εφόσον καταβληθεί το παράβολο της περιπτ.γ της παρ.2 του Αρθ-24 έως 31-12-11 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων.»

 

Ερώτημα

 

1)Αν τελικά μέσα σε αυτά τα τρία χρόνια δεν εκδοθεί Ο.Α ποιος θα ευθύνεται? Πως κατοχυρώνεται ο μηχανικός?

2)Στην περίπτωση που έχουμε τμήμα που νομιμοποιείται και τμήμα που δεν, μπορούμε να κάνουμε συνδυασμό?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εαν για την αυθαίρετη κατασκευή, δηλωθεί και πληρωθεί το παράβολο, εκδίδεται οικοδομική άδεια νομιμοποίησης [εντός τριετίας] χωρίς να πληρωθεί το ειδικό πρόστιμο που αντιστοιχεί σε αυτή βάσει του Ν.4014 και χωρίς να πληρωθούν προστίματα ανέγερσης και διατήρησης , προστίματα ΙΚΑ κ.τ.λ. ?

αυτό ισχύει προφανώς για τις κατασκευές οπου υπάρχει υπόλειπο Σ.Δ. και δεν παραβιάζουν τις πολεοδομικές διατάξεις .

εμπίπτουν στο παραπάνω άρθρο οι μικροπαραβάσεις του αρθρου 9 ν. 1512/85 ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με τον υπάλληλο αυθαιρέτων εδώ Δράμα και αυτός το ερμηνεύει, με επιφύλαξη, ότι η παρ3 του άρθρου 22 του ΓΟΚ85 αναφέρεται σε κτίσματα που έχουν ήδη χαρακτηριστεί αυθαίρετα και τρέχουν πρόστιμα. Ο προϊστάμενος πάλι που το συζήτησαν έχει την αίσθηση ότι στον νόμο υπάγονται όλα, ανεξαιρέτου αν μπορούν ή δεν μπορούν να βγάλουν κανονική άδεια. Και φυσικά μου είπε το αυτονόητο, θα περιμένουμε μέχρι να βγει κάποια εγκύκλιος γιατί μόνο μ'αυτό δεν μπορούμε να προχωρήσουμε.

 

Για τις περιπτώσεις δε που έστω και ένα τμήμα δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί, ήταν κατηγορηματικοί (ήταν και μια αρχιτέκτονας της πολεοδομίας παρούσα) ότι θα πάει όλο με τα κουτάκια.

 

Μίλησα και με έναν πολύ φίλο που είναι στα αυθαίρετα της πολεοδομίας Ξάνθης, ο οποίος ήταν και αυτός πελαγομένος και μου είπε απλά ότι μίλησε με άλλες πολεοδομίες και του είπαν ότι μέχρι να υπάρξει ερμηνεία σ'αυτό το μπάχαλο πηγαίνουν με τις παλιές διατάξεις περί υπολογισμού προστίμων.

 

Και το θέμα είναι ότι έχω ήδη απαντήσει σε αρκετούς πελάτες ότι εφόσον έχεις μέτρα πρέπει να βγάλουμε άδεια... Τι θέλω και μιλάω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με τον υπάλληλο αυθαιρέτων εδώ Δράμα και αυτός το ερμηνεύει, με επιφύλαξη, ότι η παρ3 του άρθρου 22 του ΓΟΚ85 αναφέρεται σε κτίσματα που έχουν ήδη χαρακτηριστεί αυθαίρετα και τρέχουν πρόστιμα.

 

Αυτό είναι κατά την γνώμη μου ΛΑΘΟΣ. Αν ένα κτίσμα είναι σύμφωνο με τις σημερινές ή τις ισχύουσες διατάξεις κατα τον χρόνο κατασκευής, τότε μπορεί να βγάλει Άδεια Νομιμοποίησης!!! Δν χρειάζεται να πληρώνει πρόστιμα. Δηλώνει ο ίδιος την αυθαιρεσία - γίνεται αυτοψία - πληρώνει το πρόστιμο και βγάζει την άδεια!

 

Για τις περιπτώσεις δε που έστω και ένα τμήμα δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί, ήταν κατηγορηματικοί (ήταν και μια αρχιτέκτονας της πολεοδομίας παρούσα) ότι θα πάει όλο με τα κουτάκια.

 

Δλδ αν έχουμε ένα σπίτι 100 τμ από τα οποία τα 70 νομιμοποιούνται και τα υπόλοιπα λόγω παραβάσεων στον κτιριοδομίκο ή στον γοκ δν μπορούν, θα πρέπει να τακτοποιήσουμε όλα???

Δν μπορούμε δλδ να νομιμοποιήσουμε τα 70 και να τακτοποιήσουμε τα 30??

Μου φαίνεται παράλογο να ισχύει το 1ο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση οικοδομικής άδειας με υπέρβαση η οποία δεν έχει πάρει ρεύμα ακόμα. (παλεύει να πάρει παράταση εργοταξιακού).

Επειδή μπορεί να εκδωθεί οικοδομική άδεια για την υπέρβαση είμαι στην διάταξη του άρθρου 26 παρ. 2. Πλήρωνω 500ευρώ και βγάζω άδεια σε 3 χρόνια.

 

Ερώτημα:

Θα ακουλουθηθεί η διαδικασία του άρθρου 24 παρ.2 τώρα; Δηλαδή θα κατάθέσω αίτηση-ΥΔ-ΤΕ κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μπορεί να εκδοθεί Ο.Α. για την υπέρβαση τότε κάνεις αναθεώρηση της άδειας που έχεις.

 

Αν όμως η υπέρβαση έχει να κάνει με παραβάσεις ΓΟΚ, τότε το τακτοποιείς τώρα με τον παρόντα Ν4014 και όχι πληρώνοντας παράβολο τώρα και σε 3 χρόνια τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετη προσθήκη η οποία νομιμοιποιείται, είναι υποχρεωτική η νομιμοποίηση ή μπορεί να τακτοποιηθεί με την καταβολή του ειδικού προστίμου;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον νομιμοποιείται, πας με τον Ν4014 πληρώνεις παράβολο και μετά νομιμοποιείς (αυτά ισχύουν μέχρι νεωτέρας επεξηγήσεως)

Link to comment
Share on other sites

Αυθαίρετη προσθήκη η οποία νομιμοιποιείται, είναι υποχρεωτική η νομιμοποίηση ή μπορεί να τακτοποιηθεί με την καταβολή του ειδικού προστίμου;

 

Απ'ότι έχω καταλάβει είναι υποχρεωτική η νομιμοποίηση αν δύνασαι να νομιμοποιηθείς ... αλλιώς χάνεις το παράβολο και είσαι και εντοπίσημος πλέον ώς αυθαίρετος με τις συντεταγμένες σου και με τα όλα σου....

 

Τα αρχικά ερωτήματα πάντως του Άρη παραμένουν αναπάντητα....

1)Αν τελικά μέσα σε αυτά τα τρία χρόνια δεν εκδοθεί Ο.Α ποιος θα ευθύνεται? Πως κατοχυρώνεται ο μηχανικός?

2)Στην περίπτωση που έχουμε τμήμα που νομιμοποιείται και τμήμα που δεν, μπορούμε να κάνουμε συνδυασμό?

και προσθέτω ακόμα ένα αναπάντητο :

3)Τί πρόστιμα εκτός από το παράβολο θα πληρώνουν όσοι υπαχθούν και στη συνέχεια πάνε να βγάλουν Ο.Α.????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.