Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερώτημα Αρθρο 26 – παράγραφος 2 – Περιπτώσεις που μπορεί να εκδοθεί Ο.Α σε αυθαίρετο.


Recommended Posts

Σημερα κατέθεσα κια εγω ένα παράβολο για νομιμοποιηση! Ποια είναι η άποψη σας να τον προωθήσω σε Προσωρινή Υπαγωγή ή να τον αφήσω σε κατάσταση Αρχικής Υποβολής???Η πολεοδομία μου είπε πως δν παίζει κανένα ρόλο γι' αυτούς, το γραμμάτιο είσπραξης ζητούν!

 

Εγω προσωπικα θα μεινω σε 'Αρχικη Υποβολη' μηπως και ενημερωθει το συστημα με περισσοτερες επιλογες. Αν δεν αλλαξει κατι μεχρι 20.12 θα μηδενισω τα φυλλα καταγραφης και θα κανω Προσωρινη Υποβολη χωρις παραβασεις.

 

Το φακελο νομιμοποιησης θα τον καταθεσω κανονικα στη πολεο με το παραβολο.αυτο ειναι και το ουσιωδες

Link to comment
Share on other sites

 

εδω είναι κ το ερώτημά μου ... τι μελέτες χρειάζονται για την έκδοση της άδειας ? αν χρειαστεί μελέτη στατικών δε πρόκειται να περάσει με τίποτε αφού η κατασκευή είναι με τούβλα κ σεναζ (δρομικος + μονωση + δρομικός και ανά 1μέτρο σενάζ) δηλαδή δεν υπάρχει κολώνα , δεν υπάρχουν δοκάρια οπότε θεωρώ πως στα στατικά θα κολλήσει κ δε θα μπορεί να βγει άδεια....

έχετε καμιά πρόταση ? να το δηλώσω ίσως σαν πρόχειρη κατασκευή ?

 

 

Υπαρχουν πολεοδομιες που ζητουν δηλωση αντοχης υπογεγραμμένη από δύο Μηχανικούς και πολεοδομιες που θελουν ελεγχο στατικης επαρκειας. Κανε εναν ελεγχο επαρκειας με προγραμμα Φέρουσας Τοιχοποιίας και εφοσον εισαι ενταξει, συνεχισε.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα...... άντε να θέσω ξανά το ερώτημα που όλο λέμε το έχουμε απαντήσει κ όλο μπερδεύει το πράμα ...

το τμήμα του ΤΕΕ Κεντρικής Δυτικής Θεσσαλίας θεωρεί πως ο νόμος μας δίνει τη δυνατότητα να επιλέξουμε

  • το αν θα πάμε με τακτοποίηση του αυθαιρέτου ( πληρώνεις το παράβολο κ το πρόστιμο που υπολογίζεις κ το τακτοποιείς για 30 χρονακια ) ή
  • το αν θα πληρώσουμε το παράβολο κ στη συνέχεια μέσα στην τριετία να εκδόσουμε οικοδομική άδεια.

τελικά τι ισχύει ? μας δίνει τη δυνατότητα ο νόμος να επιλέξουμε ή είναι δεσμευτικό να βγάλουμε άδεια ?

 

υ.γ. γιατί αν είναι δεμσευτική η έκδοση άδειας μέσα στην τριετία μπορεί να σκαλώσει μετά στην στατική μελέτη κ να βγουν εργασίες ενισχυσης πράγμα το οποίο μπορεί να ανεβάσει τα κοστολόγια στα ύψη...

Link to comment
Share on other sites

κάποιος που να έχει καποια παραπάνω πληροφόρηση για το αν είναι υποχρεωτική η έκδοση αδείας..... το ρωτάω γιατί το ΤΕΕ Κεντρικής Δυτικής Θεσσαλίας έχει απαντήσει γραπτώς ότι μπορούμε να επιλέξουμε....κ εκει που έλεγα είναι οριστικό ότι πρέπει να βγει άδεια τώρα το ξανασκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

όντως .... απλά απο τον νόμο διαβάζοντας τον καταλαβαίνει κανείς ότι όπου βγαίνει άδεια θα πάει να βγάλει άδεια....

από τις ερωτήσεις καταλαβαίνεισ ότι είναι επιλογή .... οπότε ασ περιμένουμε καμιά διευκρίνιση......

Link to comment
Share on other sites

Σε μια εκδήλωση που έγινε στο ΤΕΕ της περιοχής μου και μίλησε εκπρόσωπος του ΥΠΕΚΑ ανέφερα πωσ ΔΕΝ είναι υποχρεωτική η άδεια νομιμοποίησης!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο είπε και η Λεμπέση στο σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ στην Αθήνα. Έχει ανέβει μαγνητοσκοπημένο και το παρακολουθώ τώρα και μόλις το είπε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.