Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομησιμότητα σε εντος οικισμου που τέμνεται απο οριογραμμή παραλίας


Recommended Posts

επίσης, μόλις βρήκα αυτό :

ΦΕΚ 60Α/31-03-2011 αρθρο 35

 

Ως δίκτυο κοινόχρηστων χώρων, για την εφαρμογή της παρούσας παραγράφου,

νοούνται ιδίως οι οδοί, οι πεζόδρομοι, οι πλατείες και άλλοι ελεύθεροι

κοινόχρηστοι χώροι.

Link to comment
Share on other sites

επίσης, μόλις βρήκα αυτό :

ΦΕΚ 60Α/31-03-2011 αρθρο 35

...................., για την εφαρμογή της παρούσας παραγράφου,

...................

 

Οπως λέει και το μαυρισμένο, για την παρούσα παράγραφο

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό πρόβλημα με την πολεοδομική νομοθεσία. Δεν υπάρχει μια λίστα με ορισμούς η οποία να έχει εφαρμογή για όλους τους νόμους. Και μένουμε να κάνουμε εικασίες τι εννοεί κάθε φορά ο νομοθέτης. Εδώ τουλάχιστον ο νομοθέτης επεξήγησε τι εννοεί κοινόχρηστο, στο ΠΔ 85 το αφήσε στην κρίση μας για να έχει πιο πολύ ενδιαφέρον :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για όσους δεν την έχουν δει ακόμα, (κι εμένα ένας συνάδελφος μου άνοιξε τα μάτια!) έχει δημοσιευθεί η Εγκύκλιος 17525/5/11 (φυσικά δεν μπορώ να την βρώ στο διαδικτυο, μόνο επι πληρωμής) η οποία συμπληρώνει τις Εγκ-6125/9/04 και Εγκ-5468/1/09 και αποσαφηνίζει σε τρείς παραγράφους τα ζητήματα που μας αφορούν σε αυτή τη συζήτηση. Το κυριότερο που αναφέρεται στην πρώτη παράγραφο είναι οτι στο γήπεδο το οποίο τέμνεται απο τη γραμμή παραλίας, αν παραχωρηθεί η λωρίδα αυτή που εμπίπτει στη ζώνη παραλίας και δεν συμπεριληφθεί στην επιφάνεια του ακινήτου, "τότε δεν απαιτείται νέος καθορισμός παραλίας σύμφωνα με το Άρθρο 8 του νόμου αυτού και δεν κωλύεται η έκδοση οικοδομικής άδειας."

 

Υπάρχει τρόπος για επισύναψη αρχείων στο φόρουμ? Θα ήταν πολύ χρήσιμο...

Πάντως το έχω αναρτήσει στα downloads στα χωροταξικα-τοπογραφικα / Νομοθεσία: http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=2102

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

η εγκύκλιος 17525/5/11 έχει εφαρμογή σε γήπεδα?????. Σε οικόπεδα εντός οικισμού υπάρχει κάποια αντίστοιχη εγκύκλιος? στην πολεοδομία ισχυρίζονται ότι η ανωτερο εγκύκλιος αφορά μόνον εκτός σχεδίου γήπεδα και όχι οικόπεδα. Αποψή μου είναι ότι περιλαμβάνει και τα εντός οικισμού αλλά άντε να καταλάβουν. Στον Γοκ του 85 αναφέρι γήπεδο έίναι κάθε οικόπεδο που βρίσκεται εντός σχεδίου.Όποιος γνωρίζει κάτι παρακαλώ πολύ ας βοηθήσει. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.