Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοτικά Τέλη, Φόροι ΤΑΠ εκτός σχεδίου βιομηχανικά ακίνητα


markon

Recommended Posts

Έχω δει ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί αλλά προσπαθώ να το προσεγγίσω από την υπολογιστική σκοπιά.

 

Προσπαθώ να βγάλω άκρη με τον υπολογισμό των τελών που εμφανίζονται στο λογαριασμό της ΔΕΗ.

 

Περίπτωση 1. Βιομηχανικό κτίσμα εμβαδού 1500τμ σε γήπεδο 15στρ

Υπολογίζεται στο λογαριασμό επί πλασματικής επιφάνειας τα ΔΤ, ΔΦ. ΤΑΠ δεν πληρώνει, ενώ λογικά θα έπρεπε μιας και είναι στεγασμένο ακίνητο.

 

Περίπτωση 2. Βιομηχανικό κτίριο 300τμ σε γήπεδο 20στρ

Υπολογίζεται στο λογαριασμό επί των 20 στρ και όχι επι πλασματικής επιφάνειας τόσο το ΔΤ, ΔΦ και ΤΑΠ.

 

Είναι όντως ο παραλογισμός των ΟΤΑ ή υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος υπολογισμού για τα τέλη. έχω διαβάσει τους σχετικούς νόμους και κάνει λόγο για υπολογισμό πλασματικής επιφάνειας με συγκεκριμένες προυποθέσεις έως 1000τμ στεγασμένης επιφάνειας, 0-6000τμ γηπέδου και από 6000τμ και άνω με κάποιους συντελεστές.

 

όποιος έχει εμπειρία στο θέμα παρακαλώ για την βοήθειά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα συνάδελφε! 

 

Δεν παίρνω το λόγο για να απαντήσω αλλά για  να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου το ίδιο πράγμα: Μήπως τελικά κατάφερες να βρεις τον τρόπο υπολογισμού του τέλους ΤΑΠ; Μου έτυχε κι εμένα ένα βιομηχανικό κτίριο και θα ήταν πολύτιμη η βοήθειά σου όπως και των συναδέλφων βέβαια. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αυτο απο την ΔΕΗ

 

http://www.dei.gr/Default.aspx?id=31078&nt=18

 

γινεται αναφορα και στα ΔΤ και ΔΦ

 

αλλα και στον ν 2130/93  που  αφορα το ΤΑΠ [ΦΕΚ Α 62/93]

αρθρο 24...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.